Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Развод в София приключва за 4 месеца, в провинцията може и за един

адвокат Маргарита Манолова
адвокат Маргарита Манолова

Маргарита Манолова e бракоразводен адвокат с дългогодишна практика.  

Адвокат Манолова, защо според вас почти половината от браковете в България завършват с развод?

- Причините са множество и комплексни, едни от тях са константни откакто свят светува – изневери, несходство в характерите, необмислени ранни бракове и т.н. Но нарастването на разводите в съвременното българско общество се дължи доста често на динамиката, несигурността и кризата, в която живеем.

Причина е и фактът, че много хора живеят разделени – единият партньор е на “гурбет” извън България, а другият е останал тук, за да се грижи за децата и възрастните родители. Много честа причина е и загубата на доверие между хората и разрива между тях, който за съжаление често е предизвикан и от материални причини и невъзможност на единия от партньорите да преживее според мен факти от съвместната реалност и липсата на желание да си до другия “в добро и лошо”.

Очаквате ли тенденцията да нараства?

– През последните десет години тенденцията за нарастване броя на разводите е факт. Моите наблюдения са, че техният брой ще продължи да нараства, защото обществото ни е на такъв етап от развитието си икономически, социално и политически, че е в невъзможност да се справи с този социален феномен.

Има ли случаи на разводи заради фейсбук или скайп?

– През последните години изключително често поводите за развод са прочетени съобщения в скайп, фейсбук или друг вид месинжър. В началото това ми се струваше куриозно, но напоследък е чест повод за разрив. Бих дала един приятелски съвет на всички ваши читатели: не четете месиджърите на партньорите си, не си причинявайте това. Там можете да видите много неща, които невинаги отговорят на действителността.

Защо според вас България е на челните места в ЕС по процент на разводите?

– Желанието на българите за развод към настоящия момент се дължи основно на трудните години на прехода, финансовата криза и кризата в душевността – липсата на отговорност, чувство за дълг и изхабяването на отношенията между хората. През периода на прехода голяма част от партньорите сякаш са се “разминали” и разводът е неминуем. Според мен разликата с другите европейски държава идва точно от спецификата на прехода в България и несигурността, в която живеем.

Наистина ли софиянци предпочитат да се развеждат в провинцията, защото е по-бързо?

– Процедурата по развод много зависи от реда, който ще изберат партньорите – по взаимно съгласие или по общия исков ред. Винаги съветвам хората да вървят по пътя на развод по взаимно съгласие – взаимоотношенията се съхраняват, процедурата е бърза, по-евтина и всеки след това продължава да живее живота си по-леко. Обикновено развод по взаимно съгласие – поради натовареността на съдиите в Софийски районен съд приключва в рамките на 4 месеца, а в провинцията би могло да приключи за месец-два. Съпрузите подават съвместна молба до съда за прекратяване на брака по взаимно съгласие, като представят на съдията проект за споразумение за уреждане на отношенията им след брака, касаещи упражняване на родителските права, издръжката, семейното жилище, имуществените им отношения и фамилното име. Делото се гледа обикновено в едно заседание, в което страните потвърждават волята си и подписват споразумението.

Разводът по исков ред, с доказване на вина за разстройството на брака е дълга процедура, която често преминава през повече от една инстанция и може да отнеме една до две години. Освен това тя е мъчителен, дълъг процес, който компрометира отношенията и най-често натоварва много децата в семейството.

При невъзможност за постигане на съгласие е препоръчително да се използва медиатор. Медиацията е извънсъдебен метод за разрешаване на конфликти между хората. Препоръчвам на всички в състояния преди развод да се обръщат към службата по медиация при Софийски районен съд с цел избягване на разводи по исков ред.

Има ли вече в България много хора, които сключват предбрачни договори?

– Напоследък придобиват популярност и у нас, но по-често хората сключват брачни договори след брака. Това е лесен начин да се регламентират доброволно отношения, свързани с общи имоти с цел избягване на конфликти за в бъдеще. Брачният договор има силата на своего рода делба на имуществото и след вписването му в имотния регистър и в регистъра на имуществените отношения, воден от Агенцията по вписванията, има силата на нотариален акт относно имотите – казано на популярен език.

За какво най-често спорят партньорите при раздяла?

– За съжаление най-често за децата – и пренасят в този спор личностите си проблеми. Затова и често децата са най-потърпевши. Разбира се, сериозен повод за конфликт е разпределянето на имуществото, както и всякакви финансови въпроси.

Има ли случаи на хора, които подават молба за развод и в процеса на делото сменят мнението си?

– В моята практика не съм срещала такъв случай през последните 10 години. Но ми се е случвало партньорите да се разведат, а след време да се сдобрят и да се оженят отново.

Защо браковете в България са намалели с 50 хиляди на година, четете в хартиеното издание на "168 часа". 

Видео

Коментари