Монети с лика на цар Фердинанд - сред най-скъпите в света
Тази със Стоянка Мутафова вече върви по 200 лв.
Mонета от 100 златни лева от 1894 г. с лика на цар Фердинанд е продадена за над 30 хиляди долара в началото на януари на търг от една от най-големите аукционни къщи в САЩ. Само месеци по-рано друга от същата емисия достигна цена от над 100 000 лева.
В рекордните суми отчасти се крие и обяснението за опашките пред БНБ от желаещи да се сдобият с юбилейна монета с лика на Гоце Делчев и Стоянка Мутафова.
Неслучайно през последните две годиниинтересът към старинни и юбилейни монети расте,
а с това и тяхната цена.
От колекционерска гледна точка най-ценни и скъпи са парите, които са били в обращение по времето на Княжество България и Царство България. Само те могат да достигнат подобни рекордни нива, и то на международния пазар. Но засиленият интерес към нумизматиката увеличава в пъти и търсенето както на монети от времето на социализма, така и на юбилейните, които БНБ пуска в планирана продажба всяка година.
Кратка справка показва, че монетата с лика на Мутафова, купена от касата на Монетния двор за 30 лева, вече достигна цена от над 200 лева. Единични бройки са обявени от по-оптимистичните продавачи и за 500 лева.
“100-те златни лева от 1894 година удариха рекорд за най-скъпо продадена българска монета само преди няколко месеца. При наддаване за нея в специализиран международен онлайн аукцион монетата с всичките разходни такси по комисиони, пътни, застраховки достигна цена над 150 000 лева. Монетата бе сертифицирана от една от най-големите и реномирани световни компании. Има слухове и за друга,
продадена преди време за над
300 000 лв.,
но за нея няма нищо документирано”, коментира пред “168 часа” нумизматът Мариян Михайлов, който е и създател на най-голямата фейсбук група.
Според него в последните две години нумизматичното общество в България е нараснало значително и достига нива, каквито никой преди това не е очаквал.
Големият ръст на цените на вторичния пазар показва все по-голям интерес към монетите не само от нумизматична гледна точка, но и от инвестиционна. Според експерти заради силно ограничените тиражи на съвременни монети стойността им се увеличава в пъти в момента, в който излязат от Монетния двор.
“Винаги е имало интерес към нумизматиката, но в момента той е много по-голям от това, което е планирано и очаквано - споделя Михайлов. - Смятам, че БНБ не са никак подготвени за настоящата ситуация. Нумизматичното общество многократно нарасна през последните 1-2 години и тиражите, в които се отсичат въпросните монети, са изключително недостатъчни, за да има за всички. Тенденцията през последното десетилетие е да се отсичат тиражи от порядъка средно на 3000 броя за дадена монета, което назад във времето е било напълно адекватно спрямо интереса, покупателните възможности, потреблението, но към момента това е
изключително
малък тираж,
за да задоволи всички, които искат да притежават дадена монета.”
Той разкрива, че монети от социалистическо време, които с години са залежавали в сейфовете на БНБ, без да могат да бъдат продадени, през последната половин година са изкупени.
Парата с лика на цар Фердинанд е високоценена не само сега. В края на XX век 100 лева се равняват на сегашни 2000-3000 лева. Много малко хора в онези години са могли да си позволят подобен лукс.
“Желана е, защото е златна, голяма, масивна монета ( 32,26 грама ), а в комбинация с това е отсечена в сравнително малък тираж (2500 броя) и не е била толкова достъпна за масите още по княжеско време. През годините голяма част от тиража, в който е отсечена, е безвъзмездно намалял. Тези, които са останали и са достигнали до наши дни в топкачество, вероятно се броят на пръсти и съответно такива екземпляри достигат колосални суми”, дава повече подробности за това колко е ценна монетата Мариян Михайлов.
По негови думи освен златната столевка като значително по-скъпи и редки се открояват и сребърни монети от 1916 година. Цените за тях са от порядъка на 50 000 лв.
“Доста трудна, рядка за намиране в топкачество и респективно скъпа монета е и
желязната с
номинал 10 лв.
от 1941 година,
която също би струвала няколко десетки хиляди в левове.
Кои монети от соца побъркват нумизматите, четете ТУК.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България