Шистовият газ и рубладжиите
Който е против добива на шистов газ, помага на Русия. Който иска България да е част от свободния свят, е за добива на шистов газ.
По този въпрос плурализъм няма.
Не може да се забраняват геоложките изследвания само защото това не е удобно за Москва. Този факт означава, че колониалната ни зависимост от Русия продължава.
Обсъждането на технологията и евентуалната вредност е тема, която може да бъде дискутирана на някой последващ етап.
Може би под Делиормана изобщо няма шистов газ, годен за добив, и нашите надежди за енергийно освобождение са напразни. Но изобщо идеята за спиране на научните изследвания е абсурд, който показва, че България едва ли може да бъде разглеждана като независима държава.
Всъщност територията, която населяваме през последните 120 години, е все нечия колония - турско-руска, немска, руска, руско-турска... Може би само за няколко кратки периода земята ни е била реално почти независима. Единият такъв период бе през последните 10 години, особено след влизането ни в ЕС. Доброволният отказ от суверенитет към Брюксел почти ни освободи от продължаващата руска хегемония в икономиката.
Тъмната страна на рублата обаче надделя. Ако някой мисли, че т.нар. протестиращи не са организирани в интерес на големите енергоизносители, да се напие с една кока-кола, защото сигурно вярва, че това е алкохолна напитка.
Решението ще засили непрестанните подозрения, че България е Троянски кон на Москва, че на нас не може да се има доверие. И ще ни създаде проблеми в дългосрочен план.
Освен това в него няма никакъв практически смисъл. Полша добива шистов газ, вероятно и други страни, включително и самата Русия, ще започнат да го правят независимо по каква технология и това наистина ще доведе до рязко спадане цената на всички енергоносители. И в крайна сметка ще започнем и ние добив, ако наистина имаме газ. Но да се отказваме сами, водени от някакви имагинерни тревоги за околната среда, е невероятно нелепо.
Дори и да замразим находището, за да оставим нещо и за поколенията, ние трябва да знаем имаме или нямаме. Така прави Норвегия, където откриват находища, описват ги и ги замразяват за някое друго време. Но никой не се отказва от геоложки проучвания.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха