Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Агресивната война на Москва срещу Украйна може да се разрастне, предупреждават българските специални служби.
Снимка: Архив
Агресивната война на Москва срещу Украйна може да се разрастне, предупреждават българските специални служби. Снимка: Архив

Опасност войната да се разрастне и извън границите на Украйна виждат българските специални служби. Като една от целите на Русия е да създаде нова зона на конфликт на Балканите.

Черноморско-кавказкия регион се посочва и като зона на първостепенно значение както за сигурността на България, така и за НАТО.

Тези предупреждения са включени в годишните доклади на ДАНС, разузнаването и военното разузнаване, които са публикувани от Министерския съвет.

Според контраразузнавачите ни има реално опасност от използването на оръжия за масово поразяване. Москва вече на няколко пъти опитва да изнудва ЕС и НАТО със заплахи да използва ядрени оръжия във войната си с Украйна.

"Военните действия запазват потенциала си за ескалация и разпространение извън украинска територия, като не може да бъде изключен напълно и вариант за използване на оръжия за масово поразяване. Процесите водят до промяна на основни енергийни и транспортни коридори и генерират значителен бежански поток към Европа, който създава допълнителни предизвикателства за приемащите държави. Фактори за дестабилизация на региона се явяват и „замразените“ конфликти (Нагорни Карабах, Абхазия и Южна Осетия, Приднестровието), в които Русия е ключов фактор.

През 2022 г. в Западните Балкани се наблюдава нарастване на напрежението. Засилената конкуренция между геостратегическите фактори стимулира великодържавнически и реваншистки амбиции. Етническите и религиозни специфики се инструментализират за подкопаване на държавния суверенитет и териториална цялост", пише в доклада на ДАНС по отношение на средата на сигурност за България.

"Успоредно, в регионален аспект деструктивна роля имаха индиректните опити на Москва да създаде втора зона на нестабилност в Западните  Балкани, възползвайки се от съществуващите в региона проблеми и противоречия.

Активността на руските специални служби на и от територията на определени държави от Западните Балкани се повиши значително през 2022 г. в опит да се
компенсират щетите, нанесени на руските легални резидентури чрез експулсирането на руски дипломати от редица държави в Европа", се казва пък в доклада на Служба "Военно разузнаване".

Държавна агенция "Разузнаване" пък обръща внимание и на рисковете от сътрудничеството между Китай и Москва и опитите на Пекин да играе все по-значима глобална роля.

"Провежданата от Китай политика на засилване на геополитическото му влияние, взаимодействието между Пекин и Москва и интензифициралите се провокации от страна на КНДР се явиха предизвикателство за сигурността не само на Азиатско-Тихоокеанския регион, но и в глобален план.

Рискове за сигурността продължиха да пораждат нестабилността в Западните Балкани, както и конфликтите в Близкия изток и Северна Африка. Обстановката в регионален план беше негативно повлияна от проявите на национализъм и амбициите за влияние на външни фактори", пише в доклада на ДАР.

ДАНС обръща специално внимание и на Северна Македония.

"Не се оправдават очакванията за устойчиво и необратимо спазване от страна на Скопие на договореностите с България, по които се наблюдава съществен регрес, в т.ч. по въпроси, свързани със защита правата на лицата с българско самосъзнание и говора на омразата", докладват контраразузнавачите.

Очаквайте подробности!