Внезапно на 79 г. почина шефът на "Главболгарстрой Холдинг" Симеон Пешов, последно работел по възстановяването на Голямата базилика в Плиска по идея на Ванга
Това трябва да стане за 4 години
В първите три месеца на 2021 г. очакват техническия проект
Вчера внезапно ни напусна президентът на "Главболгарстрой Холдинг" АД и почетен председател на Камарата на строителите в България инж. Симеон Пешов.
Инж. Пешов е роден на 29 март 1941 год. Завършва висше образование в Инженерно – строителния институт /ИСИ/ гр. София. Професионалният му път започва в Изчислителен център за строителството /по-късно Институт по строителна кибернетика/.
От 1990 година до сега ръководи компаниите в групата на „Главболгарстрой“. Председател е на Камара на строителите в България от 2003г. до 2010г., понастоящем „почетен председател”. Основател на фондация „Възраждане за Белчин“ .
За всички, които го познаваха инж. Симеон Пешов остава пример за почтенност, упоритост и любов към професията и хората. Поклонението ще се състои на 18.09.2020 (петък) от 10:00 до 12:30 в църквата "Св. Св. Апостоли Петър и Павел" - село Белчин.
През последните си месеци Пашов се борил за проекта на Голямата Базилика в Плиска.
За четири години може да се възстанови Голямата базилика в Плиска. Това казваше зам.-председателят на Националния инициативен комитет за възстановяване на Голямата базилика в Плиска Симеон Пешов, който бе и почетен председател на Камарата на строителите в България. Той почина внезапно вчера.
Инициативният комитет бе създаден през май миналата година, председател е академик Пламен Карталов, който дойде на мястото на покойния академик Стефан Воденичаров.
Освен патриотично сдружаване за възстановяване на един от ключовите средновековни паметници на българската държава
вдъхновението
на хората в
комитета идва и
от думите на
пророчицата
Ванга
пред вече покойния Божидар Димитров.
“Бях при Божидар Димитров, лека му пръст, и той ми казва - помагай, Симо. Ванга, пророчицата, ми каза - когато възстановите Боянската църква и църквата “Св. 40 мъченици”, България ще се стабилизира, което към днешна дата е факт. Като възстановите и Голямата базилика в Плиска, България ще тръгне рязко нагоре”, спомня си Пешов пред "24 часа".
Българите в комитета приемат възстановяването на базиликата като кауза, защото е символ на българската държава от времето на Борис, Симеон, отразява величието ѝ, голямото християнско дело, което тръгва от Плиска и Преслав, и разпространяването на писмеността.
“И понеже е много сложно и много спорове ще има, затова в него са хора, които прегръщат тази кауза и се включват със своите познания в това да докажем, че ето, така е изглеждала базиликата”, казва още строителят.
Сред учредителите на инициативния комитет са още председателят на управителния съвет на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев, акад. Антон Дончев, проф. Михаил Константинов, издателят на “24 часа” Венелина Гочева, архитектите Юлий Фърков, Лидия Станкова, кметът на Каспичан Милена Недева, директорът на НИМ доц. Бони Петрунова, проф. Любен Тотев, певецът Костадин Георгиев-Калки.
За тази малко повече от година комитетът е разработил две изследвания. Едното е за състоянието на базиликата. Другото е на арх. Христо Генчев, в него той анализира всички нормативни разпоредби, международни правила на ЮНЕСКО и в Европа за начина и правото да се възстановяват такива археологически, културни, духовни центрове. “Той доказва, че ние имаме право да възстановим базиликата до покрив. Това е важно, защото споровете между учените са големи. Едните искат да си остане така както я намираме - с разкопките, други искат да се възстанови догоре”, казва Пешов.
Инициаторите са направили и конкурс за разработване на основни насоки за задание за проектиране на възстановяването на базиликата. Те са готови и са предадени в Министерството на културата. Очаква се то да подготви до 15-20 дни задание за изготвяне на идеен проект.
След обявяване на конкурса за този проект жури ще класира четири от разработките на първите места.
Наградата за колектива, спечелил първо място, е възлагането на техническия проект. Класираните на второ, трето и четвърто място ще получат парични награди. Инициативният комитет е събрал от дарения 160 000 лв., така че има ресурс за награден фонд. След класирането, идейният проект ще се утвърждава от Министерството на културата.
Следващата
стъпка е
изработване на
технически
проект
Пешов смяташе, че това може да стане в първото тримесечие на следващата година.
Третата стъпка е обявяването на конкурс за изпълнител на техническия проект. Тоест за строител, който да възстанови базиликата.
Президентът на “Главболгарстрой” подчертаваше, че в устава на инициативния комитет е записано, че тази компания не може да участва в конкурса. “Защото съм зам.-председател на управителния съвет на инициативния комитет”, каза Пешов.
Веднага след като е готов идейният проект, комитетът ще обяви национална кампания за събиране на средства.
Очакваме и много българи от чужбина да се включат във финансирането на това дело. След като се види, че ние сме структура, която е събрала доста пари, очакваме правителството също да отпусне средства, казва той.