Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Кадър от заседанието на комисията за "Исторически парк"
Кадър от заседанието на комисията за "Исторически парк"
  • Имало заплахи срещу членовете на комисията за "Исторически парк" в парламента
  • И към момента Михайлов е собственик на стотици имоти

МВР е работило по 28 проверки по сигнали срещу бизнесмена Ивелин Михайлов, свързани с него хора и фирми. Става въпрос за пълно портфолио от нарушения на Наказателния кодекс, включително побои, фалшификация на документи, финансови измами, следене и заплахи. И дори за това, че частна фирма, свързана с Михайлов, е пазила входовете на избирателните секции в община Ветрино, където се намира атракциона му "Исторически парк".

15 от проверките са на областната дирекция на МВР във Варна. Първата е още от 2016 г., била е разпоредена от окръжната прокуратура за финансови нарушения на кмета на Пазарджик Тодор Попов, негови роднини и Ивелин Михайлов. Ставало въпрос за даване на кредити.

После през 2019 г. е имало досъдебно производство за продажба на акции. Третата проверка е от същата година по повод анонимен сигнал за това, че "Тогедър" ООД със собственици Вася Йорданова (бивша съпруга на Михайлов), други хора и той самият са създали финансова пирамида, която продава фалшиви акции на "Исторически парк", но прокуратурата отказала да образува производство. През 2023 г. пък проверявали Михайлов за неправомерно придобиване на имоти на територията на село Неофит Рилски.

"Има съмнения за схема за пране на пари, при която имотите се закупуват на силно занижени цени, близко до данъчната. В момента се извършва допълнителна проверка, съгласно дадени указания от наблюдаващия прокурор", каза вътрешният министър Калин Стоянов.

Той се яви на изслушване в парламентарната комисия за разследване на "Исторически парк". Заедно с него е главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев, изпълнителният директор на НАП Румен Спецов и председателят на ДАНС Пламен Тончев.

Петата проверка е от 2023 г. за фалшиви документи с цел смяна на управител на фирма "Дарма" ЕООД. Кметът на селото Стоян Михайловски заверил документи за това, така че в крайна сметка фирмата да бъде иззета от собственика ѝ, който е британски гражданин, и е продал три негови имота с обща площ 4 дка за едва 9 хиляди лева на фирмата "Задружно" на Ивелин Михайлов.

По-нататък има и проверки за "неправомерни действия" срещу общинските съветници във Ветрино, за изборни престъпления, нарушаване на условията на труд, за това, че е пречил на служители на Община Варна да имат достъп до строителен обект. Проверяван е дори във връзка с местните избори.

"Възложени са действия по установяване на дейността на дружеството "Пазители", осъществявала пропусквателен режим на изборните секции на територията на община Ветрино", каза Стоянов.

Пет от проверките са от тази година. Една от тях е за проверка на застрахователен брокер във фирмата "Тогедър", друга е за безплатния му вестник "Красиво Ветрино" по съмнения за негово финансиране с тираж от 3 до 12 хиляди сигнала, за финансова пирамида по сигнал на журналиста Симон Милков, за закана и заплаха с оръжие към Симон Милков.

13 от проверките са към районното в Провадия, предимно става въпрос за следене, битови скандали, заплахи и нанесени леки и средни телесни повреди. Сигналите срещу него започват отново от 2019 г. Първият касае починал охранител, като се проверява за смърт, причинена поради незнание или немарливост. Други касаят побой на гражданин от охранител на парка, следене на журналиста Йоан Запрянов.

В 24 от общо 28 проверки са посочени фирмите "Исторически парк", "Българска парична група" АД и самият Ивелин Михайлов, в момента има шест проверки по преписки в ОДМВР Варна. Една от тях е по сигнал на Симон Милков за финансова пирамида, като са взети сведения от 16 души, включително и Михайлов и управителите на дружеството. Станало ясно, че Михайлов държи 95 хил. лева за охрана на парка. Втората касае купуването на акции на "Исторически парк", по което има проверка и от Комисията за финансов надзор. По нея от КФН заключи през 2019 г., че може да става въпрос за заблуждаваща информация. Друга от преписките, по които има и производство, е за неправомерно придобиване на имоти в село Неофит Рилски. Направен е бил анализ на всички обстоятелствени проверки от 2020 да 2024 г. Констатирани са множествено такива заявления от бивши и настоящи служители на Ивелин Михайлов. "Може да се направи обосновано предположение, включително предвид ии възрастта им, че лицата никога не са владели тези имоти предвид изискването за десетгодишно давностно владение. След придобиването им голяма част от тях се прехвърлят на няколко пъти на лица и дружества, свързани с Ивелин Михайлов.. Дружествата свързани с Ивелин Михайлов, Вася Михайлова и граждани, са изключили сделки за стотици недвижими имоти основно в община Ветрино. Дружествата, свързани с Ивелин Михайлов и Вася Михайлова и към момента са собственици на стотици недвижими имоти", каза Кангалджиев.

Над 400 записа има Вася Михайлова като купувач в Агенцията по вписванията, а при препродажбата на имотите купувачи се оказват свързани с бившия ѝ мъж. Основното дружество, което изкупува имотите е "Задружно" ООД  Михайлов. То е регистрирано през март 2021 г.  До май 2023 г. то е придобило 260 имота в Провадия и не е подавало годишни финансови отчети. Има двама служители - Вася Михайлова и Момчил Йорданов.

ОД на МВР във Варна наблюдава 67 фирми, свързани с Михайлов.

МВР министърът Калин Стоянов (в средата), в дясно от него е главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев, а в ляво - директорът на ОДМВР Варна Андрей Ангелов
МВР министърът Калин Стоянов (в средата), в дясно от него е главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев, а в ляво - директорът на ОДМВР Варна Андрей Ангелов