Слави очаквано отказа да е депутат, Кирил Петков неочаквано избра Бойко Рашков пред Настимир
- 25-има в по две листи, до неделя казват кой район ще представляват
- Хартиените бюлетини този път повече от машинния вот
Един политически лидер, един водач на листа и още петима официално са се отказали от местата си в 50-ото Народно събрание.
Лидерът на “Има такъв народ” Слави Трифонов го направи за пореден път. Формално той се закле като депутат само в 45-ото НС, когато партията му за първи път влезе в парламента, но онлайн заради пандемията от коронавирус и така и не стъпи в пленарната зала. После се отказваше от депутатството всеки път вероятно заради влошеното си здравословно състояние. Трифонов бе първи в Стара Загора, но е подал заявление пред ЦИК, че се отказва от мястото си.
Заради здравословен проблем от парламента се отказа и водачът на листата на ГЕРБ-СДС в Русе Бедрос Пехливанян - шеф на партията там и съпруг на жестоко убитата фармацевтка Еранухи Пехливанян. В петък той благодари на избирателите си, но им обясни, че е по-добре друг да заеме мястото му, а не да изпада в неудобното положение то да стои празно, докато успее да се включи в законодателната работа. Вместо него влиза Богдан Донев.
Четирима от останалите, които се оттеглят, са от ДПС.
Единият е 3-ият в листата в Смолян - зам.-кметът на Девин Николай Юруков, който с преференции я размести и трябваше да влезе в парламента, изхвърляйки втория Анджей Джандев. Традиционно в ДПС не се залага на преференциалния вот.
Отказват се и двама от партията в Стара Загора, откъдето ДПС ще има трима депутати - кмета на Павел баня Иса Бесоолу, който бе под №2, но ще остане да работи за града си, и третия в листата Николай Колев. Той има най-много преференциален вот, макар да не размества подредбата на партийната централа.
И третата в листата на ДПС в Търговище - лекарката Езхар Хасанова Ибрямова-Сеидова, не иска да ходи в НС.
Човек на “Величие” също се отказа - Кристиян Карабельов, избран от Смолян.
25-има са избрани за депутати от два района. ЦИК им даде един ден, за да изберат откъде да влязат и съответно на кои свои съпартийци да освободят места в юбилейното 50-о НС. Сред тях бяха почти всички политически лидери - Бойко Борисов, Делян Пеевски, Джевдет Чакъров, Кирил Петков, Асен Василев, Костадин Костадинов, Корнелия Нинова, както и новото име сред тях Николай Марков.
Най-много двойни водачи е имала “Промяната”, като освен лидерите откъде да влязат трябваше да решат и бившият премиер акад. Николай Денков, бившият икономически министър Богдан Богданов и икономистът Мартин Димитров.
Кирил Петков е избрал да стане депутат от 23-и МИР в София, а не от Перник и така е предпочел Бойко Рашков за парламента пред Настимир Ананиев. Бившият МВР шеф бе втори в Перник, откъдето ПП-ДБ взе само един мандат, а Ананиев - 8-и в столичния район. Срокът ЦИК да обяви поименно новите депутати е неделя.
63,98% от гласувалите на 9 юни са избрали хартиените бюлетини, отчете Институтът за развитие на публичната среда. Най-голям сред тях е делът на избирателите на ДПС. Рано сутринта в неделя знаково го направиха и лидерът Делян Пеевски, и почетният председател Ахмед Доган. Машинно са гласували най-често симпатизантите на ПП-ДБ. Това е сериозен спад на вота на машини - преди година го предпочетоха 59,12% от избирателите.
Най-четени
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици
-
Секретно Нападения над Живков изчезват от снимките
Опити за покушения над Тодор Живков биват запечатани на десетки ленти на фоторепортерите от онова време, но никой не посмява да публикува кадрите. Цензурата на ЦК на БКП