Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Хранителните стоки през декември са поевтинели с 0,6% в сравнение с ноември.
СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ
Хранителните стоки през декември са поевтинели с 0,6% в сравнение с ноември. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Асен Василев призова правителството най-късно до две седмици да поиска от ЕК нов конвергентен доклад

Годишната инфлация в България продължава да се ускорява и през декември е достигнала 2,2%, при 2,1 през ноември и 1,8% през октомври. Независимо от това обаче страната вече почти покрива изискванията за ценова стабилност за влизане в еврозоната и само стотни от процента я делят от изпълнението на това изискване.

Най-голямо повишение на потребителските цени през декември спрямо ноември се наблюдава в сектора на развлечението и културата - 5,9%, транспорта 1,3% и ресторантите и хотелите - 0,7%. При хранителните продукти и безалкохолните напитки дори

се наблюдава понижение на цените

с 0,6% в сравнение с ноември.

Междувременно от НСИ съобщиха, че се подготвя алгоритъм за изчисляване на инфлацията по нов начин, който ще позволи данните да се представят по региони и дори на седмична база. В момента НСИ изчислява месечния индекс, като засича цените на около 850 стоки и услуги. Промяната на европейския регламент, направена в края на 2024 г., обаче позволява статистическите ведомства да ползват и т.нар. частни бази данни. Такива са например информацията,

която подават големите търговски вериги

Това ще увеличи обхвата на наблюдаваните стоки и ще съкрати времето за обработване на информацията.

Независимо че има ускорение на годишната инфлация в края на 2024 г., този тренд важи за икономиките и на страните от еврозоната, което прави страната ни вече почти да покрива изискванията.

Формалното изискване е средният темп на инфлацията на страната кандидат да не надвишава с повече от 1,5 процентни пункта размера на трите страни от еврозоната с най-нисък показател. Към края на 2024 г. това са Литва, Финландия и Италия, чиято средна инфлация е 0,97%. Заедно с добавката от 1,5 това прави 2,47%, докато изчислена по същия начин, инфлацията у нас е 2,62%, т.е. само с 0,15 процентни пункта над целта.

При приемането на Хърватия в еврозоната преди няколко години от сметките беше извадена една от държавите с най-ниска инфлация, като тогава това беше Финландия, с мотива, че там инфлацията има отклонения от средното равнище в ЕС и то се дължи на местни фактори. Ако Европейската централна банка

постъпи по същия начин и с България,

това означава, че тя де факто покрива критериите още сега.

Часове след излизането на данните на НСИ депутатът от ПП-ДБ Асен Василев заяви в кулоарите на парламента, че България вече покрива ценовия критерий за влизане в еврозоната. И също така, че правителството трябва до две седмици да поиска официално от Европейската комисия конвергентен доклад, за да може с него и с последващо решение на Съвета на ЕС да се вземе решение за присъединяване на България към еврозоната.

Той визира решението на Народното събраниеот миналата година, с което

то задължи правителството да направи това

не по-късно от две седмици след като България изпълни критерия за ценова стабилност.

По принцип изготвянето на конвергентен доклад трае няколко месеца, а в него винаги се включват последните налични към момента данни. Т.е. дори данните за декември да не показват пълно покриване на критерия, със сигурност януарските и февруарските ще са още по-благоприятни, освен ако не се случи нещо непредвидено.