Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Лойд Остин и Кирил Петков СНИМКИ: Йордан Симеонов
Лойд Остин и Кирил Петков СНИМКИ: Йордан Симеонов

Военен коридор ще минава от Александруполис през Бургас и Варна до Констанца

САЩ изпращат в България пехотна рота с бронирани машини „Страйкър“ като част от българската батальонна бойна група. Това обяви премиерът Кирил Петков след разговори в Министерския съвет със секретаря по отбраната на САЩ Лойд Остин.

Участието на САЩ в бойната група, която е подчинена на върховния главнокомандващ на НАТО за Европа, е силен знак и към останалите съюзници да се включат, заяви Кирил Петков. България се надява прекият командир на бойната група да е български офицер.

„Войната, която започна Путин в Украйна, поставя под риск всяка държава в Европа и в тази ситуация никой не може да се защитава сам. Нашата сигурност е в НАТО. Искам ясно да заявя, че след като Русия започна тази война, задачата на българското правителство е да усили нашите защити“, каза още българският министър-председател.

Петков изрично подчерта на няколко пъти, че в разговорите с Лойд Остин не е ставало дума за предоставянето на зенитни ракетни комплекси С-300 или каквото и да било друго българско въоръжение на Украйна. Той определи новините от последните дни, че има такива искания като „фалшиви“.

Петков и Остин са обсъдили и изграждането на военно-логистичен коридор от гръцкото пристанище Александруполис през Бургас и Варна до Констанца в Румъния като той включва – път, влакова връзка, енергийна връзка и нов мост над Дунав, разказа българският министър-председател. Този проект всъщност е обща идея отпреди 3-4 години между България, Гърция и Румъния и трябваше да бъде финансиран по американската инициатива „Три морета“ за свързване на Балтийско със Средиземно море.

„С премиера Петков проведохме продуктивно обсъждане по отношение на непровокираната инвазия на Русия в Украйна и обединената подкрепа от страна на НАТО“, заяви след разговорите секретарят по отбраната на САЩ Лойд Остин.

САЩ приемат сериозно своите задължения и подкрепата ни за чл. 5 от договора за НАТО е непоклатима, гарантира Остин. Чл. 5 от договора е за взаимната защита и отбрана при нападение срещу страна от Алианса.

Остин специално благодари на Петков, че България е отворила врати за бягащите от войната жени и деца и предоставя хуманитарна помощ.

„България полага усилия за модернизация както е разгънато в пътната карта със САЩ и е пример за други съюзници. САЩ стоят редом до България и работим заедно са мир и сигурност в Европа“, заяви Остин.

И американският секретар на отбраната подчерта, че разговорите са били фокусирани върху укрепване на отбраната на Източния фланг на НАТО и повишаване на оперативната съвместимост.

„Никоя страна не може да е 100 процента сигурна“, отговори Петков на въпрос дали България е застрашена от Черно море.

Руската армия е спряла с напредъка си в Украйна и е време да видим укрепване на всички фронтове, коментира Лойд Остин информацията на Пентагона за хода на войната в Украйна. Той изрази надежди, че все още е възможно провеждането на преговори и деескалация на конфликта.

Остин на няколко пъти нарече руските атаки срещу цивилни граждани „дивашки“ и „варварски“.

„България е прекалено близо до конфликта и в този момент военна помощ няма да бъде възможна. Този тип помощ следва да се случва само ако мине през парламента. Дотук говорим за хуманитарна помощ и отворени врати за бежанци, засилен Източен фланг, обща стратегия със съюзниците в НАТО“, отговори Кирил Петков на въпрос от американски журналисти при какви условия все пак България може да помогне с въоръжение на Украйна.

Той разказа, че в разговор украинският президент Володимир Зеленски го е уверил, че войниците му се бият по-спокойно, когато знаят, че жените и децата им са приютени в сигурни страни.

Българския премиер изрази опасения и за сигурността на Молдова и подчерта, че там вече има руско присъствие.