Крайно време е българското кино да уважи своя голям герой
Иван Иванов, един от най-големите актьори на българското кино, навърши 70 години на 16 декември.
И е почетен единствено с поздравителен адрес от президента Румен Радев, каза съпругата му, актрисата Петя Силянова. Малко, унизително малко за всичко, което този актьор е направил за българското кино.
Ето защо “24 часа” предложи вчера на Иван Иванов да бъде присъдена наградата “Паисий Хилендарски”.
Тя се дава всяка
година на 1 ноември
от премиера
“на български творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции”.
Идеята ни беше подкрепена от Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови деийци.
Наградата “Паисий Хилендарски” е създадена на 28 юли 2000 г. и досега нейни лауреати са били Стефан Данаилов, Васил Михайлов, Наум Шопов, Рангел Вълчанов и други кинодейци.
Иван Иванов отпразнува своя юбилей в любимата си къща в пазарджишкото село Оборище с най-близките си хора.
Той купува тази къща през 1986 г. В годините след 10 ноември 1989 г., когато киното ни изпада в клинична смърт, той все по-дълго живее там и все по-рядко идва в София.
През март 2012 г. закриват международната програма на “София филм фест” с документалния филм за Христо Стоичков. Футболистът винаги е казвал, че Иван е любимият му български актьор и че е гледал филма му “Всичко е любов” много пъти.
В края на 2015 г., актьорът получава годишната награда на Столичната община за приноса му в киноизкуството. Призът му е връчен на откриването на 19-ия “София филм фест”. Тогава в Дома на киното той раздава автографи върху своя портретна снимка - такъв, какъвто го помнят няколко поколения зрители - като непримиримия Радо от “Всичко е любов”, Асен от “Лавина”, Христо (Вас) от “Комбина” и др.
“Актьорството не е лавина. Не е нито комбина, нито мярка за неотклонение. То е тихо и самотно занимание. И в това е парадоксът: природата му е публична, а се ражда в самота”, казва Иван Иванов.
На 27 март 2018 г. той получава наградата на Съюза на артистите в България
“За чест
и достойнство”
Специален приз за специални хора. На церемонията в Народния театър хората стават на крака и дълго аплодират Иван. Усеща се уважението на гилдията към колегата, който не се предава пред нищо.
Март 2015 г. Актьорът получава годишната награда на Столичната община за приноса му в киноизкуството.
Силата на Иван е в киното. След ВИТИЗ той е разпределен в Младежкия театър и изкарва там само два сезона (1979-1981). Толкова време е и в Театъра на народната армия (1981-1983).
Но почти не играе на сцените им, защото киното го е обсебило тотално. Най-интересните му театрални роли са на Ромео в “Ромео и Жулиета” и на шута в “Животът е сън”.
От 1983 г. е на щат в Студията за игрални филми “Бояна”. След “Всичко е любов” Иван става стопроцентова звезда, и то извън българските стандарти. Камерата го обича и режисьорите се надпреварварт да го снимат във филмите си.
Веднага след Радо във “Всичко е любов”, Милен Гетов му дава силно отрицателната роля на жестокия полицейски поручик Янкулов в филма “Юмруци в пръстта”.
После му се налага да снима едновременно в “Комбина” и “Ударът”. В първия трябва да е с къса коса, но във втория прототип на героя му е капитан Петър Илиев, който участва активно в събитията през нощта срещу 9 септември 1944 г., когато е превзето Министерството на войната.
Капитанът бил с хубав алаброс, какъвто има и актьорът. Но за филма “Комбина” актьорът му е с къса коса и се налага да му правят специална перука.
Всяка година след 1979 г., когато излиза “Всичко е любов”,
Иван снима по два,
три, четири и дори
пет филма...
В историята на българското кино остават “Борис I”, “Лавина”, “Мярка за неотклонение”, “Романтична история”, “Тест 88”, както и сериалите “Нощем с белите коне”, “Гори, гори огънче”, “Врабците през октомври”, “Едно дете в повече” и др.
В едно изповедно интервю Иван разкрива част от себе си:
“Намерих своето място на село. Общувам с хората за т.нар. простички неща. В киното прекарвахме по-голяма част от живота, но и тогава се занимавах с простички неща. Отивах и вършех конкретно, просто физическо действие, подплатено, разбира се, с емоционална поддръжка. Бях предан и отдаден на киното. Отивах, свършвах си работата и изчезвах. И тогава не участвах в т.нар. интелектуален елит...”
Крайно време е държавата да се отблагодари на актьора заради неговата преданост към българското кино...
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър