Чуждестранни лидери ми целуват задника, за да постигнат сделка за митата
"Тези държави ни се обаждат. Целуват ми задника. Умират от желание да сключат сделка", това заяви американският президент Доналд Тръмп пред група републиканци във вторник вечерта, часове преди митата да влязат в сила.
Той цитира и чуждестранните лидери, които се молят да избегнат новите мита: "Моля, моля, сър, направете сделка. Ще направя всичко, сър."
От Белия дом дадоха да се разбера, че вратата за търговски преговори е отворена. Премиерката на Италия Джорджа Мелони ще посети Вашингтон на 17 април. Делегации от Япония и Южна Корея също, а от администрацията на Тръмп похвалиха "проактивният подход" на Израел към търсенето на нови търговски споразумения със САЩ.
След дни на смесени сигнали за това доколко президентът е склонен да преговаря за облекчаване на митата, посланието във вторник беше ясно: Тръмп е готов за отваряне на офертите.
„Телефоните звънят с пълна сила и искат да разговарят с администрацията, президента и неговия търговски екип, за да се опитат да сключат сделка", заяви по обяд прессекретарката на Белия дом Каролин Ливит.
Обаждат се не само чуждестранни лидери. С наближаването на крайния срок за плащане на митата тази седмица главните изпълнителни директори на някои от най-големите мултинационални компании, които не са склонни да критикуват публично митата на Тръмп, все пак поддържат стабилен канал за връзка с Белия дом.
Няколко изпълнителни директори на банкови, технологични и промишлени компании, наред с други, са се обадили на ръководителя на администрацията Сюзи Уайлс, вицепрезидента Джей Ди Ванс и министъра на финансите Скот Бесент, съобщи Си Ен Ен, позовавайки се на свои източници.
След дни на критики от страна на някои от най-близките му съюзници относно тарифната му стратегия, във вторник Тръмп даде да се разбере, че е уверен в решенията си.
„Знам какво, по дяволите, правя", заяви той.
Говорителят на Белия дом Куш Десаи заяви в изявление за Си Ен Ен, че „администрацията поддържа редовен контакт с бизнес лидери, индустриални групи и обикновени американци", като добави, че „единственият специален интерес, който ръководи вземането на решения от президента Тръмп, обаче е интересът на американския народ".
Десаи добави: „Цялата администрация на Тръмп играе по един и същи наръчник - наръчника на президента Тръмп - за изравняване на условията за нашите индустрии и работници".
Според служители на Белия дом исканията на Тръмп ще бъдат различни за отделните държави.
Такъв е случаят с Китай, където една от обсъжданите идеи е президентът Си Дзинпин да направи публично изявление, че китайските компании трябва да спрат да произвеждат химически прекурсори на фентанила, което би могло да бъде ефективна стъпка за ограничаване на глобалната война с наркотиците - въпрос, който Тръмп приоритизира.
Съветниците на Тръмп се надяват скоро да има положителни резултати от митата, които предизвикаха дълбока загриженост дори сред най-близките му съюзници и накара пазарите да се разколебаят по-рано тази седмица.
Тръмп също така с нетърпение наблюдава как глобалните му партньори го търсят с надеждата, че ще отмени митата, наслаждавайки се на ролята си на крайния решаващ фактор за това какво - и кой - ще получи облекчение в зависимост от това какво предлагат.
„Наричам ги "по поръчка„, а не "наготово", каза Тръмп за зараждащите се споразумения, които екипът му сега сключва с цели 70 държави, които са се обърнали към администрацията, за да разговарят за търговия.