Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Повече от месец Грузия е обхваната от протести Снимка: Twitter/@ForeignpolicyWB
Повече от месец Грузия е обхваната от протести Снимка: Twitter/@ForeignpolicyWB

За разлика от стратегията на Вл. Путин за непрекъснато разширяване на периметъра на кремълската агресия срещу всички значими за руското влияние региони, Западът продължава да чертае „червени линии" на самоограничения в реализацията на своите стратегически цели. Путин води война в Украйна, дестабилизира Западните Балкани, диктува поведението на своите наместници в постсъветското пространство – в случая в Грузия. Лидерите на НАТО и ЕС прекалено внимателно ограничават своя потенциал да се противопоставят на руската агресия с аргумента „да избегнем ескалация", който на обикновен език се превежда „да не дразним Путин". Украйна няма право да използва западно оръжие за атаки на руска територия, което оприличава нейното положение с това на боксьор, който трябва да се състезава с едната ръка вързана на гърба.

Грузия е пореден пример за знаково отсъствие на западно лидерство в развитието на един конфликт, от който в значителна степен ще зависи баланса на стратегическото противопоставяне в региона на Черно море като цяло. През 2008 г. Путин нахлу с армията си в Грузия, а Западът прехвърли вината върху Тбилиси с доклада Тавиани. През 2012 г. реформисткото прозападно управление на Грузия бе отстранено от власт от руско-грузинския олигарх Бидзина Иванишвили, който постепенно върна страната в орбитата на Кремъл. Този процес сега е в края си с приемането на закона за „чуждестранните агенти", с който Москва ще увеличи максимално контрола си върху грузинския публичен живот. Европейските лидери изказват „съжаление" и предупреждават, че това може да се отрази „негативно" върху кандидатурата на Грузия за членство в ЕС. Вашингтон също предупреждава, че приемането на закона може да се отрази върху двустранните отношения. Господа! Режимът в Тбилиси няма намерение да членува в ЕС или някъде другаде. Той се ръководи от марионетка на Кремъл и целта му е да отдалечи, а не да приближи Грузия до ЕС и Запада.

Днес е необходима много по-категорична, активна и практическа помощ за гражданското движение по улиците на Тбилиси от страна на Запада. През октомври в Грузия има избори. Без активна западна намеса – с наблюдатели, с масирано присъствие, с мониторинг върху поведението на медиите – Иванишвили ще занесе в Кремъл поредната „категорична победа" в полза на своя марионетен режим в Тбилиси. Каква полза ще има след това да говорим за „стратегия на НАТО в Черно море"...? Украйна воюва на границата на силите си в очакване на оръжие и разрешение да го ползва „и с двете си ръце"... Гражданите на Тбилиси са на улицата в протест срещу кремълския закон на Иванишвили и очакват категорична и практическа западна подкрепа. Някои ще кажат – не можем „да огреем" навсякъде. Ако не „огреем" на Балканите, ако не „огреем" в Украйна, ако не „огреем" в Грузия – Владимир Владимирович хубавичко ще ни „огрее" доста по-навътре в Европа.

От Фейсбук.