Руски снаряд уби оцелял от 4 концлагера на Хитлер. Борис Романченко е загинал в апартамента си
96-годишен мъж, оцелял от Холокоста и преживял ужаса на четири нацистки концлагера по време на Втората световна война, е бил убит при руска ракетна атака в Украйна, съобщи в. “Дейли мейл”.
Борис Романченко е загинал в апартамента си след попадение на руски снаряд в жилищна сграда в Харков. Той бе легенда, тъй като бе оцелял в Бухенвалд, Мителбау-Дора, Пенемюнде и Берген-Белзен – конвейерите на смъртта, създадени от Хитлер.
“Ние сме дълбоко натъжени от смъртта на Романченко. Скърбим за загубата на близък приятел. Пожелаваме на неговия син и внучка, които ни донесоха тъжната новина, много сили в тези трудни времена”, обяви в съобщение мемориалната фондация “Бухенвалд и Мителбау-Дора”, която подкрепя образованието около Холокоста.
Романченко беше дългогодишен заместник-председател на Международния комитет “Бухенвалд-Дора” в Украйна и редовно участваше в мемориални и възпоменателни церемонии.
Директорът на фондация “Бухенвалд-Дора” Йенс-Кристиан Вагнер каза, че възрастният мъж не се е отдалечавал от апартамента си в продължение на месеци от страх да не се зарази с коронавирус още преди започването на руската инвазия.
Борис Романченко е роден на 20 януари 1926 г. в Бондари, близо до град Суми, в Североизточна Украйна. Въпреки че
не е евреин,
той е пленен
от германски войници, когато е бил само на 16 години и е депортиран в германския град Дортмунд през 1942 г., където е принуден да извършва тежък труд под земята. Това било част от нацистката тактика за сплашване срещу украинското население по онова време.
Той прави неуспешен опит за бягство през 1943 г., след което е арестуван и е изпратен в концлагера Бухенвалд. Освен това обаче Борис прекарва време и в лагера Мителбау-Дора, както и в Берген-Белзен и Пенемюнде, където затворниците били принудени да строят ракетите Фау-2, които са от
историческо значение за
нацистките военни служби
Това били първите балистични ракети с течногоривен двигател в света и се използвали от Вермахта за обстрел на цели във Франция, Великобритания и Белгия през последните етапи на Втората световна война.
Въпреки ужасните условия, Романченко успява да оцелее три години в ръцете на нацистите.
На церемония през 2015 г. той рецитира клетва на руски език, споделяна от оцелелите от лагера, която стана известна като Клетвата на Бухенвалд. Романченко е завършил с обещанието: “Да изградим нов свят на мир и свобода, е нашият идеал”.
Голям отзвук предизвика и снимка на 96-годишния мъж, облечен в сини и бели ивици на концлагерист, и застанал пред скандалната фраза Jedem Das Seine, която е изписана на портите на Бухенвалд. Тя може да бъде преведена по няколко начина - “Всекиму своето” или “Всекиму каквото е заслужил”. Фразата е
цинично използвана
от нацистите
заедно с “Работата те освобождава”, докато са убивали милиони евреи. Според създадена мрежа за помощ на хора, които са били пленени в тези лагери, в Украйна все още живеят около 42 хил. оцелели от нацистките престъпления.
През февруари, когато започна руската инвазия, Вагнер предупреди, че украинците, оцелели от Холокоста, в източната част на страната са изложени на риск.
Той каза, че войната е “особено трагична за оцелелите украинци, които страдаха заедно с руските затворници в концлагерите и които сега седят в убежището за въздушни нападения и са застрашени за живота си от руски бомби”.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха