Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

В Ел Салвадор получават заплатите и доходите си в биткойни и всеки месец се чудят какво точно ще могат да си купят с тях. Допълнителен проблем е, че в бедната страна няма достатъчно банкомати, а достъпът до интернет все още е проблем.
В Ел Салвадор получават заплатите и доходите си в биткойни и всеки месец се чудят какво точно ще могат да си купят с тях. Допълнителен проблем е, че в бедната страна няма достатъчно банкомати, а достъпът до интернет все още е проблем.

Президентът иска да привлече "миньорите" с геотермална енергия, докато народът му се чуди какво точно ще може да си купи с лабилната валута

Ел Салвадор бе първата страна, въвела биткойна като официално платежно средство. Прогресивният президент Наиб Букеле, подкрепян от цялото криптолоби, лансира благородната идея, че така разходите по транзакциите на бедните елсалвадорци ще паднат. Повечето от тях получават помощи от роднините си в САЩ и комисионите по паричните преводи от по няколко долара според Букеле били прекалено високи. Още тогава “168 часа” направи интервю с проф. Стив Ханке и той изчисли, че с криптовалутите разходите за населението ще са много по-високи и впоследствие прогнозата му се потвърди.

Страната бе изправена пред бунт, когато след рекордното поскъпване на биткойна през ноември цената се срина наполовина и покупателната способност на заплатите също се сви с 50%. Букеле призова населението още по-усилено да инвестира в биткойни, докато цената е ниска, но с това само още повече разгневи бедните си сънародници.

Президентът на Ел Салвадор иска да прави биткойнград, където геотермална енергия ще захранва компютрите на "миньорите". 
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Президентът на Ел Салвадор иска да прави биткойнград, където геотермална енергия ще захранва компютрите на "миньорите". СНИМКИ: РОЙТЕРС

Букеле опита да ги успокои, че до момента загубите за хазната са 22 млн. долара и са за сметка на резервите. Разбира се, стойността на облигациите на Ел Салвадор също намаля и затова МВФ призова страната да се откаже от биткойна като законно платежно средство. Тъй като облигациите се обезценяват, дългът все по-трудно ще се обслужва и може само да се гадае дали криптомилиардерите сега ще подкрепят финансово Букеле да продължи експеримента. Самият той през ноември обяви, че ще изгради нов град, освободен от данъци, където ще се добиват биткойни. Той ще е в подножието на вулкана Кончагуа, за да използва геотермална енергия за “добива”. Според него градът ще е с формата на биткойн, ще има кули, ресторанти, барове и летище – вероятно за криптомилиардерите, които упорито си търсят държава и нулеви налози.

Колко загубиха криптогурутата-милиардери, защо Мъск манипулира и защо централните банки посягат към цифровите валути, четете тук, тук и тук.