Подвариантите на Омикрон са по-заразни
"Дори пандемията да приключи - вирусът ще си остане с нас", заяви пред Нова тв проф. Радостина Александрова.
„Вирусът е доста активен.Не само че се появи Омикрон, но има и негови подварианти. Това са BA.1 – класическият Омикрон, BA.2 и BA.3. Вероятно и трите са възникнали по едно и също време.
Прави впечатление, че BA.2 е по-малко познат, но той има и някакво предимство, защото се разпространява доста по-лесно. Според данни на British Medical Journal той се предава до 30 процента по-лесно от класическия Омикрон”, обясни вирусологът.
Към момента няма данни за по-тежко протичане и по-висока смъртност на новия подвариант. Той се разпространява доста добре в Дания, Великобритания, Индия, посочи тя пред БНР.
Никой от нас не бива да си прави илюзии – нито преболедувалите, нито ваксинираните, смята вирусологът. „На практика никой не е застрахован от инфекция.“
Поставянето на бустерна доза намалява с 92 на сто риска от болнично лечение, допълни Александрова.
Между юни и октомври коронавирусите се разпространяват по-слабо, припомни специалистът.
В един момент пандемията ще отшуми, но точно кога ще чуем тази новина, все още не знаем, каза проф. Александрова.
„Няма пандемия, която да е продължила без прекъсване. Кога точно обаче ще свърши – предстои да видим. Трябва да знаем, че вирусът си остава с нас. Вече имаме опит – две години по-късно, с 10 милиарда поставени дози, с милиони преболедували - очевидно е, че хората имат някаква базова защита. Така че дори да се срещаме с вируса – да не се стига до такива драматични последици като в началото на пандемията”, посочи вирусологът.
Тя подчерта, че според последните данни на СЗО Омикрон е обявен за доминиращ вариант.
„От СЗО посочиха, че намалява тежестта на клиничната картина. Но трябва да направим уговорката, че това не бива да ни успокоява, тъй като вирусът успява да намери по-уязвимите хора и да създаде доста проблеми при тях”, подчерта тя.
Професор Александрова заяви, че според последните данни на СЗО Омикрон е обявен за доминиращ вариант.
В ход са различни проучвания за постковид синдрома при различните варианти на коронавируса. Най-голямото проучване е сред 48 000 преболедували.
„Най-честите са умора, задух и т.нар. мозъчна мъгла. Това се среща и при млади хора.“
Поне за момента няма връзка между тежестта на протичане на самото заболяване и постковид синдромите, допълни Радостина Александрова. По думите ѝ ваксината намалява риска от постковид усложнения.
Най-четени
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици
-
Видях бездомник с ПОС терминал
Видях бездомник с ПОС терминал на централна лондонска улица! Тук вече почти не може да се намери къде нещо да се плати кеш и липсата на дребни явно е притиснала просещите да минат на нова технология