Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Елена Алексиева. Снимка Фейсбук
Елена Алексиева. Снимка Фейсбук

Национален дарителски фонд "13 века България" избира отново книга на годината. Това се случва след като писателката Елена Алексиева отказа наградата за романа си "Вулкан". Причината е, че редакторът й - Борис Минков, е бил член на журито, което е нарушение на устава на фондацията.

"Управителният съвет на НДФ „13 века България", на заседание от 27 май 2024 г., разгледа цялостно конкурса и констатира, че той е проведен организационно в съответствие с действащия статут на наградата. Установи се, че един от членовете на журито, въпреки подписаната декларация за конфликт на интереси, не е оттеглил присъствието си от състава на журито. С оглед защита престижността на наградата и името на Фонда, както и предотвратяването на подобни казуси в бъдеще, УС обсъди и прие насоки за промени в Статута на наградата, които ще влязат в сила от 2025", съобщават от Фонда.

"Управителният съвет на Фонда анулира процедурата по конкурса и реши повторното му провеждане до края на годината – с жури в същия състав, без доц. д-р Борис Минков. Неговото място ще заеме експерт, който УС ще определи на заседанието си през месец юни 2024. На членовете на журито няма да се изплати хонорар за участието им в предходните заседания, предвид споделената отговорност, която всеки от тях носи, по отношение възникналата ситуация. Журито ще проведе нови заседания, на които ще разгледа отново кандидатстващите романи, ще излъчи номинираните и ще определи кой от тях печели наградата за роман на 2024 година".

"На Изпълнителния директор на НДФ „13 века България" е възложено да предприеме действия свързани с извършване на промени в статута на наградата, които ще се внесат за обсъждане и одобрение от Управителния съвет", пише в изявлението. Те включват мерки за предварителен контрол относно административна допустимост; промяна на начина на обявяване състава на журито, чиито заседания ще бъдат достъпни онлайн в реално време. Независимо от бъдещите промени в статута, Фондът подчертава, че наличието на конфликт на интереси в действията на едно и също лице се състои в едновременното наличие на частен и публичен интерес, в процеса на реализация на обществено значима изборна дейност, каквато е журирането.

"Насърчаването и популяризирането на съвременната художествена романистика е една от първостепенните задачи на НДФ „13 века България". Ето защо Фондът заявява, че и занапред ще защитава доброто име на организацията, както и престижа на конкурса за Националната литературна награда за български роман на годината, който през десетилетията изгради заслужен авторитет", допълват от НДФ.

Елена Алексиева се отказа от наградата си за български роман на годината дни след като я спечели.

На церемонията по награждаването, когато Алексиева взе своето отличие, беше обявен и съставът на журито - проф. Милена Кирова (председател), проф. Пламен Дойнов, проф. Мюмюн Тахиров, доц, д-р Яница Радева и Борис Минков, който е редактор на романа "Вулкан". 

На следващия ден журналистката Веселина Седларска публикува във фейсбук коментар, в който отбелязва, че член от устава на фондацията е нарушен - че избраните да бъдат жури подписват декларация за необвързаност с кандидатурите. 

Тя е редактор на един от претендентите за наградата - романът на Захари Карабашлиев "Рана". В коментара тя изразява "абсолютната си непоносимост към дружеско раздаване на награди".

Мнение публикува и професорът по теория на литературата Амелия Личева. "Ако сме се заразили от политиците и ще се държим, сякаш за нас правилата не важат, нека си го кажем открито", пише тя.

Малко след избухналата фейсбук саморазправа с несправедливостта Алексиева се отказва от отличието.

Тя сподели, че не е подозирала, че редакторът на романа е част от журито. В неделя той й се обадил и се извинил за случилото се. Писателката обясни, че само Минков от журито е реагирал, другите не са взели отношение. Авторката на "Вулкан" смята, че привидно се води конкурентна битка между две издателства - "Жанет 45", което публикува романа ѝ, и "Сиела" - издател на Захари Карабашлиев и "Рана".

 "Защо аз трябва да търся отговорност на някого, който би трябвало сам да си носи отговорността? Тя е нещо лично. Аз не съм овластено лице, което да упражнява такива функции и да ходя да съблюдавам дали някой е чист пред съвестта си, или не", каза за "24 часа" писателката.