Брутен Вътрешен Продукт (БВП): Цялата информация, която ни е нужна.
Брутен вътрешен продукт е термин, който всеки е чувал, а някои финансови академии като Българска Образователна Кибернетика дори ни запознават по - подробно. Но дали знаете как влияе и какво определя в живота на населението?
Дори и да не сте съвсем наясно, в тази статия, ще Ви разкрием всички определения и зависимости, свързани с БВП., включително “Какво е БВП?” ; “Защо е толкова важен?” и “Как се изчислява?” Обещаваме да не използваме сложни термини и прекалено много числа.
Дефиниция
Брутен вътрешен продукт, или за по - кратко казано БВП, е термин, който се използва в икономическата сфера и означава цикличен процес, по времето на който се измерва общата стойност на стоките и услугите (извършени от населението), които се произвеждат на територията на определена държава (в границите и), за период от 1 година.
Макар цялото население на една страна да иска БВП да расте по - бързо, това не е добър вариант. Покачването му трябва да се случва постепенно и плавно, защото при надвишаване на “потенциалния” брутен вътрешен продукт, настъпва прегряване на икономиката.
БВП има две стойности - номинална и реална
|
Каква е разлика между брутен вътрешен продукт (БВП) и брутен национален продукт (БНП)?
За да можем да разграничим двата икономически термина, трябва да изясним какво означава брутен национален продукт.
За да получим сумата на БНП трябва да измерим стойността на стоките и услугите, които се извършват от граждани, които се намират не само в границите на конкретната държава, а и извън нея. БНП е спомагателен показател за БВП.
Брутния национален продукт се изчислява спрямо сбора от Потребителските разходи на домакинствата, Брутни вътрешни инвестиции и Държавни разходи за стоки и услуги.
За да превърнем БВП в БНП са необходими следните две действия:
|
В сумирането на БНП НЕ влизат следните разходи:
-
Трансферни плащания - пенсии, стипендии, помощи.
-
Разходи за обслужването на външния дълг.
-
Преките данъци - данък от доход или печалба
Защо БВП е важен?
При нарастване на БВП, обикновено нараства и икономиката на съответната държава. Това се дължи на факта, че се създават повече работни места и хората имат повече пари, които могат да харчат за странични неща.
Както сигурно се досещате, брутния вътрешен продукт, е показател за стандарта на живот на гражданите в една държава. Колкото по - висок е БВП на глава от населението, толкова по - богато е то.
Чрез брутния вътрешен продукт, правителството оценява ефективността на икономическата си политика. По този начин преценяват бъдещи действия спрямо нея.
Как се изчислява брутен вътрешен продукт?
Както е написано в по - горните редове, БВП може да има две стойности - номинална и реална. И при двата вида се използва тази формула за изчисляване:
P - вектор на цените;
Q - вектор на произведените количествени блага;
Единствената разлика при изчислението на двете стойности е, че при номиналната “P” се променя всяка година спрямо процента на инфлация, при реалната стойност на БВП, “P” е фиксирана сума. Порази тази причина, когато в държавата има инфлация, номиналната сума на БВП е по - висока от реалната.
Има три метода, чрез които може да бъде изчислен брутен вътрешен продукт:
- Производствен метод - Това е сумата от данък добавена стойност - общата сума на продажбите + стойността на междинните суровини. Това изчисление се прави при всеки етап от производството.
- Доходен метод - Цялостната сума от приходите, които генерират хората и предприятията, извършващи различни продукти и услуги.
- Разходен метод - Това е сумата от покупките, които са направени от крайните потребители. Чрез този подход, най - често, се изчислява БВП. Формулата е следната: GDP =C+Iᴛ+G +X
За да не Ви нахвърляме формули, с които не всеки може да борави, в по - долните редове, ще направим разбивка на компонентите на по - горното уравнение.
Брутен вътрешен продукт на България
С просто око се забелязва, че през първото и второто тримесечие на 2022 г. България е имала значително по - висока стойност на брутния вътрешен продукт, като постепенно през годината тя спада. През 2023 г., БВП на България достига до най - ниските си стойности от много време насам, но през първите три тримесечия на 2024 г., има повишаване на сумата на брутния вътрешен продукт, спрямо 2023 г.
Ако трябва да сравняваме цялостното крайната сума на БВП (сбора от всички тримесечия през годината), той е претърпял драстичен спад. Но добрата новина е, че постеппено той се повишава през тази година.
Има няколко фактора, които влияят върху брутния вътрешен продукт на България.
- Чуждестранните и местни инвестиции.
- Колкото по - голямо е консумирането на различни стоки и услуги, толкова повече нараства брутния вътрешен продукт.
- Износът на стоки и услуги, които се произвеждат в България.
- Икономическата политика на България.
- Фактори и политики, които не се случват пряко в територията на държавата ни.
Брутен вътрешен продукт на глава от населението
БВП на глава от населението означава средният доход на човек в страната. Изчислява се като номиналната стойност на брутния вътрешен продукт се раздели на населението на една страна. Това е основен показател в оценката на експерти за състоянието на живот на гражданите в конкретната държава.
Дали ще изненадаме някой, не знаем, но през 2023 г., България е с най - нисък брутен вътрешен продукт на глава от населението, което се изразява в покупателната способност на гражданите. БВП на България през 2023 г. е 36% под средната допустима стойност на ЕС . Държавата ни е следвана от Гърция (33%) и Латвия (29%) . Това е причината за голямата разлика между нивата на развитие на българското население и гражданите на другите европейски страни.
Критика
Според много специалисти, БВП не трябва да е определящ фактор за стандарта на живот на населението поради няколко причини.
- Той не взема предвид факта, че голяма част от населението или няма достъп до съответните блага или има достъп до малка част от тези блага. Брутния вътрешен продукт не измерва нивото на щастие, здраве или образование в страната.
- Също така, БВП не взема под внимание производството, което не е официализирано. Поради тази причина, сивата икономика в България, през периоди от време достига до ⅓ от цялата икономика на страната.
- Не се включват и ползи, които не се измерват с пари, като например: услуги в семейството, по - слабото производство води до повече време заа почивка и съответно по - малко блага за работниците.
- Растежът на брутния вътрешен продукт носи много позитиви, но и негативи. Един такъв негатив са последствията върху околната среда, до които по - засиленото производство води.