Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

На места преференциите преподредиха партийните листи.
На места преференциите преподредиха партийните листи.

Асен Василев и Кирил Петков - рекордьори по личен вот

Ицо Хазарта с близо 2000 повече отметки в бюлетината от Бойко Борисов в 25-и МИР

Червените останаха без Пантерата, този път не събра фенове да обърнат листата

Най-много депутати с преференции влизат в новия парламент от ГЕРБ-СДС, ДБ и БСП, установи “24 часа”.

За да мине напред, кандидат-депутатът трябва да получи личен вот от поне 7% от гласовете за съответната партия. Той обаче не може да измести водача на листата.

Най-голям личен

вот има Асен

Василев - 11 182

гласа в 23-и МИР

в София,

Следва го другият лидер на ПП Кирил Петков с 9742 преференции в 24-и МИР в София и 8995 в Пловдив. 

СТЕФАН АПОСТОЛОВ
СТЕФАН АПОСТОЛОВ

В 25-и МИР в София рапърът Ицо Хазарта от “Продължаваме промяната” взе 6833 преференции, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов - 4960.

Пак там преференция има пулмологът д-р Александър Симидчиев - с 1187 гласа става от трети втори в листата на ДБ и има шанс отново да бъде депутат.

Мартин Димитров от листата на ДБ в София в 24-и МИР има 2587 преференции и от четвърти се мести втори. Д-р Таня Андреева има 2501 лични гласа и излиза на трето място и може да стане депутат.

Ако пък БСП има втори мандат там, той ще е за седмия в листата - бившия депутат Борис Цветков с 1004 гласа.

В 23-и МИР в София петият в листата на ДБ - икономистът Георги Ганев, има 2683 лични гласа.

Така той измества от втората позиция Антоанета Цонева.

Бизнесмен от

Раковски

пренареди

листата в

Пловдив-област

Четвъртият в листата на ГЕРБ-СДС в Пловдивска област Младен Шишков от Раковски има 2024 преференции и измества от втората позиция д-р Иван Червенков, шеф на болницата в Асеновград, отива трети. Той също е получил значителен личен вот - 1842 гласа, но те не са достатъчни да остане втори. Изчисленията сочат, че ГЕРБ-СДС ще вкара трима депутати от 17-МИР.  

МЛАДЕН ШИШКОВ
МЛАДЕН ШИШКОВ

Младен Шишков е депутат три мандата, има семейна строителна фирма, която се занимава с проектиране на промишлени сгради.

“Този резултат не идва от небето. Работихме много, проведох десетки срещи с избиратели”, обясни успеха си Шишков.

Според запознати акциите на МВР също са “помогнали”. 35 служители и работници от общинската фирма БКС бяха привикани на разпити да дават обяснения подкупвани ли са. Близо 100 ловци от местната дружинка също бяха призовани в Икономическа полиция да казват как е протекла предизборната им среща с Шишков.

Хора от католическата столица на България твърдят, че това ги е мотивирало да гласуват за ГЕРБ. Там впрочем партията печели 38%, а втора е ПП с 19%.

Пренареждане може да има и в листата на ДБ в Пловдив, където водачът Христо Иванов е получил 937 гласа, а вторият - издателят Манол Пейков - 635. Третият доц. Ивайло Старибратов обаче има 859 преференции - 10,29 на сто от всички гласове за листата. "Демократична България" обаче вкарва от Пловдив само един депутат.  

МАРТИН ДИМИТРОВ
МАРТИН ДИМИТРОВ

Във Велико Търново

преференциите

пращат

за трети път в

парламента

издателя Димитър Николов от ГЕРБ-СДС. Той бе трети в оглавяваната от проф. Костадин Ангелов листа. С неагресивна лична кампания, подкрепа за каузи и много срещи лице в лице кандидатът от Горна Оряховица получи 1755 лични гласа и успя да измести от втората позиция бившия областен управител проф. Любомира Попова, която е с 359 преференции.

При очаквани два мандата за ГЕРБ от Търново влизат проф. Ангелов и Димитър Николов.

Силна персонална подкрепа получи и вторият в листата на БСП Христо Кавалски, но по всичко личи за него ще остане само удовлетворението, че е по-харесван от водача Явор Божанков. Председателят на общинския съвет в Павликени Кавалски е с 1370 преференции, но резултатът на БСП им отрежда само 1 от 8-те мандата и той ще е за Божанков. Всъщност в БСП бе най-ожесточената битка за преференции.

Бившият кмет на Стражица и за кратко депутат Румен Павлов - Пантерата взе 1126 гласа личен вот, които този път не му дават път към НС.

Най-много гласове във Великотърновския избирателен район е събрал водачът на листата на ПП. За арх. Йордан Терзийски са дали личен вот 1928 души. 478 гласа е събрал нотариус Милен Матеев, който бе втори, и най-вероятно това ще са представителите на “Промяната” от Търново в парламента.  

ИЛИЯН ЙОНЧЕВ
ИЛИЯН ЙОНЧЕВ

Водачът на листата на “Има такъв народ” проф. Андрей Чорбанов има 887 гласа, следван от адвокат Момчил Иванов с 245 гласа. Ако имунологът отново предпочете да влезе в парламента от София, където също бе водач на листа, юристът има шанс за трети път тази година да е народен представител. От “Възраждане” с най-висок личен вот е водачката Елена Гунчева, за която предпочитание са дали 624 избиратели.

598 преференции е събрал водачът на ДБ Христо Иванов, но коалицията така и не се добра до мандат там.

В листата в Благоевградска област

за четвърти път

с преференции

влиза последният

от ГЕРБ Стефан

Апостолов,

син на кмета на Симитли Апостол Апостолов. Кандидат-депутатът винаги сам избира да е на последното 22-о място в листата и винаги изпреварва всички.

Сега получи 6763 преференции и се изкачи втори след водача Росен Желязков. В Симитли ГЕРБ убедително печели, а всеки, гласувал за партията, дава и преференция за Апостолов.

Вторият в листата пък Александър Мацурев от Банско е изместен от третия - Костадин Стойков, получил 3430 лични гласа, и влиза в парламента. Инж. Стойков е шеф на дирекция “Техническа инфраструктура, строителство и благоустройство” в община Петрич. Успехът му се дължи основно на стабилната местна организация на ГЕРБ. В общината ГЕРБ-СДС има 35%, а ПП - 11%.

Четвъртият в листата на БСП в Плевен Илиян Йончев стана втори с 2259 преференции. Специалист по международно право и здравен мениджмънд в Медицинския университет в Плевен. През 2019 г. игра за кмет на Плевен. Йончев измества досегашния депутат Стефан Бурджев на трето място, отпада и неврохирургът доц. д-р Георги Кючюков.

Втората в листата на ГЕРБ Петя Митрашкова отстъпва на третата - Десислава Трифонова, бивша шефка на Агенцията за инвестиции, която е с 1800 преференции.  

ДИМИТЪР НИКОЛОВ
ДИМИТЪР НИКОЛОВ

С 1681 преференции в новия парламент от Кюстендил влиза адвокат Михаела Крумова от листата на ГЕРБ-СДС. 48-годишната юристка е трета, но минава едно място напред. Водач на листата е бившия вътрешен министър Христо Терзийски.

Крумова е председател на ОбС в Кюстендил и лидер на местната структура на ГЕРБ, беше депутат в 45-ото НС. Измести втория - Даниел Александров от Дупница, който събра 803 преференции.

В Бургас пренареждане на листите заради преференции не се задава.

Константин Бачийски е шампион по лични гласове - 3500, не така или иначе е водач на листата. Същото е положенеието и при Ивайло Вълчев от ИТН (1817 преференции). При ГЕРБ отличник по лични гласове е вторият в листата - бившият зам.-министър по енергетиката Жечо Станков (3000 преференции).

И в листите в Габрово нама пренареждане по личен вот. Иначе с най-много преференции е Томислав Дончев (1954) В топ 3 по персонален вот са още първите двама от “Продължаваме промяната” - 887 за водачката Яна Балникова и 441 гласа за втория Богомил Петков.

Водачът на варненската листа на “Продължаваме промяната” Даниел Лорер е с най-голям преференциален вот - 3703.

Вторият най-предпочитан кандидат за депутат е четвъртата в листата на ГЕРБ-СДС Славена Точева. Тя минава на втора позиция, защото номерът в бюлетината е бил отбелязан от 3408 души. 531 преференции по-малко има водачът Костадин Ангелов.

С висок преференциален вот на трети поредни парламентарни избори може да се похвали Стела Николова - трета в листата на ДБ. Посочена е от всеки четвърти, гласувал за формацията (2432 преференции).

Лидерът на

“Възраждане”

Костадин

Костадинов

е събрал

2601 лични гласа

С повече от 1000 преференции са Филип Станев от “Има такъв народ” – водач на варненската листа, Борислав Гуцанов – втори в листата на БСП, Медиха Хамза и Красен Кралев от листата на ГЕРБ-СДС.