Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Катастрофа
Катастрофа

99 загинали и 1100 катастрофи са регистрирани от началото на 2022 г.

През изминалата седмица МВР отчете дейността си за изминалата година. Политическите скандали обаче изместиха фокуса от числата, а се оказва, че катастрофите и ранените във войната по пътищата растат - само от началото на годината са загинали 99 души в над 1100 катастрофи, обобщава Нова тв.

Статистиката за 2021г. сочи, че на територията на област Пазарджик са регистрирани 128 тежки ПТП, при които са пострадали 128 души, загинали на пътя са 4, а през 2020 - 6.

Движение с несъобразена скорост, след употреба на алкохол и наркотични вещества, и правоспособността са най-честите причини за ПТП, според Атанас Чотров, началник на “Охранителна полиция- Кърджали.

България е втората най-стресираща за шофиране държава в света

Друг опасен за шофьорите участък е отбивката за Кюстендил на АМ “Струма”.

“Ако има няколко катастрофи на едно и също място, е време да погледнем и инфраструктурата”, смята пътният експерт Диана Русинова.

По думите и обаче, след пътен инцидент съоръженията не се възстановяват и това може да доведе “до по-голяма трагедия, с повече жертви”.

Кресненското дефиле и Предела са другите два участъка у нас, които се нуждаят от подмяна на инфраструктурата.

“Предложили сме на АПИ да направим съвместно проверка и да изработим заедно мерки, с които да помогнем на шофьорите. Има нуда от подмяна на пътната маркировка”, заяви още Русинова.

Област Пазарджик - на първо място по престъпления у нас

На последно е София Област Пазарджик е на първо място по престъпления в страната, а София – последна. Мало Конаре е най-голямото село района. Престъпленията там не са рядкост, твърдят местните жители. Последната жертва на обир е Димитър Комсалов. Крадецът се промъкнал в дома му посред нощ, докато спи.

„Телевизорът работеше. Помислих, че синът ми си е забравил ключа за горния етаж”, разказа мъжът.

Той веднага установил, че неканеният гост е задигнал личните му документи и дребна сума пари.

Колите на бежанците – на прицел на автокрадците

Най-често жертва на битови кражби ставали възрастните хора, които лесно се доверявали на непознати, обясняват в селото.

„Понякога питат бабите дали искат да им свършат някаква работа. Обикновено се движат по двама. И ако бабата се съгласи, единият я разсейва, а другият краде през това време”, разказа Иванка Петрова.

В Мало Конаре живеят над 4000 души, а всяка втора къща се охранява от частен сот. Повечето са необитаеми, защото собствениците им работят и живеят в чужбина, а други в големите градове и се връщат само през почивните дни.

Хората не крият, че и през деня и през нощта в селото виждат полицейски патрули, които обикалят по улиците и това им давало спокойствие.

В селото обаче са категорични – инфлацията и гладът ще увеличат кражбите.