ПП отложи коалицията с ГЕРБ за декември, дотогава - в сглобка
Петков отказа да обсъжда министри - първо искали да се уверят, че партньорите са готови на реформа
Чак след девет месеца ГЕРБ и ПП-ДБ може да станат коалиция, а дотогава си остават сглобка. Такъв сценарий описа съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков в отговор на предложеното от ГЕРБ коалиционно споразумение.
Нека да видим техния документ, обаче няма да влезем в коалиция. Коалиция като коалиция - няма да имаме такава, докато не видим, че реформите са се случили, отсече Петков и обясни, че това означава да има Висш съдебен съвет, на който да не може да му се натисне бутонът Enter, и главен прокурор, на когото да му се има доверие.
Далеч по-остър беше премиерът акад. Николай Денков, който също отложи евентуалната коалиция за следващата ротация.
Предложението на ГЕРБ радикално променя приоритетите,
набелязани от нас преди 9 месеца. Вместо да продължим с реформите, фокусът се поставя върху министерски кресла и борба за постове. Заявявам ясно, че не приемаме такава подмяна на приоритетите, каза той в началото на заседанието на Министерския съвет.
Борисов отправи офертата си към ПП-ДБ във вторник вечерта, като им предложи 3-годишно коалиционно споразумение и разделяне на министерствата пропорционално - спрямо броя депутати, а не 50:50.
Същата вечер Петков се въздържа да коментира, тъй като не бе слушал Борисов. Но обяви, че
регулаторите са по-важни от министерствата
В сряда, явно вече запознат с предложението на Борисов, Петков постави ново условие - да не се обсъждат никакви министри за предстоящата след 10 дни ротация, докато в ПП-ДБ не се уверят, че ГЕРБ са готови на реформа в регулаторите. Не стана ясно дали, ако реформата в регулаторите и подялбата им бъде разписана в документа на Борисов, от ПП-ДБ ще склонят.
Петков описа този вариант като огромна стъпка напред. Ние не се казваме “Продължаваме управлението”, а “Продължаваме промяната”. Трябва да ни покажат, че промяната ще продължи, за да има шанс това управление да продължи, обобщи той.
По-късно обаче Тома Биков от ГЕРБ му припомни защо е важно разписването на коалиционното споразумение - преди две години кабинетът “Петков” падна, защото нямаше механизъм за взимане на решенията.
Когато се явяваме на парламентарни избори и правим мнозинство, първото, с което се занимава парламентът, е избирането на премиер и министри, така че сега, при ротацията, това се връща отново да се преразгледа и след това минаваме и на другите теми, разясни и Бойко Борисов защо първо е предложил как да се поделят министерствата.
Лидерът на ГЕРБ обяви, че в момента
реалният премиер е Кирил Петков
Акад. Николай Денков и Мария Габриел работят добре заедно, но са компромис. Двете партии, двете групи имат по един лидер - Кирил Петков и Бойко Борисов. И този компромис историята ще каже дали е добър. Към момента мисля, че сработи, но крайната дума е негова, не на Денков, обясни Борисов.
Той отклони настояването на Петков преговорите да започнат още този уикенд, като му напомни, че в неделя е националният празник и има ангажименти. Освен това споразумението не се пише “на коляно” от ГЕРБ, както било при ПП-ДБ.
Иначе в сряда стана ясно, че
ГЕРБ не държи да има половината министерства
“Аз казах с пропорционалност на базата на изборните резултати, споделена отговорност, преглед на министрите и в зависимост от това те може да получат 90%, защото обичат да смятат с проценти, но след прегледа на министрите”, каза лидерът. В същото време поискаха оставката на военния.
И ДПС настояха за коалиционно споразумение. Те трябва да са честни към българските граждани, да е ясно какво и как ще правят и да подпишат. Няма защо да се лъжем. Коалицията е ясна и тя е между техните партии. Трябва да си сложат подписите, да сложат програма за цял мандат, да кажат какво ще правят, хората да прочетат и видят, коментира Делян Пеевски. Той препотвърди, че ДПС не иска места в управлението.
Най-четени
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици
-
Секретно Нападения над Живков изчезват от снимките
Опити за покушения над Тодор Живков биват запечатани на десетки ленти на фоторепортерите от онова време, но никой не посмява да публикува кадрите. Цензурата на ЦК на БКП