Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Депутатите настанаха и обградиха трибуната без да знаят дали законопроектите са приекти.
Депутатите настанаха и обградиха трибуната без да знаят дали законопроектите са приекти.

Освирквания, викове и обграждане на трибуната предизвика у депутатите непознаването на правилника им

Бъркотия настана в парламента, след като депутатите гласуваха на първо четене законопроектите за промени в закона за НСО на председателката на НС Ива Митева и Николай Хаджигенов от "Изправи се БГ! Ние идваме!". Те предвиждат службата да не пази главния прокурор Иван Гешев, но никой не разбра дали законопроектите бяха приети или не.

Депутатите настанаха около зам.-председателката на НС Росица Кирова и започнаха да говорят един през друг. Други като Мая Манолова и Тошко Йорданов се опитаха да вземат думата. Трети пък започнаха да правят видео на телефоните си. В зала останаха само членовете на "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!". Именно те гласуваха "за". ГЕРБ пък излязоха след скандал от по-рано. В залата няма и нито един депутат на БСП, тъй като те са на заседание на Националния съвет на партията, на който се очаква да се вземе решение кога социалистите да върнат третия мандат на президента.

Според таблото, показващо резултатите от гласуването, законопроектите са приети със 98 гласа "за", но гласувалите бяха само 100 души, а за да има кворум са нужни 121. Това обясни Росица Кирова, докато други ровеха из правилника на НС, като депутатът на ИБГНИ Николай Хаджигенов. Според Кирова законопроектите не са приети. За да се убеди, че е така, тя обяви почивка, но тя продължи само минута, след което се завърна на мястото си, посрещната от бурни аплодисменти.

След още разправии пред трибуната, започна поименна проверка на депутатите, по предложение на председателката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова и на съпредседателката на ИБГНИ Мая Манолова, за да се установи колко души са в залата. Междувременно в 15,40 часа депутатите на ГЕРБ се завърнаха обратно по местата си.

125 се оказаха депутатите в зала след поименната проверка. Затова и Кирова подложи на прегласуване законопроекта. След поредното гласуване се оказа, че само 101 души са подкрепили законопроекта, а само 1 се е въздържал. В това гласуване не участваха от ГЕРБ. 

"Няма кворум и не се приема", обяви Кирова. Тя обаче бе освиркана от депутатите на ДБ, ИТН и ИБГНИ и се качиха на трибуната при нея.

"Закривам заседанието", каза Кирова и би звънеца.

Това обаче още повече ядоса колегите й. Зам.-председателките на парламента Виктория Василева от ИТН и Татяна Дончева от ИБГНИ дори се скараха пред трибуната. Според Василева никъде в правилника не пише, че за да се приеме този закон трябва 121 депутати да гласуват "за" него, но Дончева я контрира, че трябва да има над този брой депутати в залата. В крайна сметка обаче заседанието бе закрито и Кирова слезе от трибуната.

Над час и и половина продължиха дебатите по законопроектите, като на моменти споровете се разлютиха.

"Властта се е разположила твърде много и носи ораната като плащ и корона. Охрана от този си вид в такъв брой няма нужда. Возенето на определени длъжностни лица е тип охрана. Какво налага кмета на София да ползва кола на НСО? През годините охранителите са били разхождачи на кучета, купувачи на храна, но не и охрана.
Не е налице нито една обективна причина возените множество гавази с коли. Това са пари, които излизат от джоба на всеки един български гражданин. Така беше през социализма при Тодор Живков", мотивира предложението си за промени в закона Николай Хаджигенов от "Изправи се БГ! Ние идваме!"

"Срещите ми с НСО ми показаха, че това е една работеща институция. Там работят много достойни хора, но дали не е необходима оптимизация за работата на службата", каза председателката на парламента Ива Митева, която обясни, че иска да се изпипа законопроекта между двете четения.

"По отношение на първите трима. Ще бъде много внимателна методиката как се охраняват тези лица, Дали когато са извън функциите имат нужда от охрана", каза още тя и добави: "Не може да бъдем без охрана. Всичко друго е снимки и популизъм. За ограничаване на този тип охрана."

Според ГЕРБ законопроектите не може да се разглеждат в пленарната зала, след като не отговарят на всички изисквания според правилника на парламента.

"Сами заложихме изисквания всеки законопроект публично да се обсъжда и след това водещата комисия да гласува измененията и допълненията. Това не се случи по начина, по който разбираме термина публичност. Защото комисията заседава след 19 часа. Присъства само председателя на НСО, който липсва сега в залата. Липсват и други становища освен мотивите", каза председателката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова

Против отпадането на охраняването и на главния прокурор се обявиха от ГЕРБ. "Не знам да има държава в света, която да не полага усилия по отношение на сигурността на главния си прокурор. Няма значение дали се казва Гешев или Пешев. Той е фигурата, която във всяка друга държава е пазено лице", каза Атанасова.

Споровете се нагорещиха, когато на трибуната се появи депутатът на ГЕРБ Маноил Манев. Популизъм нарече той предложенията на Хаджигенов и Митева. "Темата с НСО е тема на всеки нов популист. Появи ли се популист в тази зала първата тема е НСО. НСО не е таксиметрова фирма, не е транспортна организация. Тя е първата служба в тази държава. Не е само Уикипедия, добре е да замълчите, защото доказахте некомпетенцията си неведнъж", каза още Манев и припомни, че много пъти ГЕРБ е получавал критика за законопроекти с промени в заключителните разпоредби, а 4 такива ще се направят с предложенията на Хаджигенов и Митева.

"Приемем ли законопроектите желаещите да дойдат в България държавни лица рязко ще намалее", каза още Манев.

"Популизъм ли е, че Борисов накара министрите да слязат от колите за няколко месеца, докато обществото забрави? Самият премиер Борисов е узрял за тази идея, след като поиска публично това да се случи", отвърна му Ива Митева.

Всички от вас, които не са били депутати през последните 10 г., знаят, че хората не харесват службата заради лошото шофиране, возейки разни министър-председатели, знаем кои возеха и кои изблъскаха. Да, лицата на държавата трябва да имат охрана, но това не са бивши председатели на НС като Цвета Караянчева, бившият премиер Борисов или Фандъкова. Всички, които се опитват да се правят на важни, те не заслужават и няма да имат НСО, коментира зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов.

Факт е, че популизмът идва в тази зала, когато дойде темата за НСО, но не вие определяте лицата на държавата. Определя ги законът. За една жена се сещам, която се е возила в НСО. За една жена, съпруга, която ходи да си купува рокли, писаха във вестниците. Не знам дали е така, каза пък Маноил Манев от ГЕРБ.

Абсолютно съм съгласен, че не трябва да се возят жени, ако е вярно. Но не пропускайте, че Бойко Борисов го мандахерцат с НСО, и Цвета Караянчева, която я развозват като продукцията, която е произвеждала в Кърджали, но не поцинкована. Фандъкова е кмет, но с нищо не е по-различна от тези на Пловдив или Варна. Не ми говорете за популизъм, защото сте част от най-отвратителната партия, съществувала в последните 15 г., настоя в отговор Йорданов.

Това обаче му донесе забележка от страна на председателстващата заседанието Росица Кирова.