Депутат от Раковски грабна преференции, “вдъхновени” от акциите на Рашков
Асен Василев и Кирил Петков - рекордьори по личен вот
Ицо Хазарта с близо 2000 повече отметки в бюлетината от Бойко Борисов в 25-и МИР
Червените останаха без Пантерата, този път не събра фенове да обърнат листата
Най-много депутати с преференции влизат в новия парламент от ГЕРБ-СДС, ДБ и БСП, установи “24 часа”.
За да мине напред, кандидат-депутатът трябва да получи личен вот от поне 7% от гласовете за съответната партия. Той обаче не може да измести водача на листата.
Най-голям личен
вот има Асен
Василев - 11 182
гласа в 23-и МИР
в София,
Следва го другият лидер на ПП Кирил Петков с 9742 преференции в 24-и МИР в София и 8995 в Пловдив.
В 25-и МИР в София рапърът Ицо Хазарта от “Продължаваме промяната” взе 6833 преференции, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов - 4960.
Пак там преференция има пулмологът д-р Александър Симидчиев - с 1187 гласа става от трети втори в листата на ДБ и има шанс отново да бъде депутат.
Мартин Димитров от листата на ДБ в София в 24-и МИР има 2587 преференции и от четвърти се мести втори. Д-р Таня Андреева има 2501 лични гласа и излиза на трето място и може да стане депутат.
Ако пък БСП има втори мандат там, той ще е за седмия в листата - бившия депутат Борис Цветков с 1004 гласа.
В 23-и МИР в София петият в листата на ДБ - икономистът Георги Ганев, има 2683 лични гласа.
Така той измества от втората позиция Антоанета Цонева.
Бизнесмен от
Раковски
пренареди
листата в
Пловдив-област
Четвъртият в листата на ГЕРБ-СДС в Пловдивска област Младен Шишков от Раковски има 2024 преференции и измества от втората позиция д-р Иван Червенков, шеф на болницата в Асеновград, отива трети. Той също е получил значителен личен вот - 1842 гласа, но те не са достатъчни да остане втори. Изчисленията сочат, че ГЕРБ-СДС ще вкара трима депутати от 17-МИР.
Младен Шишков е депутат три мандата, има семейна строителна фирма, която се занимава с проектиране на промишлени сгради.
“Този резултат не идва от небето. Работихме много, проведох десетки срещи с избиратели”, обясни успеха си Шишков.
Според запознати акциите на МВР също са “помогнали”. 35 служители и работници от общинската фирма БКС бяха привикани на разпити да дават обяснения подкупвани ли са. Близо 100 ловци от местната дружинка също бяха призовани в Икономическа полиция да казват как е протекла предизборната им среща с Шишков.
Хора от католическата столица на България твърдят, че това ги е мотивирало да гласуват за ГЕРБ. Там впрочем партията печели 38%, а втора е ПП с 19%.
Пренареждане може да има и в листата на ДБ в Пловдив, където водачът Христо Иванов е получил 937 гласа, а вторият - издателят Манол Пейков - 635. Третият доц. Ивайло Старибратов обаче има 859 преференции - 10,29 на сто от всички гласове за листата. "Демократична България" обаче вкарва от Пловдив само един депутат.
Във Велико Търново
преференциите
пращат
за трети път в
парламента
издателя Димитър Николов от ГЕРБ-СДС. Той бе трети в оглавяваната от проф. Костадин Ангелов листа. С неагресивна лична кампания, подкрепа за каузи и много срещи лице в лице кандидатът от Горна Оряховица получи 1755 лични гласа и успя да измести от втората позиция бившия областен управител проф. Любомира Попова, която е с 359 преференции.
При очаквани два мандата за ГЕРБ от Търново влизат проф. Ангелов и Димитър Николов.
Силна персонална подкрепа получи и вторият в листата на БСП Христо Кавалски, но по всичко личи за него ще остане само удовлетворението, че е по-харесван от водача Явор Божанков. Председателят на общинския съвет в Павликени Кавалски е с 1370 преференции, но резултатът на БСП им отрежда само 1 от 8-те мандата и той ще е за Божанков. Всъщност в БСП бе най-ожесточената битка за преференции.
Бившият кмет на Стражица и за кратко депутат Румен Павлов - Пантерата взе 1126 гласа личен вот, които този път не му дават път към НС.
Най-много гласове във Великотърновския избирателен район е събрал водачът на листата на ПП. За арх. Йордан Терзийски са дали личен вот 1928 души. 478 гласа е събрал нотариус Милен Матеев, който бе втори, и най-вероятно това ще са представителите на “Промяната” от Търново в парламента.
Водачът на листата на “Има такъв народ” проф. Андрей Чорбанов има 887 гласа, следван от адвокат Момчил Иванов с 245 гласа. Ако имунологът отново предпочете да влезе в парламента от София, където също бе водач на листа, юристът има шанс за трети път тази година да е народен представител. От “Възраждане” с най-висок личен вот е водачката Елена Гунчева, за която предпочитание са дали 624 избиратели.
598 преференции е събрал водачът на ДБ Христо Иванов, но коалицията така и не се добра до мандат там.
В листата в Благоевградска област
за четвърти път
с преференции
влиза последният
от ГЕРБ Стефан
Апостолов,
син на кмета на Симитли Апостол Апостолов. Кандидат-депутатът винаги сам избира да е на последното 22-о място в листата и винаги изпреварва всички.
Сега получи 6763 преференции и се изкачи втори след водача Росен Желязков. В Симитли ГЕРБ убедително печели, а всеки, гласувал за партията, дава и преференция за Апостолов.
Вторият в листата пък Александър Мацурев от Банско е изместен от третия - Костадин Стойков, получил 3430 лични гласа, и влиза в парламента. Инж. Стойков е шеф на дирекция “Техническа инфраструктура, строителство и благоустройство” в община Петрич. Успехът му се дължи основно на стабилната местна организация на ГЕРБ. В общината ГЕРБ-СДС има 35%, а ПП - 11%.
Четвъртият в листата на БСП в Плевен Илиян Йончев стана втори с 2259 преференции. Специалист по международно право и здравен мениджмънд в Медицинския университет в Плевен. През 2019 г. игра за кмет на Плевен. Йончев измества досегашния депутат Стефан Бурджев на трето място, отпада и неврохирургът доц. д-р Георги Кючюков.
Втората в листата на ГЕРБ Петя Митрашкова отстъпва на третата - Десислава Трифонова, бивша шефка на Агенцията за инвестиции, която е с 1800 преференции.
С 1681 преференции в новия парламент от Кюстендил влиза адвокат Михаела Крумова от листата на ГЕРБ-СДС. 48-годишната юристка е трета, но минава едно място напред. Водач на листата е бившия вътрешен министър Христо Терзийски.
Крумова е председател на ОбС в Кюстендил и лидер на местната структура на ГЕРБ, беше депутат в 45-ото НС. Измести втория - Даниел Александров от Дупница, който събра 803 преференции.
В Бургас пренареждане на листите заради преференции не се задава.
Константин Бачийски е шампион по лични гласове - 3500, не така или иначе е водач на листата. Същото е положенеието и при Ивайло Вълчев от ИТН (1817 преференции). При ГЕРБ отличник по лични гласове е вторият в листата - бившият зам.-министър по енергетиката Жечо Станков (3000 преференции).
И в листите в Габрово нама пренареждане по личен вот. Иначе с най-много преференции е Томислав Дончев (1954) В топ 3 по персонален вот са още първите двама от “Продължаваме промяната” - 887 за водачката Яна Балникова и 441 гласа за втория Богомил Петков.
Водачът на варненската листа на “Продължаваме промяната” Даниел Лорер е с най-голям преференциален вот - 3703.
Вторият най-предпочитан кандидат за депутат е четвъртата в листата на ГЕРБ-СДС Славена Точева. Тя минава на втора позиция, защото номерът в бюлетината е бил отбелязан от 3408 души. 531 преференции по-малко има водачът Костадин Ангелов.
С висок преференциален вот на трети поредни парламентарни избори може да се похвали Стела Николова - трета в листата на ДБ. Посочена е от всеки четвърти, гласувал за формацията (2432 преференции).
Лидерът на
“Възраждане”
Костадин
Костадинов
е събрал
2601 лични гласа
С повече от 1000 преференции са Филип Станев от “Има такъв народ” – водач на варненската листа, Борислав Гуцанов – втори в листата на БСП, Медиха Хамза и Красен Кралев от листата на ГЕРБ-СДС.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър