Можем да гласуваме и с изтекла лична карта, но трябва да носим удостоверение от МВР
- 480 хиляди избиратели нямат уседналост и не участват във вота за Европарламент. За национални депутати те трябва да пуснат хартиена бюлетина, не може на машина
- Първо квадратчето за партията, после кръгчето за преференция, иначе бюлетината е невалидна. И никакво подчертаване в нея, напомнят експерти
И с изтекла лична карта ще може да се гласува на изборите 2 в 1 тази неделя. Това се отнася не само за хората, чийто личен документ е за смяна поради изтекъл срок, а и е загубен, откраднат или повреден. За да упражни обаче правото си на глас, притежателят на такава лична карта трябва вече да си е подал документите за преиздаване.
В такъв случай той ще получи удостоверение от МВР, което да даде на членовете на секционната комисия. Удостоверението може да се вземе и в събота, и в самия изборен ден - неделя, като за целта МВР осигурява дежурни в районните управления. Без него гласуването е невъзможно, тъй като
паспорти и шофьорски книжки не се приемат
от изборната администрация.
480 000 българи пък са в “забранителния списък” за европейските избори. Ако някой установи в неделя, че не е в списъка на имащите право на глас за ЕП, но отговаря на условията, може да подаде заявление до общината за изключване от забранителните списъци. И ако действително отговаря на условията, ще получи удостоверение, което му дава право да даде гласа си на евровота.
В забранителните списъци попадат българите, които имат настоящ адрес извън територията на Европейския съюз и не отговарят на условията за уседналост. Повечето от тях са в Турция и Великобритания. Иначе българите в чужбина също могат да гласуват за 17-те наши евродепутати, стига да са живели у нас или друга европейска държава през последните 3 месеца. Това означава да имат постоянен и настоящ адрес в България или постоянен адрес у нас и настоящ в друга страна от ЕС към 9.03.2024 г.
Най-много българи са подали заявления за евровота в Германия (2654), Испания (1311) и Гърция (878). Общо 9765 нашенци са подали заявления да гласуват за евровота от чужбина.
И на тези избори гласуването става само по постоянен адрес, освен ако човекът не е подал в нужния срок заявление за гласуване по настоящ. Тогава го заличават от списъка по постоянен адрес.
Изключение се прави за редовните студенти, които учат в друг град. Например студент, който е
с постоянен адрес в Бургас, но учи в София, може да гласува във всяка една секция в столицата,
стига да представи заверена студентска книжка и лична карта. В секцията попълва декларация, че няма да гласува на друго място.
Избирателите, които имат право само на един вид избор, ще могат да гласуват само с хартиени бюлетини, дори и в секцията да има машина. Причината е, че членовете на СИК няма как да проследят дали човекът няма да направи на устройството два избора вместо един.
Макар изборите да са 2 в 1, всеки избирател може да прецени дали да гласува и за национален, и за европейски парламент. Така секционната комисия може да му даде само едната бюлетина, ако изрази такова желание, или да се избере само едната опция на машината за гласуване.
Честа грешка е гласоподавателите
да посочат преференция, но да забравят да отбележат номера на партията
Така гласът им не се отчита. Затова изборните експерти препоръчват първо да се отбележи номерът на политическата сила, а чак след това кръгчето на предпочитания кандидат от листата ѝ.
За валидни се считат само хартиените бюлетини, на които с Х или V са отбелязани кутийките с номерата. Подчертаването и ограждането на името на партията е честа грешка, допускана от по-възрастни избиратели, но това прави гласа им невалиден.
Хората, които все още се чувстват неуверени в гласуването на машина, могат да се упражнят на симулатора, достъпен на сайта на ЦИК. Все пак на хартия ще може да се гласува във всяка една секция в страната. Иначе машини ще има в 9346 от общо 11 648 секции у нас. Правилото е, че устройствата се поставят в секции с над 300 имена в избирателния списък.
Иначе гласуването на машина е все по-предпочитано, стана ясно след парламентарните избори през април миналата година - така са направили 59,12% от българите. Най-предпочитани машините са били в София (72%) и Пловдив (70%), а хартията - във Видин (60%), Разград (58%) и Търговище (56%).
Най-четени
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици
-
Секретно Нападения над Живков изчезват от снимките
Опити за покушения над Тодор Живков биват запечатани на десетки ленти на фоторепортерите от онова време, но никой не посмява да публикува кадрите. Цензурата на ЦК на БКП