Шистовият газ и рубладжиите
Който е против добива на шистов газ, помага на Русия. Който иска България да е част от свободния свят, е за добива на шистов газ.
По този въпрос плурализъм няма.
Не може да се забраняват геоложките изследвания само защото това не е удобно за Москва. Този факт означава, че колониалната ни зависимост от Русия продължава.
Обсъждането на технологията и евентуалната вредност е тема, която може да бъде дискутирана на някой последващ етап.
Може би под Делиормана изобщо няма шистов газ, годен за добив, и нашите надежди за енергийно освобождение са напразни. Но изобщо идеята за спиране на научните изследвания е абсурд, който показва, че България едва ли може да бъде разглеждана като независима държава.
Всъщност територията, която населяваме през последните 120 години, е все нечия колония - турско-руска, немска, руска, руско-турска... Може би само за няколко кратки периода земята ни е била реално почти независима. Единият такъв период бе през последните 10 години, особено след влизането ни в ЕС. Доброволният отказ от суверенитет към Брюксел почти ни освободи от продължаващата руска хегемония в икономиката.
Тъмната страна на рублата обаче надделя. Ако някой мисли, че т.нар. протестиращи не са организирани в интерес на големите енергоизносители, да се напие с една кока-кола, защото сигурно вярва, че това е алкохолна напитка.
Решението ще засили непрестанните подозрения, че България е Троянски кон на Москва, че на нас не може да се има доверие. И ще ни създаде проблеми в дългосрочен план.
Освен това в него няма никакъв практически смисъл. Полша добива шистов газ, вероятно и други страни, включително и самата Русия, ще започнат да го правят независимо по каква технология и това наистина ще доведе до рязко спадане цената на всички енергоносители. И в крайна сметка ще започнем и ние добив, ако наистина имаме газ. Но да се отказваме сами, водени от някакви имагинерни тревоги за околната среда, е невероятно нелепо.
Дори и да замразим находището, за да оставим нещо и за поколенията, ние трябва да знаем имаме или нямаме. Така прави Норвегия, където откриват находища, описват ги и ги замразяват за някое друго време. Но никой не се отказва от геоложки проучвания.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков