Азис - родната Парис Хилтън
Целият проблем е, че се появили промоционални продажби на тетрадки и други ученически пособия заедно със залежали чалга дискове и тетрадки с образи на чалга певици. Сред тях и на разгологъзения Азис.
Удар право в сърцето на духовността. Накъде отива българщината, анцуг поколението победи. Такъв е патосът на повечето коментатори, но аз не мога да разбера защо все някой в тази държава иска да нарежда на хората каква музика да слушат, какво да мислят, какво да ядат и за кого да гласуват.
Азис за мен е изтъркан травестит с наднормено тегло, чиито номера не са ми интересни. Уж е гей, ама не дотам, пее с неособено приятен фалцет и ромско вибрато. Всичките му песни са кавъри на арабски хитове, а в Ирак го продават като индийска певица?!
Песните му в България никога не стават истински хитове, но има ловко медийно поведение. Той е известен с това, че е известен, а повечето хора всъщност никога не са му слушали песните. Нещо като българската Парис Хилтън.
Комбинираната продажба е изтъркан колкото самия Азис маркетингов трик. Защо обаче той се възприема като удар по духовността? Хибрид между фолклорна и популярна музика има навсякъде по света. Тя навсякъде бива приемана иронично поради нейната елементарност. Музиката на АББА е вид шведска чалга, но това е най-известната музика на света. (Тук трябва да отворим една скоба, че освен фолклор музиката на АББА използва хармонии от немската класическа музика, които са блестящи и се възприемат като звуков архетип навсякъде в европейската цивилизация и това вероятно е причината за този успех).
Пайнерстилът е далеч по-вулгарен от световните си аналози, но има хора, на които това им харесва. Не мога да разбера защо с ожесточение се презират онези, които имат различни музикални вкусове. Толкова е детинско - прилича ми на омразата между метъли и дискари през ранните осемдесет.
Но очевидно музиката, която слушаш, е твърде дълбок културен код. Той е по-важен за самоидентификицията на хората, отколкото материално състояние, политическа принадлежност или произход. Проблемът обаче не е, че служи за отличаване, а неистовото желание да се налага твоят вкус, а другото, различното, да бъде смачквано. Изключително брутална запалянковщина според мен. А политическата коректност, която се налага у нас, е явно фалшива. Но това си го знаем.
Защо обаче българщината се въприема като нещо толкова слабо и беззащитно, което прашките на Азис могат да запратят на майната си? Нима някой наистина смята, че млад фолкфен, след като си е купил тетрадка с образа на певеца, ще почне да се циганее - да си извади два-три зъба и да спре да се къпе. Или просто да обърне резбата?
Поп културата съществува благодарение на системата на звездите. Ако няма звезди, няма продажби. Тетрадки има и с Майли Дестини Хоуп Сайръс, дете чудо на кънтрито. Дейността се нарича мърчандайзинг и някой човек е поел стопанския риск да отпечата тетрадки с Азис. Това обаче няма нищо общо с етническата идентификация и културния “облак”, който ни прави българи.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха