Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Проф. д-р Тодор Кантарджиев СНИМКА: Архив
Проф. д-р Тодор Кантарджиев СНИМКА: Архив

През последната седмица се реализира намаляване на случаите на заразени с COVID-19, както в столицата, така и в България, което мен много ме радва. Това каза пред "Стандарт"  проф. д-р Тодор Кантарджиев.

Причините за намаления брой на COVID-случаите са няколко. Първата е промяната на вируса. От години говоря, че обикновено развитието на една пандемия води дотам, че причинителят й - микроорганизмът, става по-заразен, но заболяването се прекарва все по-леко. Това е може би най-важното за човечеството.

Второто важно за нашата страна е, че този вирус под една или друга форма мина през по-голямата част от населението. Тези, които бяха ваксинирани, не го усетиха, а тези, които го преболедуваха, обикновено боледуваха по-леко.

И третото много важно нещо е, че се промени отношението към пандемията. Лично мен малко ме учудва, че възрастни хора много смело ходят на публични места без маска. Не казвам, че маските трябва да станат задължителни, но съветвам хората, които са с по-намален имунитет и са склонни към респираторни инфекции, да си носят маска в чантата - дамите или в джоба - мъжете и да я ползват там, където има много хора, призова Кантарджиев. 

Относно ваксините професорът коментира: Първо не трябва да се пропускат интересите на мегакомпаниите и склонността на висши политици да помагат в някои области за увеличаване на приходите. Разбира се, тези неща много сериозно ще се разследват и ще разберем истината. Вярно е, че когато тръгнаха ваксините още през 2020 г. лично аз бях учуден и споделих с нашето общество някои неща - че повечето ваксини се акцентират върху т.н. антиген на шипа, който обаче е доста изменчив. А това предполага много различни варианти на една и съща ваксина, което е малко тревожещо.

Но все пак да си спомним, че през 2020 г. вирусът беше много опасен, убийствен. И не случайно през есента на 2021 г. бяхме на първо място по смъртност. Това са неща, които нашето общество трябва много сериозно да анализира, защото то говори за големи пропуски в системата на здравеопазването. И за факта, че дори животът на хората се поставя в риск с говорене, чиято цел е получаване на политически дивиденти".

"Знаете колко хора тръгнаха да критикуват, да атакуват. А когато получиха възможност те да свършат някаква работа, видяхте какво стана с "правилно управляваната" епидемия и с "намалената" смъртност, като месеци наред бяхме с най-голямата смъртност

Затова нека още веднъж кажа, че с това, което направихме през пролетта на 2020 г., спасихме живота на десетки хиляди българи, коментира Кантарджиев и заяви, че в момента ваксините действат много по-неефективно, защото вирусът се промени - той е много изменчив, не причинява толкова смърт, но е генетично много разнороден. Именно затова употребата на ваксини специално за този вирус не е така ефективна, както беше преди 2 г., когато той беше смъртоносен и убийствен.

По темата за сезонния грип Кантарджиев е категоричен, че в момента такъв няма. "Да разделим нещата. Едното са респираторни инфекции,най-често вирусни, характерни за есента и зимата, които започваха още през септември с риновируси. Но тъй като 2 г. хората бяха в изолация, носеха маски, спазваха известни правила, голяма част от тези респираторни инфекции бяха значително намалели или изчезнали в нашата страна. Например по-миналата година нямахме дори сезонен грип.

Именно затова липсата на циркулация на вирусни инфекции в обществото доведе до намаляване на напрегнатостта на колективния имунитет. И когато през пролетта махнахме маските, риновирусите в детските заведения бяха много тежки. А когато детето се връща вкъщи, заразява мама и татко и баба и дядо. Това трябва да го знаем.

А също трябва да знаем, че мерките, които бяха взети, доведоха до ликвидиране на епидемията от морбили през 2020 г. и до рязко намаляване на случаите на варицела. Но след като бяха премахнати, това ще доведе до увеличаване на случаите на някои вирусни заболявания. Например тази година са се увеличили два пъти сред децата в сравнение с преди 2 г случаите на варицела, когато мерките на изолация намалиха случаите.

Също така вирусните инфекции, които нормално циркулират през есента, ще започнат да се проявяват. Това е примерът, който имаме от миналата година през зимата в Австралия. Тогава там се появи една небивала вълна от сезонен грип, който беше в пъти повече от предишни години.

Да се надяваме, че това няма да стане в нашата страна, но трябва да имаме готовност, че в края на ноември и през декември ще се появи циркулация на сезонен грип. Другите вирусни инфекции също ще се увеличат. В момента най-много са риновирусите, които се заместват от аденовируси и у нас вече започнаха случаите на парагрипни вируси.

И трите групи заболявания не са така тежки като грипа, не водят до такива усложнения, пневмонии и тежко прекарване, но все пак са неприятни и хората трябва да са психически подготвени, че ще имаме такива заболявания през есента и зимата.