България си връща разрушеното посолство в Гана. Правото ни над имота изтича през 2033 г.
България отново влиза във владение на имота си в Гана, където се намира незаконно разрушената сграда на българското посолство. Това съобщиха дипломатически източници, след като казусът с дипломатическия имот на България влезе в ганайския парламент.
Този понеделник към правителството бе отправено парламентарно питане за българския имот от заместник председателя на комисията по външни работи в ганайския парламент Самюел Окудзето Аблаква.
По-късно той дава и интервюта за местните медии, в които определя събарянето на сградата, в която се е помещавало българското посолство като "агресивна безсмислена атака срещу народа на европейска страна".
България е затворила посолството си в Акра преди години, но имотът представлява инвестиционен интерес, макар че е с дипломатически статут. Проблемът с имот от години е основна точка в двустранният дневен ред между България и Гана. През април 2017 г. хора, пратени от инвеститорите, влизат в имота и разрушават незаконно сградата на посолството. Въпросът се усложнява допълнително през август миналата година, когато претендиращите за контрол върху терена влизат с въоръжение и тежка техника.
България чрез Министерството на външните работи и по-специално посланика ни в Абуджа, Нигерия, който е акредитиран за Гана отнася въпроса до ганайските власти. А също търси и съдействие от Делегацията на ЕС в Акра и посолства от партньорски държави.
След българския натиск обикновено теренът се освобождава, но след време инвестиционната компания отново връща хората си в българския имот, а местните власти така и не разрешават да се сложи охрана върху имота.
Така българските усилия стигат до поставяне на въпроса в парламента на Гана. Това задвижва отново въпроса в местната администрация и Министерството на поземлените въпроси в Акра издава заповед за спиране на дейността върху имота. Вчера местните власти са разлепили заповедта върху оградата и входната врата на имота.
Правото на ползване на България върху имота в Акра изтича едва през 2033 г.
Освен изявленията на депутата Окудзето, вкарал въпроса в ганайския парламент, неговата партия – Национален демократичен конгрес призовава е призовала ганайското външно министерство да осигури спазването на Виенската конвенция за дипломатическите отношения.
Ето част от разказа му за превземането на българското посолство от инвеститорите: „Ценности, включително генератори, компютри, принтери, хладилници, архивни документи, които представляват дълбоки исторически връзки и запас от жизненоважни дипломатически обмени, не бяха пощадени от мародерските нападатели".
Според депутата операцията по превземането на имота била в „мафиотски стил“ и представлявала категорично нарушение на Виенската конвенция за дипломатическите отношения.
България открива посолството си в Акра в началото на 1962 г., а през февруари същата година и първият български посланик връчва акредитивните си писма на президента Кваме Нкрума. Гана съответно открива свое посолство в България през 1984 г., но го закрива през 1993 г. и акредитира за нас посланика си в Белград.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха