Простите идеи на Сорос и българското евро
Стотици хора по света са убедени, че Джордж Сорос е международен спекулант, който обезценява национални валути, обрича милиони на мизерия, за да постига собствените си егоистични цели. Не знам дали е така и не искам да го обсъждам.
Само мога да кажа, че планът за спасяване на еврозоната, който той предлага, се отличава с простота, очевидност и логика, които го правят неизбежен. Дали това ще се случи сега, или някой ден по-късно, е без значение.
Накратко идеите му са следните:
1. Европейска банкова агенция, която контролира банките да не изпадат в свръхзадлъжнялост (какъвто е проблемът в Ирландия).
2. Заемите в страните на еврозоната да се емитират само с обща гаранция. Тоест да не може Гърция да прави държавни дългове без контрола на останалите страни в зоната (както виждаме, накрая другите плащат сметката).
3. И ако някоя страна не спазва тези прости правила, да може да напусне еврозоната безболезнено.
Вероятно тези идеи е трябвало да дойдат още при въвеждането на общата европейска валута, но както често пъти в живота се случва, очевидните неща убягват. С тези прости неща еврото ще стане по-стабилно и може би животът по-прост.
Правителствата, които приеха еврото вместо националните си валути, може би не съзнаваха какво точно вършат. Това не бе само отказ от печатането на хартия, върху която са изобразени национални герои и композитори. Това е най-същественият доброволен отказ от суверенитет в човешката история. Отказът на най-влиятелните в ЕС - Меркел и Саркози, да приемат най-важната от идеите на Сорос веднага понижи курса на еврото. Но рано или късно ще трябва да ги приемат.
За съжаление, макар животът на еврото да е сравнително кратък и сигурно е неизбежно да се налага доусъвършенстване, липсата на достатъчно прости и действащи правила за работа на еврозоната доведе до значителни главоболия. Дори и за страни като България, която формално не е приела еврото за национална валута.
Българското правителство не трябва да се отказва от последователния си стремеж за премахването на лева. Никога досега Бъгария не е загубила от това, че се е лишавала от суверенитет или от сближаването си със Запада.
Дори и сега, в кризата на зоната, ако бяхме въвели евро, щяхме да живеем по-добре - във полуфалирала Гърция лихвите за гражданите са 2-3 пъти по-ниски, отколкото в България. Това е най-първосигналният пример, мога да посоча още десетки. Затова не бива да хитруваме и да се спотайваме по живковски. Да мине бурята, пък после ще видим. Такива сигнали излъчва напоследък финансовият министър Симеон Дянков.
Националният интерес е присъединяване към еврото и то възможно най-скоро.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха