Правителството ще иска извънреден конвергентен доклад за еврото
Кабинетът “Желязков“ внася бюджета за 2025 г. в парламента още днес
Правителството ще поиска извънреден конвергентен доклад от Европейската централна банка (ЕЦБ) за готовността ни за членство в еврозоната. Това стана ясно от думите на финансовия министър Теменужка Петкова по време на днешното заседание на Министерския съвет.
Поскъпването в България за януари е 2,6 на сто, става ясно от публикуваното днес проучване на Евростат. Държавите, в които се отчита най-малка инфлация за същия период са Италия, Литва и Финландия. Така референтната стойност, с която трябва да сравняваме поскъпването у нас, е 2,53%.
“Съгласно данните на Евростат България покрива и последния критерий за членство в еврозоната, а именно този за ценова стабилност. Това на практика но дава основание днес да вземем решение, с което да отправим искане до ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията на Република България”, каза министър Петкова.
Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание, съобщи пък премиерът Росен Желязков. Той припомни, че по-рано днес те бяха одобрени на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Бюджетът предвижда балансиран растеж, без увеличение на данъчните и осигурителната тежест, за ръст на доходите, изпреварващи ръста на инфлацията, за капиталови разходи, съобразени с нуждите на гражданите, на общините, но и с възможностите на държавата, както и процесите по модернизация на страната и управлението", каза още Желязков.
"Заварихме предизвикателства, които не персонализирахме, защото сме водени от максимата - Който гледа назад, много вероятно да се спъне напред. Нашата посока е ясна", допълни той.
Правителството днес ще одобри и управленската си програма. “Това не е механичен сбор от приоритетите на различни партии или ведомства. Това е консистентен документ, който почива на солидна политическа логика. Трудно е 100 стр. да бъдат предадени в рамките на няколко изречение. Но акцентите са: финансова стабилност и икономическа конкурентоспособност, което минава през един курс на плавна бюджетна консолидация, т.е. България да спре да трупа дефицити и да се стремим към балансиран бюджет. Разбира се няма как да стане първата година”, посочи пък вицепремиерът Томислав Дончев.
“Интеграция на България в европейската икономическа и финансова аргитектура. Естествено, няма как акцент да не бъде и повишаване на качеството на живот на българските граждани. Това включва образование, здравеопазване и градска среда. Категорично и енергийна сигурност и независимост, следвайки стратегията за диверсификация на енергийните източници и развитие на ядрената енергетика”, продължи той. Дончев посочи и, че ще се работи за модернизация на българската армия с участието на българската индустрия.
“За гарантиране на ефективното изпълнение на приетата програма ще бъде използвана Интегрирана система за мониторинг и отчетност. Има заложени конкретни индикатори, срок за изпълнение, отговорна и партнираща институция, базова и целева стойност. Аз дори ще помоля всички министерства да излъчат по един представител (дали от политическия кабинет или от администрацията), който в реално време ще следи за напредъка по програмата”, каза Дончев.