Жесток скандал: Заслужено ли получи 7 "Оскар"-а "Всичко навсякъде наведнъж"?
95-ата церемония по раздаване на най-престижните кино награди се проведе тази нощ. Безспорно най-коментиран стана филмът "Всичко навсякъде наведнъж", който взе цели 7 статуетки включително за най-добра лента. Веднага се породиха противоречиви мнения дали това наистина е заслужено, или е просто "безопасният" избор на Академията, за да бъде избегнат скандал на расова основа.
Според част от критиците филмът е претенциозен и му липсва душевност, а посланието е повече от банално.
"Лентата разказва историите с бясна скорост, докато се гордее самодоволно от своята интуитивна интелигентност. Филмът продължава да прилага дефибрилатори към изчерпания си разказ, а всъщност няма сърце като за начало. "Всичко навсякъде наведнъж" е онова непоносимо дете, чиито високомерни родители ви показват уменията му и следят лицето ви, за да се уверят, че сте достатъчно изумени от него. Не можеш да не оцениш подготовката на детето - но боже, как ти се иска това да свърши." Това мнение сподели филмовият критик Бил Нюкот в The Saturday evening post.
"Научно-фантастичният хит за собственичка на пералня, която научава, че има безброй други същности, съществуващи в безкраен брой паралелни вселени, събра куп награди от класа на "Титаник". До голяма степен го мразя", добави той.
"Филмът не успя да ми повлияе. Да, актьорският състав е страхотен, китайската култура е представена без усилие и т.н. Но имах чувството, че режисьорът просто хвърля всяка идея на екрана и резултатът ми се стори доста повърхностен, особено при внушителните 142 минути. В крайна сметка получаваме прекалено много шамари, фетиш към свръхмодерни битки, мултивселени, подпечатани върху още мултивселени, и сапунено послание за семейството и любовта. Не помага и фактът, че филмът преминава от една сцена в друга, без да има каквито и да било значими драматични акценти. Усеща се като музикален клип, лишен от точно това, което се опитва да проповядва - човешкото чувство", споделя критикът Джордан Руими в World of reel.
"Провалена фантазия" е най-простият и ясен начин да опишем "Всичко навсякъде наведнъж", филмът на Даниел Кван и Даниел Шайнерт (дует, наречен Даниелс). Ако не беше привлекателното и харизматично присъствие на актьорския му състав, той нямаше да остави нищо друго освен пушек от пара. Празнотата на филма е още по-обезкуражаваща, тъй като той има съществена и значима реална основа, която бива пренебрегната в името на някои специални ефекти", пише Ричурд Броди, критик и автор на книгата "Всичко е кино: работният живот на Жан-Люк Годар".
Според защитниците на филма обаче той заслужава всички награди "Оскар", които може да получи. Те го описват като история за семейната травма и трудния живот на малцинствата.
"Всичко навсякъде наведнъж" е филм с такава мащабност. Наситените актьорски изпълнения се сблъскват с големи идеи, обвити в нюансирано разбиране за това как се отнасяме един към друг. Един филм, който наистина разбира как може да изглежда безкрайността", пише главният филмов критик на Independet Кларис Логри.
"Този филм е вихър, който се движи с нежност и очарование. Както във "Вечното слънце на неопетнения ум" или "Отвътре навън" на Pixar, античната хитрост служи на искрено и щедро сърце. Да, филмът е метафизична многостранна галактическа екскурзия в мозъка, но дълбоко в себе си - а също и на повърхността - той е горчиво-сладка домашна драма, съпружеска комедия, история за имигрантски стремежи и изпълнена с болка балада за любовта между майка и дъщеря." Това мнение изказва критикът на The New York Times А. О. Скот.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва