Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Министърът на правосъдието Надежда Йорданова
Министърът на правосъдието Надежда Йорданова

До края на работния ден вчера и рано тази сутрин в Министерството на правосъдието искане за правна помощ от прокуратурата не е постъпвало, каза министърът на правосъдието Надежда Йорданова пред медиите, преди заседание на Висшия съдебен съвет. Тя отговори на въпрос дали вече е получено писмото на прокуратурата, с което се иска помощ от Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да бъде разпитан бизнесменът Васил Божков. Процедурата е такава, че искането трябва да бъде изпратено от прокуратурата до Министерството на правосъдието и оттам да бъде препратено към ОАЕ, обясни Йорданова.

Преди дни от Софийската градска прокуратура обявиха, че искат да изпратят молба за правна помощ до ОАЕ за разпит чрез видеоконферентна връзка на Васил Божков в качеството му на свидетел по повод досъдебното производство, по което лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов и пиарът Севделина Арнаудова бяха задържани от МВР за 24 часа, а след това освободени, без да им бъдат повдигнати обвинения.

Министър Йорданова обясни, че срокове за поставяне на такова искане няма и прокуратурата трябва да прецени колко бързо и експедитивно иска да извърши съответните действия. По думите й искането и подготовката на тези документи е специфична работа, защото трябва да отговаря на много конкретни и строго формални критерии. „Спрямо ОАЕ това няма да е първата поръчка, която прави прокуратурата, така че не би трябвало да е нещо ново и непознато за тях“, допълни министърът.

По повод готвения законопроект за европрокуратурата министър Йорданова коментира, че той е на финалната права и добави, че се доизясняват правно-технически аспекти. „Законопроектът създава условия за обособяване на организационната дейност на европейските делегирани прокурори. За да се подпомогне и забърза разследването, трябва да бъде насърчено създаването на междудисциплинарни екипи, които да включват различни институции, за да могат съвместно на терен да се извършват действията, а не преписката и исканията да вървят между институциите и да се губи време.“, обясни министър Йорданова. Тя добави, че Пленумът на ВСС може да реши въпроса за нова сграда на европейските делегирани прокурори у нас.

По повод това, че беше включена в обзора на прокуратурата, описващ изказани неверни политически твърдения, насочени към уронване престижа на съдебната власт, Йорданова заяви, че нито едно от посочените твърдения не са неверни по своя характер. „Рaзсъждавам в каква точно процедура се намираме, в изпълнение на какви точно правомощия е това устно и писмено изявление, много ми е трудно да определя това правно нещо какво точно е и дали въобще е такова”, коментира тя.

Във връзка с предстоящото на 4 април заседание на Висшия съдебен съвет, на което ще се вземе решение по допустимостта на предложението на министър Йорданова за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, министърът посочи, че няма да бъде изненадана, ако бъде направен опит да бъдат отказано да се разгледат част от поставените от нея основания за предсрочно освобождаване. „Дали ще спрат само дотук членовете на ВСС или имат и други идеи, ще видим на 4 април“, добави тя.