Нечовешко (по Денков): Бюджетът - заложник на падналата глава на съветския паметник
Вместо да почиват, както искаха ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, ще пробват днес да приемат парите за здраве и пенсии, а другата седмица - държавния бюджет и конституцията
Отрязаната глава на войника от Паметника на Съветската армия за малко да вземе “главата” на бюджета на държавата. Заедно с парите за здраве и пенсии той се превърна в заложник на опозицията, която бойкотира работата на парламента, бясна на демонтажа на паметника.
Днес, когато депутатите трябваше да гледат бюджетите на здравната каса и на ДОО, заседанието пропадна заради демонстрация на “Възраждане”, БСП и “Има такъв народ”. Те направиха
жива верига пред трибуната
в пленарната зала и не допуснаха никой до нея.
Поведението на опозицията предизвика силното възмущение на премиера. Да слагаш в залог бюджета, от който зависят заплати, инвестиции, всичко, срещу този паметник, е нечовешко, коментира акад. Николай Денков от Брюксел, където бе за срещата на върха на ЕС.
Парламентът трябва да работи, защото има да решава изключително важни въпроси. Не е това начинът да се протестира срещу едно напълно законно действие, отлагано с години. Този акт така или иначе трябва да се завърши, каза Денков.
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков пък обвини опозицията, че “слага спирачка на най-важните плащания в държавата”.
Тон на съпротивата даде Костадин Костадинов. Лидерът на “Възраждане” обяви от трибуната, че “по улиците властва беззаконие”. Не спомена поименно нарязания паметник, но се оплака от хора, които “безчинстват с флексове в центъра на София”. А след призив от лидера депутатите му заградиха трибуната. Присъединиха се и БСП и ИТН. Но хората на Слави Трифонов се оправдаха, че не паметникът, а конституционните промени са проблемът им.
“Някой ще обясни ли
това какво е - хепънинг, пърформанс или някакъв хор,
който ще изпълни песен”, попита ги парламентарният шеф Росен Желязков и даде почивка, която продължи необичайно дълго.
Така три часа около 60 души стърчаха прави в пленарната зала. В това време лидерите им чакаха областната управителка да донесе документите за демонтажа на паметника. Има ли такива, или не, така и не стана ясно. Според Кирил Петков на председателския съвет са били донесени “всички папки” с подробна информация. От “Възраждане” обаче казаха обратното - заповед за демонтаж не е имало, нито документи за реставрация на фигурите.
Наш представител занесе в парламента всички документи, с които разполагаме, и присъства на председателски съвет, обясни по-късно областната управителка на София-град Вяра Тодева в интервю за “24 часа”. (Четете утре в хартиеното издание и на сайта.)
Среща с нея поискаха от БСП. Депутати начело със зам.-председателя Борислав Гуцанов разярени нахлуха в областната управа, но така и не се срещнаха с Тодева.
Междувременно и Административният съд в София изиска от областната управа документите за демонтажа заради дело, заведено по иск на Мая Манолова.
След провала на заседанието на парламента бюджетите за здраве и пенсии останаха за петък. В този ден управляващите бяха решили да не работят, такова проекторешение беше внесено от лидерите на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
От “Възраждане” обаче се заканиха да продължат с протеста, докато не спре демонтажът на монумента, а ИТН - докато не се откажат от промените в конституцията.
Илияна Йотова:
Режат го така, за да го заличат
Не виждам никакво желание Паметникът на Съветската армия да бъде съхранен, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея е трябвало да има местен референдум за съдбата му, а не да се събаря “непрозрачно и очевидно незаконно”.
“Паметникът не се демонтира, той се реже, както се опитват да гилотинират собствената ни историческа памет. Сигурна съм, че се нарязва така не за да се реконструира един ден, а за да бъде разрушен и заличен веднъж завинаги”, каза Йотова пред БНР. Тя прогнозира, че след демонтирането на скулптурите “в един момент ще стане така, че някой ще влезе незаконно, ще открадне част от тях, ще ги претопи на скрап, след това няма да можем да хванем извършителите, защото няма да има камера там, където са били съхранявани”. Ако пък бъдат съхранени по някакво чудо, ще бъде изваден аргумент, че е много скъпо сега да го реставрираме, каза Йотова.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От