Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

       
Европейското законодателство позволява добавки на основата на нитрати между 5 и 150 мг на кг. По-големи количества има при по-сложната преработка на специфични млечни продукти. Пушените кашкавали и сирена обаче са също толкова опасни, колкото и пушените меса.

Рисков откъм съдържание на нитрозамин е и друг често добавян към ястията продукт - соевият сос, добавян често към ястията.

У нас не правят изследвания

за 10-те вещества, водещи

до онкологични заболявания

Коварното е, че няма яснота колко е безопасната

доза нитрозамин и температура на обработка

За сметка на това са малко данните на този етап дали трябва да ограничим количеството зеленчуци. Според доклада е възможно и при тях да има следи от канцерогенните съставки, особено при листните, маринованите и осолените.

Освен в тях определени концентрации на най-опасния NDMA, както и на другия жълт нитрозамин - NDEA, са открити в картофи след различен начин на преработка. Тоест не само пържените, за които отдавна е известно, че са вредни за здравето. Оказва се, че печените, задушените или варените също могат да бъдат рискови за образуване на съединенията, които са обект на доклада.

Не е ясно и как ни се отразява, ако си ги хапнем с масло, защото за него няма информация как и дали съдържа нитрозамини. За сметка на това ако ги комбинираме със сирене, кашкавал или шунка и бекон, е сигурно, че ще има високи дози. А любимата комбинация бира с пържени картофки е направо бомба със закъснител. При положение че в същото време сме запалили цигара или пура, става още по-опасно. Тютюневите изделия също са рискови за наличие на нитрозамини.

Дори и да пием вода вместо пенливото пиво, трудно може да избегнем опасните вещества. Те може да се съдържат и в течността, която тече от чешмите в домовете ни.

“Представляват странични

продукти от дезинфекцията,

като се образуват, когато водата се третира с хлорамин, натриев хипохлорит и други”, обясняват от ЕОБХ. Нивата на нитрозамините във водата на различните градове варира, като зависи от това дали има азотни отпадъци, пречиствателни станции за отпадъчни води и други.

Може да има и замърсители от околната среда, като разграждане на емисии от изгорели газове на дизелови автомобили, реакция при попадане на отпадъчни води върху почви, богати с нитрати и нитрити и използване на дадени пестициди.

Най-изследвано е

влиянието на хлора при

пречистването на водата.