България се управлява от стария посткомунистически елит
"Ние се намираме в тази ситуация, защото се налагат фалшиви мантри. Тези, които се пишат герои - Николай Добрев, Георги Първанов, техният героизъм е в това, че те се договориха зад гърба на всички протестиращи, включително с т.нар. десни лидери, за това, което се случи след това. Първият фундаментален акт на 38-ото Народно събрание беше още 1997 година да се приеме т.нар. Декларация за национално съгласие".
Това каза пред БНР Иван Сотиров, бивш заместник-председател на СДС и бивш депутат, във връзка с годишнината от масовите протести заради несправянето на правителството на Жан Виденов с редица кризи.
"В Декларацията отпадна едно от основните неща, което беше като констатация - ангажимент, че ще бъде потърсена отговорност за този финансов грабеж, който беше извършен тогава. Случилото се с КТБ е като пионерска игра в сравнение с този гигантски грабеж. Това беше финализиране на планирания грабеж, който започна още в началото на Прехода. Този мит с куфарчетата беше последната брънка от хранителната верига. Изпомпването на държавата ставаше институционално. Централната банка раздаваше кредити на търговските банки, които бяха държавни - старите браншови комунистически банки. През тях пари се раздаваха на обезпечени кредити. Хиперинфлацията беше изкуствено създадена от некадърността на управлението на Жан Виденов. Валутният борд ни беше наложен. Но той беше нещо ценно, добре че ни го наложиха".
И припомни за нещо, с което се спекулира като за чудовищен заговор срещу България - за Плана "Ран-Ът" (план за преход към пазарна икономика, изготвен в рамките на 6 месеца от Националната търговска камара на САЩ по молба на последното правителство на Народна република България (в лицето на Андрей Луканов) и поръчан през март 1990 г. - бел. ред.):
"Там имаше много неща, които не се направиха, а имаше хубави идеи. Старата комунистическа номенклатура използва Плана, дори и сега го прави, за да си прокарат нещата под някакъв западен етикет. Ако този Валутен борд беше въведен в началото на промените, никога нямаше да стане този грабеж. Комунистите приложиха Плана, както дяволът чете Евангелието - направиха това, което им изнасяше, а ценното и полезното смачкаха. При този крадлив политически елит сега Валутният борд е по-надежден от влизането в еврозоната. Двойна сигурност ни дава това, че сме във Валутен борд и в чакалнята на еврозоната".
В предаването "Политически НЕкоректно" Иван Сотиров коментира, че хората усещат нещо интуитивно - независимо от това как се променя конфигурацията и кой как се етикетира, България се управлява от стария посткомунистически елит:
"Те имат едно династично възпроизводство - бяха замислили по този начин да се случат нещата. Видя се, че комунистическата система рухна и старите комунистически елити решиха да си направят социалистически капитализъм. Този момент го има донякъде и в другите източноевропейски държави, но тук е силно изразен, защото бяхме тясно свързани със Съветския съюз".
Според него няма битка за реформа в съдебната власт, а за това кой ще контролира прокуратурата:
"Тези, които вият срещу прокуратурата - този цирк го гледаме 33 години. Няма смисъл да се правят особени реформи. С едно решение парламентът може да реши промяна в Закона за съдебната власт. Този разговор се води от зората на Прехода. Да се децентрализира прокуратурата. Има решение на Конституционния съд, че всеки прокурор може да повдигне обвинение на главния прокурор, когато има основание за това, но въпросът е, че докато главният прокурор е кадрови шеф, няма как да очакваме това. Дори тази централизирана прокуратура противоречи на основния принцип на Конституцията, който казва, че прокуратурата и следствието се устройват по същия начин, по който е устроена съдебната власт, която е по-демократична като йерархична структура. Никоя партия не иска да децентрализира прокуратурата, защото тогава всеки прокурор може безконтролно да повдига обвинение, а трудно се контролират всички прокурори. Когато държиш главния прокурор, тогава контролираш обвинението за престъпление от общ характер".
Във връзка със случилото се на границата с Република Северна Македония Иван Сотиров коментира:
"Това е ниско равнище на политическия елит в РСМ, защото в провокацията са ангажирани хора на високо ниво. И президентът, и изпълнителната власт са заложници на радикални българомразци. Тези провокации срещу България не са нови. Активизирането на това поведение цели ответна реакция от наша страна".
По думите му България трябва да се държи със самочувствието на държава, която е член на Европейския съюз и да прояви здрави нерви, тъй като провокациите ще продължат. И изрази очакване, че европейските институции ще видят вече ситуацията реално.
"Трудно се формира национална идентичност с примитивно и комплексарско поведение".
Най-четени
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици
-
Секретно Нападения над Живков изчезват от снимките
Опити за покушения над Тодор Живков биват запечатани на десетки ленти на фоторепортерите от онова време, но никой не посмява да публикува кадрите. Цензурата на ЦК на БКП