Може би постигнахме колективен имунитет
"При 30% ваксинирани напълно, 700 000 с бустерна доза, при 50% имунизирани в столицата, може би сме постигнали един доста добър колективен имунитет." Това заяви проф. Тодор Кантарджиев пред БНР.
Отбеляза, че в момента се поставят предимно бустерни дози и много малък процент първа доза ваксина. Броят на новозаразените в страна в най-засегнатите области е започнал да намалява, като това е най-видимо в областите Благоевград и София-град. Последно и с по-бавни темпове намаляват новозаразените във Варна и Източна България. Това доведе и до намаляването на натиска върху болниците, като аз следя ежедневно тези процеси за лечебните заведения в столицата, каза проф. Кантарджиев.
През цялата седмица има и спад на броя на смъртните случаи от коронавирус в страната. А данните сочат, че в областите, в които ваксинационното покритие е по-голямо, смъртността е по-ниска, добави той.
При 605 (96,3%) клинични проби е установен вирусен вариант омикрон, 521 от тях са подвариант (ВА.1 или ВА.1.1) и 84 (BA.2). Хоспитализацията при омикрон е 8-12%, а при BA 2 подварианта на "Омикрон" само под 1,3%, показват последните данни от анализа на НЦЗПБ.
И така нареченият вариант на омикрон - BА.2 се оказва, че не е толкова опасен, колкото ни предупреждаваха и плашеха, този вариант протича и доста по-леко, заяви проф. Кантарджиев.
"Така се доказа философията на генетичното развитите на пандемичния вирус - да се разпространява по-бързо, да става по-прилепчив, да заразява по-бързо, но да протича по-леко като заболяване. Така че, аз очаквам той да стане ендемичен", обясни още той.
Епидемиологът изтъкна, че вариантът омикрон е преминал през голяма част от българското население, но според него децата и хората с бустер са го прекарали по-леко.
Проблем с добрия изход от болестта има отново, както и при Делта варианта и Уханския вариант, при възрастните, при хората с хронични заболявания, които не са се ваксинирали все още. А точно те у нас не бяха обект на засилена информационна кампания, че трябва да се ваксинират. И затова точно такива пациенти сега са в болница отново, като при предишните вълни, каза още проф. Кантарджиев.
Според него има много малка вероятност от нова мутация на омикрон в бъдеще, освен ако не настъпи генетично изменение, водещо до имунно бягство.
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова