Невролози в “Св. Анна” спасиха бременна с инсулт - случай, неописан досега в медицината в Европа
Детето също е добре, а когато се роди, екипът ще му стане кръстник
Два дни отнело възстановяването на майката, но още е под наблюдение
С неописан до момента случай в европейската медицинска литература се справи отлично екип от спешни медици и невролози на столичната УМБАЛ “Света Анна”. Щастливият резултат - едновременно са спасени животите на бъдеща майка и нероденото ѝ дете.
Става дума за 36-годишна жена с инсулт. Нетипичното тук е, че е бременна в 5-и месец. Подобни случаи са изключително редки, като обикновено, ако настъпят, инсулт се прави в началото или съвсем в края на бременността, обясняват специалистите. Да стане в 5-и месец, почти не е срещано, като досега за подобен случай
не е съобщавала
дори
Европейската
организация по
инсулти,
затова и лекарите от “Света Анна” предстои да го опишат.
Случаят е отпреди седмица. В късните часове на 10 ноември, докато приспива първото им дете, жената започва да губи говор и да получава изкривяване на дясната част на лицето, опитва да раздвижи и едната си ръка, но неуспешно. Симптомите са забелязани от
съпруга ѝ,
който реагира
изключително
бързо
и вика спешен екип.
Така в рамките на час от появата им жената е закарана в спешното отделение на “Св. Анна”. Спешният екип и дежурните невролози там установяват бързо, че става дума за исхемичен инсулт, в случая в резултат на тромб, довел до запушване на средната мозъчна артерия.
“И жената, и ние имахме късмета всичко да свърши благополучно. Тъй като е бременна в петия месец обаче, е противопоказана за интравенозна тромболиза (чрез лекарство, б.а), защото има риск да се загуби плодът”, разказа д-р Нурфет Алиоски, началник на Отделението по ендоваскуларна неврохирургия.
Това е и причината колегите му от спешното отделение да го извикат в полунощ отново в болницата, от която си тръгва само няколко часа по-рано след 12-часово дежурство - състоянието на жената изисква много по-сложна процедура.
Привикани са и други специалисти - д-р Красимира Жекова, началник на АГ отделението, анестезиолози и още невролози, с които д-р Алиоски работи. Общо 10 човека екип, като всички също били дежурни, преди да ги върнат спешно в болницата. През цялото време на линия е и доц. Росен Клапачки, началник на Клиниката по неврология.
“Взехме решение, че трябва да действаме чрез механична тромбектомия, т.е. да изкараме тромба от главата”, разказа д-р Алиоски. По артериален път през ръка или крак се стига до засегнатия съд, в случая средна мозъчна артерия.
Процедурата е изцяло неинвазивна, затова и пълното възстановяване на жената отнело само 2 денонощия, а към днешна дата човек дори няма да разбере, че е имала проблем, освен ако не говори дълго с нея, обясни доц. Калпачки.
“Инсулт в толкова млада възраст не е обичаен, особено при жена, а при бременна в 5-и месец е още по-необичаен. Хубавото на това изключение е, че жената попадна при един вече рутиниран екип. А за плода беше важно майка му да е здрава и ние да не му навредим допълнително”, обяснява още той.
Обикновено след преживян такъв инсулт хората остават
парализирани
с десните
крайници,
не могат да
говорят.
Представете си
това с една
бъдеща майка - само по себе си щеше да е риск дори за завършване на бременността, допълва той.
“В XXI век трябва да можем да запазим два живота едновременно. Нямаме друг избор”, категорична е и д-р Красимира Жекова, началник на АГ отделението, която наблюдава бебето през цялото време на интервенцията. Тя ще продължи проследяването му и след като жената бъде изписана от Клиниката по неврология.
“За момента състоянието на плода е добро”, обясни д-р Жекова.
Бременността е предразполагащ фактор за повишена съсирваемост на кръвта, но в този случай по-скоро се касае за фамилна обремененост, наследена от баща ѝ.
Това е едва третата бременна жена, която лекува д-р Нурфет Алиоски, въпреки че с ендоваскуларна неврохирургия се занимава от 2008 г. и прави по 150 процедури годишно. От предишните две едната също е била около 5-и месец, но с аневризма, а другата към края на бременността си с артериовенозна малформация.
След щастливия развой бъдещата майка вече обмисля и кой ще бъде кръстник на детето ѝ, когато се роди. Вероятно няма да е един, а цели 3-ма - д-р Нурфет Алиоски, доц. Росен Калпачки и д-р Красимира Жекова, споделила тя в разговор с медиците като знак на благодарност.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса