Хванати да карат пияни и дрогирани масово отлагат дела, за да не им вземат колите
С различни трикове шофьори, хванати зад волана пияни или дрогирани, масово отлагат дела. Причината - чакат и се надяват Конституционният съд да отмени мярката за отнемане или плащане на колите им (виж карето). Конфискуването на автомобилите бе въведено на 3 август 2023 г., но оттогава има едва 2331 влезли в сила присъди при 11 130 разследвания.
Прокурори разказаха пред “24 часа”, че масово по делата, на които се явяват, или адвокатът е зает с друг процес, или подсъдимият не може да се яви под предлог, че е болен, или пък е в чужбина например.
Подобни дела, особено за пияни шофьори, се разследват бързо. Там експертизата, че алкохолът в кръвта е над 1,2 промила, излиза за няколко дни, тъй като подобно изследване може да се направи във всяка болница в страната. Не такава е ситуацията с пробите за дрога на шофьорите, за които има само 4 лицензирани лаборатории (виж карето.) Дори при тях обаче невинаги хванатите искат кръвен тест, тъй като са наясно, че са употребявали дрога.
Ако шофьорът не оспори полевия тест, без значение дали е за алкохол, или дрога, се приема резултатът на дрегера. Така за разследването остава само да разпита двамата пътни полицаи, спрели водача, и евентуални негови спътници в колата.
От МВР винаги пускат двамата полицаи да се явят на заседанията дори ако в конкретния ден са дежурни. Това е правило във вътрешното министерство, така че много рядко процесът може да бъде отложен заради неявяване на униформен служител. По същия начин и експертите от Националния институт по криминалистика (НИК) и болницата на МВР, които правят тестовете за алкохол и дрога, винаги се освобождават за присъствие в съдебната зала. Изключение е само ако наистина някой от експертите е болен.
За да може разследването да става по-бързо и пробите за дрога да не се бавят с месеци, през 2024 г. МВР купи 4 нови уреда за анализ с пари от Фонда за пътна безопасност. Два отидоха в НИК, един получи МВР болница, която бе лицензирана да прави подобни изследвания, а с още един уред се сдоби Военномедицинска академия.
Освен това МВР осигури и обучение на лаборанти, които да могат да работят с тях. По план обществената поръчка предвижда да се създадат още 4 лаборатории, които да са в областните дирекции на МВР във Варна, Пловдив, Бургас и Плевен. Не е ясно обаче кога ще се случи това.
Докато това стане, е много вероятно решението на Конституционния съд да е излязло и конфискацията на коли да е отменена.
Прокурори обясняват, че триковете на адвокати и обвиняеми често се правят още преди разследването да стигне до съда. При завършване на разследването трябва да бъдат предявени обвиненията. Не било рядкост обаче това да стане едва от третия или четвъртия опит. Често се оказвало, че провинилият се шофьор е в болнични, в отпуск в чужбина или пък адвокатът му точно този ден е служебно ангажиран в друг град. Така можело да се загуби около месец. Само за м.г. разследванията срещу пияни и дрогирани в София са 1377. Софийската районна прокуратура е внесла в съда 738 дела, като огромната бройка - 596, са завършили със споразумения. Още 39 дела са завършили с решения на съда, само 3-ма са признати за невинни Останалите дела са висящи или се разследват. Заради забавянето в София се стигна до абсурдна ситуация - полицията няма къде да държи иззетите коли, след като напълни няколко паркинга. Масово колите се пазеха пред 9-те районни управления, което задръсти улиците и пречеше на движението. През май м.г. от Столичната община обещаха на СДВР да им изчистят незаконно сметище в кв. “Факултета” с площ от 16 декара. Процесът обаче се забави и от МВР осигуриха на столичната полиция имот на територията на бившия Център за специализирана полицейска подготовка в Долни Богров. Той е с капацитет от 550 коли. От началото на мярката само в столицата са иззети 680 коли.
На паркингите се съхраняват не само автомобилите, които са собственост на хванатите шофьори, но и тези, които са на други хора, докато се направи експертиза за стойността им. Най-скъпата пазена кола е “Ламборгини Урус”. То е собственост на автокъщата на търговеца на коли Тони Златков.
В нощта срещу 30 май м.г. Златков бе хванат да кара пиян в кв. “Младост”. Дрегерът показа 1,48 промила алкохол, а кръвното изследване - 1,41 промила. Делото срещу Златков бе внесено в края на ноември м.г., а колата бе оценена на 480 хил. лева, макар самият търговец да я продава в автокъщата си за 640 хил. лв. Разпоредителното заседание по процеса бе насрочено за декември, но съдът го отложи, защото Златков се оказа с коронавирус.
Следващото заседание е през февруари. Единствените свидетели по делото са двамата полицаи и двамата експерти от болница “Св. Анна”, извършили кръвната проба. Софийската районна прокуратура ще иска те да бъдат разпитани в едно заседание.
Докато КС мисли дали да се отнемат автомобили, съдийка пита и в Люксембург
Две питания дали отнемането на коли от пияни и дрогирани не е противоконституционно пратиха темата в Конституционния съд, а с подобен въпрос ще се занимава и съдът в Люксембург.
Питания до конституционните съдии бяха отправени от Наказателната колегия на ВКС и от районната съдийка от Свиленград Добринка Кирева. Първо на 12 април м.г. върховните магистрати сезираха КС за обявяване на противоконституционност на частта от закона, предвиждаща плащането на равностойността на автомобила. В искането си ВКС посочва, че депутатите са дефинирали санкцията като глоба, която в случая е във фиксиран размер, зависим единствено от стойността на превозното средство, докато в общата част на Наказателния кодекс тя е уредена само като наказание, което съдът индивидуализира. Според тях отнемането на коли от пияни и дрогирани шофьори не е противоконституционно.
Едва 10 дни по-късно съдия Добринка Кирева от районния съд в Свиленград оспори цялата разпоредба и поиска от КС да обяви за противоконституционно и отнемането на автомобили на пияни и дрогирани шофьори. Междувременно споровете около приложението на закона добиха обществена популярност и покрай делото срещу Ивайло Цветков-Нойзи, в което съдия Мирослав Петров отказа да отнеме колата му, като приложи пряко конституцията и прие, че текстът от НК ѝ противоречи.
В края на 2024-а пък съдия Милена Хазарян от районния съд във Велики Преслав отправи преюдициално запитване до съда в Люксембург. Според съдийката задължителното отнемане на колата в такива случаи може да е в нарушение на правото на ЕС. Освен това нарушение на правото на ЕС може да има и когато националното право допуска производството за отнемане на автомобил да се развие без участието на трети лица, които също са негови собственици. Именно такова е делото, което Хазарян разглеждала. То било срещу мъж, хванат да кара с 3,23 промила алкохол. Той се признал за виновен, но колата била негова и на жена му. Съдът приел, че колата следва да бъде върната, а мъжът да плати стойността ѝ, понеже не е изцяло негова. Тъй като имало противоречива съдебна практика и на места в такива случаи автомобилите се отнемали, а провинилите се плащали 50% от стойността на брачните си половинки.
Ако го осъдят, дрогиран зад волана плаща 1000 лв. за тест и изследване
Между 500 и 1000 лв. струва тестът за дрога на шофьорите, хванати на пътя с положителен резултат и след това осъдени за престъплението. Сумата за съдебни разноски е по-голяма, а за разходи на МВР по тестовете се признават около 200 лв., показва практиката от няколко дела през 2024 г.
Сумата нараства значително, когато съдът конфискува автомобила или реши, че дрогираният шофьор ще плаща равностойността му. Наказанията обикновено са условни, но има и шофьори в затвора, които са рецидивисти при шофирането след употреба на наркотици.
Има три вида шофьори, които се тестват за наркотици, след като пътните полицаи са решили, че това е наложително. Първите признават показанията на полевия тест, което автоматично го прави доказателство в съда. Вторите се подлагат на тест на място, но след това искат и кръвна проба. Третите отказват да им бъркат в устата на пътя и директно ги водят под конвой в най-близкото отделение за спешна медицинска помощ. Това става до 45 минути, ако е в населено място, където има такова отделение, и до 2 часа, ако няма.
Там му вземат две проби с кръв от по 7 мл и една на урина от 20 мл. Едната епруветка с кръв се изследва, а другата - не, защото е контролна. Тя се пази 1 г., в случай че шофьорът поиска повторна експертиза. До 5 дни епруветките се изпращат за анализ в хладилни чанти, като транспортът е за сметка на МВР. Крайната точка на пробите е една от лабораториите, които са сертифицирани за това - в Националния институт по криминалистика към МВР, болницата на министерството, ВМА в София и клонът ѝ във Варна. Заради многото проби и малкото лаборатории за анализ се чака по няколко месеца. През това време шофьорът е без книжка, която му е отнета по административен ред, а освен това го грози и присъда.
Проблемът с бавните анализи стана актуален покрай фалшиво положителните тестове за дрога на пътя, които след медицинско изследване се оказват отрицателни. Затова депутатът Явор Божакнов обяви и внесе поправки в Закона за движение по пътищата, за да не се отнемат книжките, преди вината на водачите да бъде доказана в съда.
В битка за децата предимно родители в развод сами дават проби за наркотици
В съдебната лаборатория на “Александровска” през 2024-а са направени 5041 експертизи за съда
Изследванията за наркотици в кръв, слюнка и урина се извършват в няколко лаборатории в страната – на Националния институт по криминалистика при МВР (болницата на вътрешното министерство) или в специализираните лаборатории на ВМА в София и Варна. Всеки желаещ сам да провери кръвта си за наркотични вещества може обаче да го направи и в друга лаборатория.
Съдебната химико-токсикологична лаборатория към Клиниката по съдебна медицина и деонтология (КСМД) на Александровска болница е утвърдена в областта на токсикологията и съдебната химия и е стартирала процес за акредитация ИСО.
За миналата 2024 г. в нея са направени 5041 изследвания, ключови за съдебни разследвания. Анализират се причини за смърт, случаи на интоксикация и злоупотреба с наркотични вещества, като резултатите идентицифират с точност над 30 хил. субстанции.
Лабораторията е отворена за граждани - всеки може да даде кръв или урина за наркотични вещества. Това става на място. Не може да бъдат донесени предварително взети проби. Прилагат се течна и газова хроматография с масспектрометрия. Химиците твърдят, че при тази технология точността е 100% и няма как наркотик да не бъде индентифициран. Самото изследване струва около 180 лв., а резултатите за частни лица са готови за 2-3 дни.
“Фокусът на лабораторията е върху съдебни случаи, работим по постановления на полицията. Предимно идват заради трупни проби. Изключително натоварена лаборатория сме”, каза пред “24 часа” Христо Манов, специалист по фармация и магистър по аналитична химия.
Най-често в трупните проби откриват фентанил – лекарствен продукт, опиат и болкоуспокояващо. Не са редки и случаите на кокаин в кръвта на починал.
Няма наркотик, който да не може да бъде открит, твърдят от лабораторията.
Експертите са единодушни, че наркотичните вещества могат без проблем да бъдат открити в кръвта до 3 дни след взимане на веществото. Противно на очакваното в урината забранените субстанции могат да бъдат “хванати” дори с ден по-късно, тъй като организмът изчиства по-бързо кръвта.
Хората, които сами са пожелали да се проверят за наркотици, най-често са родители в развод и резултатите им трябват в борбата за родителски права.
“Вече не мога да нарека нито един случай фрапантен, защото в съдебна лаборатория сме се нагледали на всичко”, споделя Христо Манов. Миналата година човек, пожелал сам да се изследва за наркотични вещества, е бил с няколкократно надвишена смъртоносна доза от фентанил, но е жив, което озадачило експертите в лабораторията. “Обяснихме си случая така – когато използваш вещество дълго време, организмът развива толеранс и се стига до подобни аномалии”, казва още Манов.
Най-четени
-
Галерия Симона Петрова от Хасково стана "Мис България" 2025 (Снимки)
Избраха "Мис България" 2025 г. Короната получи 19-годишната Симона Петрова от Хасково. Това съобщиха от официалната страница във фейсбук от организацията
-
Галерия Куртизанките във Венеция - повече от гондолиерите
1565 жени били включени в "Каталог на основните и най-достойни куртизанки на Венеция" Една от особеностите на венецианското общество през всички епохи, и особено през Ренесанса
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Кой е Александър Яхнаджиев, който пита Мелони за мравките
Въпросът, който ѝ зададох, имаше хоризонт, а тя показа как се отнася към хората и какви са действията ѝ, казва журналистът С Берлускони се сприятелихме. Водил съм баща ми при него