Победи ли социализмът?
През тия мъгливи седмици на 1989 г. България преживя еуфорията на голямото освобождаване.
Усещането, което изпитаха милиони българи тогава, е велико и несравнимо с нищо и на него се дължи трайният антикомунизъм, антисъветизъм и русофобия на голямата част от избирателите.
Заради онова усещане от първите митинги хората още говорят за СДС и неговите останки.
В същност най-тъжното нещо, което се случи на преминалите избори, бе погребението на СДС, българската партия на свободата, която се превърна във файтон безенесета, както правилно отбеляза онзи ден Иван Кръстев пред в. "Труд".
Сега новият СДС е ГЕРБ, което обаче не е българската партия на свободата, а българската партия на реда. Което определено не е същото, каквото и да си говорим. Нищо, че в ГЕРБ са още по-прозападни от някогашния СДС и никога няма да пуснат съветска АЕЦ.
Крахът на СДС бе минорно озвучен и от още един тъжен факт - комунистически Китай спасява света от поредната криза.
ЕС чака пари, за да може алчните му банки да не фалират и оттам да повлекат целия подреден свят на брюкселските бюрократи. Китай надува вътрешното си потребление, за да има пари и да може да крепи долара.
Това е доста тъжно. Най-голямата робовладелска страна в света - Китай, спасява света.
Там няма свобода, а освен това има и мизерия, полугладно преживяват повече от 700 милиона китайци. Те робуват с по долар на ден, за да може светът да съществува по начина, по който съществува днес.
Затова въпреки всичко - трудностите, мафията, монопола, все пак трябва да сме благодарни за това, което се случи на 10 ноември и след това.
Защото ръководството на БКП в последните си години бе силно впечатлено от случващото се в Китай и затова бе направен Указ 56 - за да тръгне пазарната икономика в рамките на комунистическата диктатура.
Ако това крило от българските комунисти бе надделяло и го нямаше Горбачов, днес България щеше да е макроикономически оазис на стабилността в Европа, в който се изпълняват смъртни присъди, щеше да има софийско жителство и 2/3 от населението да я кара на хляб и боб.
А този текст нямаше да бъде публикуван никога.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха