Спекулантите в астрологията дават съвети за щяло и нещяло - например кога да се роди бебето
Истинската теория на себепознанието пита “Кой съм аз”, а не “Как да живея по-добре”
Стилиян Иванов представя в поредица древното учение асеман (себепознание чрез неспекулативна астрология), което той е систематизирал. В предишния брой авторът обяснява защо Орфей е бил наричан “баща на астрологията”.
Стана ясна връзката между хилядолетните човешки опити да опознаем себе си, вглеждайки се в небосвода, който е проекция на вътрешната ни вселена - асеман, и орфизма, който пръв на европейска земя заговаря за безсмъртието на душата и мисията ѝ да се учи, прераждайки се от живот в живот. Тук се крие и отговорът на въпроса защо семинарите по асеман се провеждат именно в местността Ливитра - на брега на Бяло море, в подножието на планината Олимп.
Знаем, че няма никакво съмнение относно тракийския произход на Орфей и съответно, че рожденото му място е земята на Тракия. Но колкото до това къде е погребан един от най-великите учители в човешката история, има много предположения, като най-убедителното е твърдението на римския историк Павзаний. Той пише, че
гробът на Орфей се намирал до град Ливитра под планината Олимп
Там имало паметник, посветен на Орфей - колона, върху която стояла каменна урна с капак, съдържаща костите на певеца. Всъщност именно от историка Павзаний разбираме, че мощите на Орфей не били положени в земята, а били оставени за поклонение върху високата колона - изложени на въздуха и слънцето, на вятъра и снеговете, по-близо до хората, до живия свят. Идеята била гробът да е достъпен за посещение от поклонниците, вярващи в своя маг и учител, като своеобразен паметник, привличащ погледите отдалеч.
И тук е съществената връзка с учението асеман: макар урната да се огрявала цял ден от слънчевите лъчи, костите на Орфей не се докосвали от светлината, защото били затворени под похлупак - илюстрация на слънчево-подземната същност на орфизма, чийто носител е самият Орфей. Неговото вечно жилище не е нито на небето, нито на земята, а между тях.
В допълнение ще кажа, че Александър Македонски и учителят му Аристотел отдавали почит на Орфей не другаде, а точно в Ливитра, за което място винаги се е твърдяло, че съхранява не само тленните останки на певеца учител, но и неговия дух. Именно тук великият пълководец научил как да покори света, смесвайки познанието на Изтока и Запада, превръщайки човешката цивилизация в това, което сме днес.
И преди да продължа с конкретиката на себепознанието асеман, трябва да дам и пример, който сочи как знанието за небесните тела не само може да спомогне за обединяване на човечеството и за екзистенциално осъзнаване, но може да бъде изкривено до уродливи размери.
Палмира е градът оазис на Леванта, Източното Средиземноморие, Плодородният полумесец. По подобие на другите градове, приели и разпространили знанието на асеман в древността, той е споменат в архивите на царство Мари още през III хил. пр. Хр.
Акцент в градския пейзаж е храмовият комплекс на бога Баал - господаря на небето. Баал е древен финикийски бог, главният бог, господарят. В негова чест като жертвени дарове се принасяли хора чрез изгаряне, живи!
Култът към Баал е широко разпространен в древния свят и достига до Картаген, където наравно с много други финикийски градове, които почитали Баал, са разкрити големи гробници, съдържащи теракотени урни с прах и кости на невръстни деца.
Залата на храма на Баал в Палмира е била осветена в 32 г. сл. Хр., но мястото е било използвано за религиозни цели още 2300 години преди това. Залата има две фокусни точки с две светилища за поклонение. Първата ниша съдържала статуята на Баал, а по-късно, през арабския период, е била използвана като джамия. Втората ниша изразява троичността на боговете чрез представянето на Баал и две палмирски божества, свързани с него - Слънцето (Ярхибол) и Луната (Аглибол). Таванът на нишата е от цял камък с
изображения на седемте планетни божества, обградени от зодиака
На издълбания корниз на трегера ясно се вижда орел с разперените крила. Това е Баал, контролиращ движението на небесата.
Тук ясно се вижда влиянието на познанието за небесните тела - асеман, което, принизено до религия и ритуал, се изкривява в степен на човешки жертвоприношения, по подобие на част от елинските “астролози”, които уж превръщайки астрологията в наука чрез спекулативните си астротълкувания, принасят в жерта човешкия дух и душа, насочвайки ги в погрешните пътища на земните им проявления.
Асеман в оригиналния си вариант, създаден през хилядолетията, записан от месопотамците и съхранен от персите, дава отговор на най-важния въпрос за всеки човек: “Кой съм аз?”.
Гръцкият вариант, днес широко разпространен на Запад, е изличил спомена за истинската връзка между Небето и Човека и спекулативно опитва да отговори на въпроса: “Как по-добре да живея тук и сега?”.
Това са две диаметрално противоположни питания, като приоритетното търсене на отговора на второто отклонява човека от пътя му, поставяйки на изпитание духа и душата. Асеман е себепознание, свързано с идеята за прераждането на душата, която чрез многобройни превъплъщения се усъвършенства, за да стигне до осъзнаването на смисъла на своето съществуване. В този ред на мисли асеман е учител по безсмъртие.
Астрологията:
- опитва да предположи, предугади, предскаже какво, кога и как ще се случи;
- препоръчва действие или бездействие в определени периоди от живота ни съобразно ретроградността, аспектите и позициите на планетите и съзвездията;
- спекулантите в “астрологията” отиват и по-далеч, давайки съвети за щяло и нещяло: от това кога например да се роди бебето до това кога е подходящо да се напием…
Асеман утвърждава, че личното ни щастие и добруването на всички живи същества се корени в:
- ОСЪЗНАВАНЕ на индивидуалността ни чрез наблюдение и изучаване на личните ни реакции - физически, емоционални, мисловни и духовни; личната ни небесна карта; потиснатите и изразените интереси;
- ПРИЕМАНЕ на това, което сме осъзнали;
- ИЗРАЗЯВАНЕ, отстояване, изживяване на това, което сме, а не на това, което “другите” очакват от нас!
(Следва)
* Стилиян Иванов е автор и режисьор на 59 документални филма за историята, културата, философията и вярванията на човечеството. Води семинари по “Астрология на себепознанието” у нас в Центъра по себепознание “Орфей” и зад граница.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От