Колеги на загиналата при пожар актриса Емилия Ованесян: Сякаш съдбата ѝ е написана от Чехов
При неизяснени обстоятелства посред нощ пламва нейният дом в Смолян, пожарникарите откриват тялото в една от стаите, в реанимация са и 4-ма обгазени от огъня
Актрисата Емилия Ованесян загина в пожар в дома си. Огънят се е разразил в полунощ срещу петък в бл. 13 в жк "Нов център" в Смолян.
Пожарът е тръгнал от жилището на 67-годишната актриса, която е загинала в пламъците, съобщи шефът на пожарната старши комисар Симеон Цървуланов. Тялото е намерено в една от стаите.
От Родопския драматичен театър "Николай Хайтов", чийто член на трупата бе Ованесян, обявиха
тридневен траур в нейна памет
При пожара са пострадали още 4-ма души, които са обгазени. Те са настанени за лечение в МБАЛ-Смолян.
"Всички са на кислородна терапия. Състоянието им е стабилно и няма опасност за живота им. Кислородната терапия и съпътстваща медикаментозна ще продължи 48 часа", каза за "24 часа" шефът на реанимацията д-р Красимир Събев. Сред обгазените са момче на 15 г. и момиче на 17 г.
По последните два етажа на жилищната сграда са нанесени щети от огъня. Унищожени са мебели и покъщнина, опушени са и 150 квадрата стени, опожарена е кола, паркирана в близост до мястото на инцидента. Автомобилът вероятно е пострадал от гръмнала туристическа бутилка с газ в едно от помещенията.
Очевидци разказват, че за минути входът се е напълнил с гъст дим, а един от горните етажи е горял, затова е имало блокирани хора.
Причините за възникване на пожара са в процес на установяване.
"Отиде си близък приятел, с когото започнахме заедно пътя си в това изкуство. Емилия бе изключително предан на театъра човек. Чак сега ще се разбере колко голяма е била", заяви министърът на културата Кръстьо Кръстев, който е работил с Ованесян 25 г. в Родопския драматичен театър.
През 1994 г. Емилия Ованесян получава статуетката
"Аскеер", която е българската награда за принос към театралното изкуство. Тези награди се връчват от 1991 г. от фондация "Аскеер".
Лауреати са актьори, режисьори, композитори, поети, а самата статуетка е дело на Георги Чапкънов.
Ованесян е отличена за водеща женска роля в "Чайка" на Чехов под режисурата на Илиян Николов. Там тя прави незабравимата Аркадина.
Ованесян е родена през 1957 г. в Пловдив, завършила е актьорско майсторство за куклен театър във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" през 1980 г. в класа на проф. Атанас Илков.
Тя е първата извънстолична актриса, носителка на престижната театрална награда.
"Някак съдбата е все едно написана от Чехов. Актриса жалон загуби Смолян! Загубата за региона е огромна, макар да не го осъзнаваме. Емилия отдаде целия си творчески и житейски път на Смолян.
Беше напълно всеотдайна към театъра,
един от творците, на които вярваше незаменимата
ни режисьорка Юлия Огнянова",
коментира потресна колежка на Ованесян.
Само преди дни Емилия е имала изява в пиесата "Бившата мис на малкия град".
Репетирала е и за постановката на "Албена" по
Йордан Йовков.
През 2019-а на сцената на Родопския драматичен театър Емилия Ованесян и Искра Йосифова отбелязаха 40 г. сценична дейност с "Театър, любов моя" от Валери Петров под режисурата на Емилия Ованесян - едно представление за всеотдайната и неизменна любов към театъра, за гафовете на сцената и извън нея, за взаимоотношенията на две актриси с живот, отдаден изцяло на театъра.
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха