Мария Филипова - свидетел срещу Васил Божков, оглави КЗП
Само ден по-рано тя неочаквано подаде оставка като зам.-шеф на КФН, а парламентът я прие на извънредното си заседание
Мария Филипова, чиято оставка като зам.-шеф на Комисията за финансов надзор прие във вторник парламентът, сега ще стане председател на Комисията за защита на потребителите. Това е решило правителството на днешното си редовно заседание.
Филипова бе шеф на Държавната комисия по хазарт от февруари 2018 г., след като тогавашният финансов министър Владислав Горанов уволни предшественика й Огнемир Митев. Името й нашумя покрай разследванията на бизнесмена Васил Божков, когато стана ясно, че той дълги години работил добре с Митев и му плащал по 10 хиляди лева месечно за покровителстване на хазартния му бизнес. След уволнението на Митев, Божков опитал да продължи работа с наследничката му Мария Филипова, но тя не му вдигала телефона.
Тогава Божков я посетил в кабинета й. От доказателствата по делото срещу Божков, изчетени в съдебната зала от съдия Христинка Колева, става ясно, че Божков започнал да я опипва и целува и опитал да я изнасили. Филипова е мълчала по случая две години, а за него стана ясно от доказателствата срещу Божков за задържане под стража. Филипова е била разпитана като свидетел по делото.
С днешното решение на правителството досегашният председател и двамата членове на КЗП са освободени, а именно - Стоил Алипиев, Ангел Джалев, Константин Арабаджиев.
"Относно работата на действащото към момента ръководство на КЗП в Инспектората на Министерството на икономиката и индустрията са постъпили общо 132 бр. сигнали, насочени срещу дейността му. При извършените проверки от страна на Инспектората на МИИ е установено, че в голямата си част, описаните твърдения в сигналите срещу КЗП отговарят на действителността", казват от правителството в решението си.
И допълват: "Установените от инспектората нарушения най-често се отнасят до неспазване на законоустановени срокове посочени в Закона за защита на потребителите, неизвършване на проверка по всички проблеми и въпроси повдигнати от потребителите в подадените от тях жалби. Системно неработеща електронна система/електронен портал за подаване на жалби, което е препятствало подаването на жалби и сигнали от потребители. Установени са още нарушения, допуснати при осигуряване на кадровата обезпеченост на КЗП, в т.ч. назначаване на служители и прекратяване на служебни и трудови правоотношения (в нарушение на трудовото законодателство). Неправомерно сключени граждански договори, които представляват скрити трудови договори. Забавяне на изпълнението на дейности по приключване на административнонаказателно производство с произнасяне на административнонаказващия орган и допуснати процесуални нарушения при осъществяване на производствата. Липса на регламентация с вътрешни правила на осъществяването на контрола за нелоялни търговски практики и др."
"Всичко това компрометира КЗП като орган, упражняващ контрол в защита на потребителите", категорични са от Министерския съвет.
Новото ръководство на Комисията за защита на потребителите е в състав: Мария Асенова Филипова – председател; Александър Ленков Колячев – член; Цветислава Захариева Лакова – член.
Мария Филипова е магистър от Университета за национално и световно стопанство, специалност "Право" с множество следдипломни квалификации и специализации в областта на банковото дело и финансите. Тя е с над 10 годишен опит в правната сфера. Работила е в Министерство на правосъдието, както и в дирекция „Правна" на Министерство на финансите, в Агенция по вписванията, Агенция за приватизация и следправатизационен контрол и др. Била е заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност" и председател на Държавна комисия по хазарта.
Цветислава Лакова е юрист с дългогодишен опит в областта на търговското право, право на индустриалната собственост, защита на авторски и сродни права и граждански процес.
Александър Колячев е икономист с повече от 10 годишен опит в пазарните проучвания, пазарното поведение на субектите, сливания и придобивания, секторни анализи и антитръстови случаи, както в конкурентни, така и в регулирани икономически сектори.