Предлагаме Даниел Лорер за еврокомисар
Ще предложим един от Продължаваме промяната- Демократична България и един от ГЕРБ за еврокомисар, мъж и жена ще са. Даниел Лорер ще е нашият избор от "Продължаваме промяната", не знам от ГЕРБ кой ще предложат. Това заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви.
Той описа като "пълна подмяна" назначението на Борислав Сарафов за временен главен прокурор. "Идеята от Гешев да отидеш при Сарафов е напълно неприемлива. Затова реагирахме веднага", каза Петков.
"Трябва да се покаже, че 2013 и 2014 година минаха, вече имаме гражданско общество, партии, които няма да си затварят очите при такива решения", добави той.
По думите му такива "заменки" не са пътят, по който България да се движи и няма да вървят със затворени очи.
"Има много по-резонни промени в Конституцията. От наша гледна точка най-логично е докато тече промяната в конституцията да не се бърза, ВСС да покаже, че времената са се променили. Сарафов да не е поредният Гешев", каза бившият премиер.
Според него за една вечер всички се зарадваха, че Гешев вече не е главен прокурор. "Това бе стъпка напред. Стъпките са бавни, тежки, но се случват", каза още Петков.
"Следващата стъпка е Сарафов и ВСС да си дадат сметка. Има министър, който ще попита въпрос в четвъртък, гражданско общество, което се надига в петък", обясни още Петков.
"Сега е моментът да се покаже от г-н Сарафов, че грешки се случват. Немърдането от една позиция няма да доведе до нищо добро за него", предупреди Петков.
"Движих се от принципната си позиция", каза Петков по повод отказването от имунитета си. Той обясни, че искал да види първо цялата документация: "През цялото време исках да покажа как прокуратурата се ползва за бухалка, второ не исках някой да преценява за моя имунитет, сам си го дадох".
Според бившия премиер има два варианта за съдебна реформа. "Единият е да има псевдореформа, тогава няма да сме смокиново листо за никого. Ако видим, че се правят добрите стъпки, ние сме партньорът за това. Осъзнаваме, че трябва да говорим с всички. Няма нищо тайно в срещите с партиите", каза Петков.
"Единият вариант е да мислим за дълголетето си, другият - за правилните неща, които трябва да се случат. Досега винаги сме мислили за правилните неща", категоричен бе той.
"Дори ние да изчезнем, гласувалите за нас няма да изчезнат, може да не е Кирил Петков, а някой друг. Не сме изневерили на принципите си. Няма нито един депутат, за когото да сме си затворили очите".
Относно избора на заместник-министри Петков каза, че предлагат трите страни. "Предложения може да има от ГЕРБ, от нас, но трябва трите страни да са съгласни", обясни Кирил Петков. Той даде пример със заместник-министър, предложен от ПП, който първо се предлага на министъра, след това на ГЕРБ, последното решение е на Николай Денков и Мария Габриел. "Става по-бавно, но всички трябва да са изслушани. Партийни тесни назначения не може да пробият", категоричен бе Петков.
По думите му непрекъснато има дискусия за назначенията, много хора се изказват по темата, а това давало шанс да няма политически назначения и калинки.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц