Скандалният албански премиер Еди Рама рисува по време на официални срещи
Бившият баскетболист и художник става любимец като кмет на Тирана
Определят политика едновременно като враг и приятел на мафията
Два пъти оцелява след заговор за убийството му, а от изявен борец срещу корупцията в страната си за десет години във властта се превръща в неин нов символ.
Скандалните изказвания и поведение са част от политическата кариера на албанския премиер Еди Рама от самото й начало. Мненията на сънародниците му са в двете крайности. Едновременно виждат у него лидер, който да поведе балканската държава към европейско бъдеще, но и се съмняват, че е в основата на всички корупционни сделки в последните години. Албански медии дори го определят като единствения политик, успял едновременно да е приятел и враг на мафията в страната.
Острият му език
на няколко пъти
засегна България
в последните седмици. Политикът първо си направи шега, че Димитър Ковачевски е премиер на бъдеща "Западна България", и предизвика лавина от реакции.
Oт кабинета на Еди Рама отговориха, че това е сарказъм към България и ирония към ЕС. Малко след това ексцентричният албанец продължи не толкова на шега, че е "грешка една страна да държи две други държави като заложници", по повод на България. Видимо устремен към европейско бъдеще за Албания, самият Рама признава готовност да направи и невъзможното, за да го реализира.
"Ние бяхме Северна Корея на Европа". Бяхме изолирани от запад и от изток. Имахме най-жестокия комунистически режим. Ето защо сме толкова проамерикански, пронатовски и проевропейски настроени" - с подобни изказвания Рама печели симпатии на Запад. Но често негови действия в родината му и пиперливият му език са основната пречка в отношенията му с партньорите.
Така, след като
опозицията
в страната
го обвинява,
че ръководи "гнила престъпна схема", нервите на Рама не издържат и той отвръща: "Ако искат, и Че Гевара да ме наричат, не дължа обяснение на никого".
Бивш баскетболист и художник, облечен с тениска и маратонки на почти всички официални срещи, имиджът на политика е целенасочено неформален.
Баскетболен кош украсява чакалнята пред кабинета му, докато вътре в офиса стените са покрити с ярко оцветени негови скици. Той ги рисува по време на официалните си срещи дори с европейски лидери. Едно от тях е изображение на английската легенда в публичните комуникации Аристър Кембъл, показан като национален герой на Албания - на кон,
с меч в едната ръка
и айфон в другата
Рама посочва Тони Блеър като свой основен политически пример, затова и още преди години назначава британския комуникационен експерт за свой съветник. Договорът на Кембъл е една от най-обсъжданите теми в Албания. Платеният хонорар от албанската страна е огромен, но премиерът не го обявява публично. Нещо повече, според него "това е цената, която Албания плаща за европейското си бъдеще". Кембъл наистина успява да промени много публичния образ на Рама и го превръща в политик, който винаги казва каквото мисли, като по този начин успява да прикрие често буйния му характер.
"Мога да ви кажа, че Ангела Меркел ме разбира напълно. Тя е израснала в комунистическа страна и знае колко много не искаме Албания да е такава", казва Еди Рама пред журналисти миналата година част от разговор с бившия германски канцлер. Именно заради своята нетактичност често е порицаван от европейски лидери.
Преди да получи премиерския пост, Рама е основен опозиционен активист.
През 2011 година, докато все още е кмет на Тирана и лидер на социалистическата партия, полицията арестува
трима души, заподозрени в заговор за убийството
му. Планираното нападение е трябвало да се осъществи по време на демонстрация, организирана от Рама против тогавашното правителство.
В качеството си на опозиционен лидер той настоява тогава за оставката на премиера Сали Бериша във връзка с подозрения за корупция и твърдения, че консерваторите са фалшифицирали парламентарния вот в Албания през 2009 година.
Бериша обаче отказва да се оттегли от властта и
обвинява опозицията,
че се е опитала да извърши преврат. Месеци по-късно социалистите сигнализират за нов опит за убийство на техния лидер и като извършители директно посочват управляващите.
Рама е обвиняван тогава в опити да свали със сила властта, като за целта е ползвал услугите на албанската мафия.
"Парламентът е превърнат от премиера Бериша в театър, където той държи безкрайни речи в стил Уго Чавес, хули и осмива не само депутатите от опозицията, но и всички албанци", твърди тогава опозиционерът.
Десет години по-късно ролите в страната са разменени. Рама е премиер, Сали Бериша - опозиционер, който обвинява социалиста в корупция.
Според опозицията икономиката на страната е разбита заради авторитарното управление на Рама, което превръща Албания в огнище на организирани престъпни дейности и сделки, които вредят на националните интереси. Същите престъпни групи са участвали в купуването на гласове преди парламентарните избори през 2021 г., осигурявайки нов мандат.
Попитан за известия за високи равнища на корупция в страната му, министър-председателят споделя, че не всичко е правдиво.
"Ситуацията е друга. Някои отчети би трябвало да се четат доста деликатно: по какъв начин се вършат, кой ги прави и така нататък. Те не са научни и нямат нищо общо с действителността. Не споделям, че Албания няма проблеми с корупцията, тъй като това би било неистина, само че не може да се съпостави с преди осем години. Това сигурно е страна на проблеми, тъй като ние идваме от дълго и мъчително минало", споделя Рама в интервю за гръцки вестник.
57-годишният Рама няма типична биография
на политик. Национал по баскетбол на Албания, който след това завършва Художествената академия в Тирана. Дълги години е преподавател по изкуство, живее във Франция.
Влиза в политиката на 35 години, приемайки изненадваща покана на тогавашния премиер социалист Фатос Нано да се присъедини към новия му кабинет като министър на спорта и културата през 1997 г. Кариерата на Рама достига връх като кмет на Тирана - от 2000 до 2010 г. - с своята кампания "чисто и зелено" успява да превърне невзрачния град в европейски. Затова и в първите си години като премиер се ползва с безусловна подкрепа на избирателите. Проблемите му започват след първите индикации, че покровителства корупцията в страната, но до този момент умело отблъсква всички атаки по свой адрес.
Най-четени
-
Килър изважда спокойно оръжието си и изстрелва 30 куршума в тялото на Фатик. Свидетелите са убедени, че гледат сцена от филм
15 април 2005 г., 11,30 ч, кръстовището на булевардите “България” и “Гоце Делчев”. Сребристосив “Мерцедес” спира на светофара, престроява се в най-лявата лента в посока пазара “Красно село” и чака
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Секретно Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Галерия Вижте дъщерята на Радев - Дарина на коледното парти в Народния театър
Дарина - дъщерята на държавния глава Румен Радев е била на коледно парти в Народния театър. Това става ясно от снимки, споделени във фейсбук от актрисата Стефания Колева
-
Галерия Щастие. Една Коледа, на един континент, за който мечтая отдавна
Актрисата Теодора Духовникова е прекарала Коледа в Африка. Това става ясно от снимки, споделени от нея в социалните ѝ мрежи. "Щастие. Една Коледа, на един континент, за който мечтая отдавна"