Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Промоционален ботокс, инжектиран от мнима лекарка, съсипва българки – врагове на остаряването

Ботокс често се инжектира в зоната на челото срещу бръчки
Снимката е илюстративна от Пиксабей.
Ботокс често се инжектира в зоната на челото срещу бръчки Снимката е илюстративна от Пиксабей.
  • МВР издирва рускиня или украинка, участвала в риалити формат, която правела мощни рекламни кампании в социалните мрежи. Тя май вече сменила профила си
  • Да има законови промени, регламентът е непълен, настояват от Асоциацията на естетичните дерматолози

Рускиня или украинка, героиня от риалити формат за красота, мощно рекламира в социални мрежи своите услуги. Представя се за лекар, без да има медицинско образование. Днес я издирват в България.

Описанието на “докторката”, вкарала в “Пирогов” 7 жени след процедури за разкрасяване с ботокс, прави Нели Георгиева, зам.-председател на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина.

Пострадалите жени обаче са поне 11

Те са на възраст между 20 и 48 години и на всичките е инжектиран ботулинов токсин от една и съща жена, която вече се издирва от криминална полиция.

Пациентките ѝ са използвали промоционални оферти - по Великден, за Черен петък и за Коледа, разказа още Нели Георгиева пред “24 часа”. (Виж интервюто с нея.)

Ботулинов токсин, инжектиран в корема, пък се прилага с цел отслабване. През 2023 г. обаче трима българи пострадаха сериозно след лечение за отслабване в частни болници в Истанбул и Измир. Клиниките бяха затворени, след като и други европейски граждани са се оплакали.

В четвъртък от “Пирогов” обявиха, че са спасили живота на 30-годишна, поставила си ботокс в началото на януари. Тя потърсила помощ със симптоми - спадане на клепачите, нарушение на гълтането и най-вече заради слабост в мускулите на цялото тяло и затруднено движение.

Ятрогенният ботулизъм е рядко, но потенциално животозастрашаващо

състояние след употреба на ботулинов невротоксин. Прогресирането на паретичните промени може до доведе и до въвличане на дихателната мускулатура и възникване на дихателна слабост, налагаща изкуствена белодробна вентилация, обясниха от “Пирогов”.

Началникът на Клиниката по нервни болести доц. Мария Димитрова назначава противоботулинов серум, но той не е наличен в страната.

Благодарение на бърза реакция и сътрудничество между шефовете на “Пирогов” д-р Валентин Димитров, на ВМА ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски и Министерството на здравеопазването необходимите количества от препарата са доставени в спешен порядък и са приложени на пациентката.

Само ден по-късно - в петък, отново в “Пирогов” постъпва втора жена със сходни оплаквания след процедури в същия център. Тя е в много по-добро състояние, обясниха за “24 часа”.

След като в спешната болница е диагностицирана трета жена в със същите симптоми, в събота Изпълнителна агенция “Медицински надзор” започна проверка. В неделя от агенцията не вдигаха телефоните си.

Късно вечерта в събота пък в болницата постъпва и четвърта жена - ботоксът ѝе поставен на същия център, където работи риалити героинята.

47-годишната жена е настанена в Клиниката по нервни болести отново с ятрогенен ботулизъм.

И при четирите дами ботоксът е поставен в областта на челото

Според проучване на учени, публикувано в списанието Scientific Reports, невротоксинът, в челото, може да промени начина, по който мозъкът обработва емоциите. Облекчава симптомите на депресията, намалява и негативните емоции при хора с разстройство на личността, които страдат от екстремни промени в настроението.

Да има законови промени, с които да се уредят изрично условията за това кой, какво и къде може да извършва дейности в естетичната дерматология. Липсва регулация и върху продажбата на медицински изделия от този тип в интернет. За това настояват от Българската асоциация на естетичните дерматолози (БАЕД) в становище, разпространено на страницата ѝ във фейсбук.

Компетентните органи са били сезирани многократно, но резултат от проверките им няма, пишат още естетичните дерматолози. Според тях липсва и ефективен контрол от РЗИ и агенция “Медицински надзор”. Липсва контрол и на акциите и промоциите в социалните мрежи за ботулинов токсин за изглаждане на бръчки, както и за обучения от лица без право на това.

“Има законодателен дефицит за това кой, какво и къде може или кой са лицата, които имат право да извършват такива интервенции и къде следва да се извършват те.

Това дава възможност

тези процедури да се припознават от козметички, фризьорки, маникюристки

- все лица, които нямат медицинско образование и категорично нямат право да извършват медицински дейности”, заявяват от асоциацията.

Според тях подобни интервенции нямат право да извършват и лекари без специалност в дерматологията, пластично-възстановителна хирургия, лицево-челюстна хирургия и др. хирургични специалности.

“Гастролиращи лекари, чиято квалификация на е призната на територията на страната, също нямат право да извършват медицинска дейност”, пишат от БАЕД. Според тях подобни интервенции трябва да се извършват в медицински заведения, а не в козметични салони.

От здравното министерство също напомнят пред БТА, че инжектиране на ботулинов токсин, на филъри, химичен пилинг и прилагане на лифтинг конци по тялото се извършва само в лечебни заведения от специалисти с медицинско образование.

Контролът дали се спазват тези стандарти

е възложен на ИА “Медицински надзор”.

Все още не е ясно дали въпросният продукт, пратил българките в "Пирогов", е бил разрешен да се разпространява както изисква Закона за лекарствените продукти, не е ясно.

От оскъдната официална информация не се разбира и дали дамите, подложили се на въпросните разкрасителни инвазивни процедури, са подписали писмено съгласи, както също е задължително за всеки медицинските център.

От асоциацията на дерматолозите предупреждават, че подобни инциденти ще се увеличават заради неспециалисти, които работят ударно по темата “красота”.

МБАЛ "Пирогов"
СНИМКА: Велислав Николов
МБАЛ "Пирогов" СНИМКА: Велислав Николов

Що е ботулинов токсин?

  • Открит преди 200 години, едва от 5 го разрешили за запълване на бръчки между веждите

Ботулиновият токсин се произвежда от бактерията Clostridium botulinum. Той възпрепятства отделянето на невротрансмитера ацетилхолин от окончанията на аксоните, като по този начин причинява слаба парализа. Симптомите на отравяне с ботулизъм обикновено се причиняват от консумация на лошо консервирана храна, в която е натрупан бактериалният токсин. Това инхибира предаването на възбуждане от нервните клетки към други клетки, особено при свързването на мускулите и кръвта.

Познати са няколко типа ботулинов токсин - А, B, C, D, E, F и G, като за медицински цели се използват основно тип А и много рядко тип В.

Инжектирането му за естетични цели е в нищожни количества и не крие никакъв риск. Ако се прилага в мускулите, не може да предизвика заболяването ботулизъм.

Самите центрове за поставяне на ботокс информират своите клиенти, че сред страничните ефекти попадат: птоза на клепач, птоза на вежда, асиметрия, мефисто, двойно виждане, алергия, инфекция, образуване на антитела.

Ботулиновият токсин е открит през 1822 г.

Едва от 1968 г. започва употребата му за медицински цели върху човека. От 1980 г. се прилага в офталмологията (очни болести) за лечение на кривогледство при деца, при блефароспазъм, в неврологията при лицев хемиспазъм, тортиколис.

От 1989 г. ефикасно се използва за третиране на мимическите бръчки на лицето, а от 1993 г. и за едно рядко, но неприятно състояние на обилно изпотяване, което се нарича хиперхидроза.

Едва на 15 април 2020 г. FDA (Комисия за контрол върху храните и лекарствата, САЩ) одобрява използването на ботулинов токсин тип А (Botox) временно да подобри вида на средни до дълбоки бръчки в областа между веждите, а по-късно и за бръчки на челото и бръчки тип пачи крак край очите.

Продължават проучванията във връзка с използването на ботулиновия токсин за третирането на редица мускулни спазми, мускулна болка, главоболие (вкл. мигрена), астма, обезитет, проблеми при писането, при гастроезофагеален рефлукс, при силна кашлица, аритмии.

В дерматологията новите показания са за лечение на себореен дерматит, акне - тъй като намалява секрецията на мастните жлези, белези, екзема на ръцете.

Две седмици преди процедура е наложително избягване на употреба на аспирин, продукти, съдържащи витамин Е, масло от вечерна иглика (Primula vulgaris), гинко билоба (Ginkgo biloba), чесън, вратига (Feverfew) и женшен. Всички те водят до намаляване на кръвосъсирването и повишават риска от хематоми. Две седмици след ботокс не може да се поставя ваксина.

Не се прилага при бременност, и кърмене. Ако все пак е инжектиран, защото пациентката не е знаела, че е бременна, не се очакват сериозни странични ефекти. Ако сте алергични или свръхчувствителни към активното вещество или към някоя от останалите съставки, поставянето на ботокс е забранено. Също и ако имате проблеми с преглъщането.

Ботулиновите инжекции са недопустими и ако кървите лесно, имате инфекция на мястото на приложение, имате вирусно заболяване, при някои автоимунни заболявания.

Дерматологът д-р Михаил Михайлов
Дерматологът д-р Михаил Михайлов

Д-р Михаил Михайлов, дерматолог: Това е медицина, а не козметичен продукт, който просто се “купува и слага”

Важно е хората да разберат, че ботулиновият токсин не е козметичен продукт, който просто се “купува и слага”, а лекарствен препарат, който има специфични показания, дозировки и правила за приложение. Най-важната част от процеса е първоначалната оценка - анамнезата и статусът на пациента. Това предупреди дерматологът д-р Михаил Михайлов, член на Българската асоциация на естетичните дерматолози.

Той описа най-честите нежелани реакции: синини на мястото на убождането, временно подуване и главоболие в първите дни след процедурата. Това са очаквани реакции, които преминават бързо. По-сериозните усложнения обаче включват нежелано отпускане на клепача или веждата, асиметрия на лицето, затруднено дъвчене или преглъщане, както и по-дълготрайна мускулна слабост, ако токсинът се разпространи извън желаната зона. В редки случаи могат да възникнат алергични реакции, предупреди д-р Михайлов.

Той разказа, че всеки негов пациент подписва информирано съгласие, в което са описани всички възможни странични ефекти. А първоначалната анамнеза на пациента му позволява да прецени дали той е подходящ за процедурата.

В практиката си често отказвам на пациенти, които искат дадена интервенция, но обективно не се нуждаят от нея или за които тя би била неподходяща. В крайна сметка тук говорим за медицина, а не за търговия или покупка на красота, казва специалистът.

В България има регулация за ботулиновия токсин като лекарствен продукт, но контролът върху продажбата и приложението му е недостатъчен. В момента токсинът може свободно да се закупи онлайн, без да се изисква доказателство, че купувачът е лекар със съответната специалност, обясни д-р Димитров и призова за по-строг регламент и контрол.

Нели Георгиева, зам.-председател на Асоциация Пациенти на естетичната медицина
Нели Георгиева, зам.-председател на Асоциация Пациенти на естетичната медицина

Нели Георгиева: Паспортът на лекарството е написан на ръка, няма стикер, няма сериен номер на партида

Жените с усложнения са ходили втори път на процедури - на ретуш. Вероятно тогава им е сложила нещо различно или е прекалила с дозата, но можем само да гадаем, казва заместник-председателката на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина

МАРТИНА ЗИНОВИЕВА

- Г-жо Георгиева, каква е вашата информация - колко жени са пострадали от инжекциите с ботокс и какво е тяхното състояние?

- До момента до нас са подали сигнал 11 жени. Всички са с поставен ботокс от една и съща жена. Имат еднаква симптоматика - неврологични пробеми след инжекциите.

Те са използвали промоционални оферти. Едната жена е от април, имало е великденска промоция. Останалите са се възползвали от Черния петък миналия ноември, както и от коледната промоция. Повечето са си купили продукта на промоция, но са го използвали януари. Жените с усложнения са ходили на ретуш. Вероятно тогава жената е сложила нещо различно или е прекалила с дозата, но можем само да гадаем.

- Ретуш е вторично инжектиране, нали?

- Да. Вероятно ефектът не им е харесал и са искали втора доза. Сложили са си я в рамките на месец и половина след първата. Стандартна практика е при подобни дерматологични процедури. Доколкото разбирам, втория път жената е поставяла много голяма доза. При всички ретушът ги е хванал изключително бързо - на третия ден вече е имало ефект. Не са могли да мърдат мускулите, но с това идват и тежките симптоми.

- Кои са най-тежките възможни усложнения? Забавяне на сърцето, дългосрочно неврологично увреждане?

- Да. Може да се стигне до подобни усложнения. Сега 3 от жените са с тежки симптоми. Едната е изписана след антитоксин. Подействал ѝ е добре, но тя пак се оплаква, че не се чувства добре. Втората още е в “Пирогов”, от нейни познати знам, че се влошава бързо. Третата са искали да я хоспитализират, но е отказала, защото е с малко дете и го гледа сама. Тя е с тежки симптоми, не вижда с едното око. Четвъртата е със сериозни неврологични симптоми - мускулна слабост и места без чувствителност.

- Жената, която ги е инжектирала, от здравен център ли е? Какво е образованието ѝ? Коя е тя?

- Не е лекар, но навсякъде се е представяла за доктор дерматолог. Не се е крила. Използвала е всякакви социални мрежи. Това е безумно! Тя не фигурира в Българския лекарски съюз. Не е лекар. Циркулира из медиите едно име. Мисля, че е рускиня или украинка. Участвала е в някакъв риалити формат “Диви и красиви”.

- Какво точно е инжектирала въпросната мнима докторка?

- Има различни форми на ботокс. Легално са 5. Четири от тях са одобрени за мимически бръчки. Петият е неврологичен продукт. Ботулиновият токсин е лекарствено средство. Той минава през Агенцията по лекарствата, за разлика от другите инжекциони, които се водят други продукти. Тази жена е казала, че ползва един от легалните, така го е продала на всички потърпевши. Но в паспорта на лекарството го е написала на ръка. Няма стикер, няма сериен номер на партида.

- Има ли как да се вземе проба от самите поставени вече инжекции?

- Ако намерят “докторката”. Криминалната полиция вече я издирва. Доколкото разбрах, тя се укрива. На една от жените е казала, че отива в Русия да търси антитоксин, което не може да е вярно. Не може там да го получи свободно. Заявила ѝ е, че се връща на 4 февруари. От други жени разбирам, че си е в София. Сменила си е страницата във фейсбук с друго име и нова снимка. Явно смята да продължава да практикува. Което е много плашещо.

- Антитоксинът бе намерен в колаборация между “Пирогов”, ВМА и здравното ведомство.

- Той се намира с международни механизми. Не може да се намери свободно. В чужбина има сходни ситуации. Отново при хора, практикуващи тази професия нелегално. Случва се предимно в Русия. При нас законът позволява подобни манипулации да се извършват само от лекар и от пластичен хирург.

- Можете ли да предположите дали при нас става въпрос за опасен продукт, или просто за свръхдоза?

- Говорих с лекари и те са на мнение, че е много трудно да разберем. Трябва да се инжектира огромна доза, за да се стигне до ядрогенен ботулизъм. Като цяло ботулиновият токсин се използва в неврологията. Инжектира се на деца с неврологични състояния, и то в 10 пъти по-висока доза от тази за естетика. И не се стига до подобни случаи. Нещо е станало по пътя, но не може да се разбере какво точно. Грешка в инжектирането или става въпрос за дефектен продукт.

Не става въпрос за алергия. Случаите на алергия не са редки към токсина или друг белтък в продукта. Но алергията се развива час-два след манипулацията. Лекарите знаят как да го разпознават и тушират.

Видео

Коментари