Не сме оставили държавата на пауза
Ние се борим за мнозинство, последният път сбъркаха резултатите ни с около 10%, посочи съпредседателят на "Промяната"
Не само, че държавата не е на пауза, а по време на нашето управление в безпрецедентната криза БВП на България порасна с почти 4%. Така бившият вицепремиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Асен Василев отговори на атаките, че кабинетът "Петков" е оставил страната на пауза. В студиото на "Лице в лице" той подчерта, че те са създали условия на бизнеса да се развива.
"Нямаше рекет на бизнеса, изпълнена бе безпрецедентна социална програма - пенсиите за 12 месеца се увеличиха повече отколкото за 12 г.", посочи Василев. И отчете, че е имало средства за програми за спорт и изкуства в училище, за увеличение заплатите на лекари и учители.
"Всичко това се случи и останахме с дефицит 2,9%. При тежка криза ние успяхме да направим широка социална програма и успяхме да подпомогнем бизнеса, та да се справи. Това показва че България е наистина богата страна - в тази тежка криза, във войната, държавата се справи и имаше достатъчно постъпления за широка социална програма", доволен е бившият вицепремиер. И отбеляза, че не са се сбъднали заплахите за дефицит от 7% и хора, умиращи от студ.
Той обаче не е доволен, че служебният кабинет не е внесъл редовен бюджет. И напомни, че докато е бил служебен министър, е внесъл актуализация на финансовата рамка и тя бе приета от парламента, бизнесът е посрещнал ковид кризата. "Реално в сложна ситуация, в която не се формира правителство, юлският парламент направи адекватна програма, която позволи 22-ра година да започне нормално. Видя се, че този бюджет не бе натоварен. И най-нормалното нещо бе да се приеме бюджет за догодина в края на тази", настоя Василев. Той се оплака, че служебният кабинет и сега изпълнява чужд бюджет, като е замразил доходите на хората.
"Видяхме, че заедно не само с ДБ, с набор и от различни допълнителни партии и неправителствени организации още говорим. Можем да обединим усилия България да стане държава, в която всички ние искаме да живеем", посочи той за обединението с "Демократична България".
Ние се борим за мнозинство, отсече Василев на въпрос биха ли се коалирали с ГЕРБ след изборите. И посочи, че последният път, когато социолозите давали прогноза за резултатите им, сбъркали с около 10%.
Според него нищо от скандала с Gemcorp не им тежи, а меморандумът е прекратен без това да води до щети за държавата. По-голям проблем е списъкът "Магнитски", в които има "хора, които са нанесли щети на държавата. "Беше тежък и срамен текста за България. Вместо парите да отидат за гражданите, те са отишли по частни джобове, затова тези хора са в списъка. Тези случаи са в българската прокуратура и тя не прави нищо по въпроса", разгневи се Василев.
Проблемът е, че няма контрол над тази институция, от НС, от различни магистрати, съдия. Някой трябва да може да упражнява контрол и тя да си в работата, а не да действа като чадър", смята той.
"По време на нашето правителство цената на газа бе по-евтина от борсовата е Европа", настоя Василев. При Бойко Борисов по-голямата част от цената била по-висока от цените на борсата, а служебното правителство я докара пак да е по-висока.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха