Кодокуши: защо толкова много японци умират самотни
На 85-годишна възраст Икуко Араи най-сетне се пенсионира. Жената разказва, че е щастлива, но и малко притеснена. Араи живее сама, откакто съпругът ѝ умира преди 16 години. Сега се опасява, че ще се чувства изолирана и самотна, след като вече не работи. Тревожи се също така да не я застигне самотна смърт.
Това е често срещано притеснение в Япония, където населението прогресивно старее. Според ново изследване до 2050 г. 44,3% от домакинствата в страната ще се състоят от само един човек. В Токио този процент се очаква да бъде дори по-висок - 54,1 на сто. Броят на хората над 65-годишна възраст, които живеят сами, най-вероятно ще нарасне до 10,83 милиона до средата на века, пише "Дойче веле".
Тревогата да не бъдеш сам
"Тревожността от самотата е огромна", споделя Араи. "Мога да изредя всичките си притеснения, но ще се старая да давам най-доброто от себе си, докато съм добре. Досега не съм се чувствала социално изолирана, защото работех и винаги бях заета, но сега като пенсионерка няма да имам какво да ме занимава. Това е моментът на истината", казва жената. "Мисля да практикувам различни стратегии, с които да избегна изолацията".
След като 32 години работи за Асоциацията за по-добро остаряване на жените Араи добре разбира пред какви предизвикателства са изправени възрастните хора в японското общество. "Основахме асоциацията през 1983 г., а мисията ни беше да спасим жените от това, че трябва винаги да се грижат за възрастните, да популяризираме специализираната грижа и да направим Япония по-добро място за възрастните хора", казва жената. "В нашето общество отдавна се смята, че грижата за възрастните трябва да се поеме от първородния син и съпругата му. И тъй като се очаква мъжът да работи, жената е тази, която трябва да съобрази кариерата и живота си с това".
Това обаче вече изобщо не е така, обяснява Араи. "Живеем във време, в което възрастните хора вече не живеят в едно домакинство с децата и внуците си, а сами. Много от тях, особено жените, държат на независимостта си и казват, че ще се издържат от пенсията и спестяванията си, но е ясно, че този модел има и недостатъци".
Социалната изолация е само едно от предизвикателствата пред възрастните хора, чиито деца не живеят близо до тях. Те могат да имат и финансови трудности, особено когато здравето им се влоши. Араи казва, че все повече възрастни хора се притесняват и от престъпни групи, които умишлено таргетират възрастните, живеещи сами. Има ръст на влизанията с взлом.
По-безопасно общество
"Искаме правителството да направи обществото по-безопасно за старите хора", казва Араи. Предизвикателствата, пред които са изправени възрастните хора в Япония днес, са огромни, смята и Хироши Йошида, професор по икономика на стареенето от университета Тохоку. Според него трябва да се работи повече, за да не се налага възрастните хора да изкарват последните си дни сами.
"Средната продължителност на живота на японците е над 80 години, но в бъдеще е възможно да достигне дори до 100. Хората обаче страдат от все повече физически и психически проблеми, което е стрес за здравната система", казва експертът.
"Социалната изолация вече е голям проблем в градските части. Трябва да се прави повече, за да се повиши комуникацията между възрастните хора и в селските райони". Йошида цитира и международни изследвания, които откриват връзка между самотата, спадащото самочувствие и влошаването на здравословното състояние на възрастните хора, които живеят сами.
Япония застарява
"За да се справи с прогресивно стареещото общество, правителството трябва да създаде мрежи, в които хората да могат да общуват по-лесно и да разработи някакви съвместни социални активности", смята Йошида. "Това ще подобри физическото и ментално здраве на това поколение и ще отнеме от финансовия товар за грижата за възрастни хора - защото те ще са по-здрави и по-щастливи".
Също като Араи, Йошида вярва, че жените ще решат проблема на Япония със застаряващото население. Той настоява жените в работоспособна възраст да не бъдат принуждавани да стават гледачи на възрастните си роднини, тъй като това вреди на кариерата им, намалява приходите и покупателната способност, което от своя страна създава проблеми за икономиката. "Имаме нужда от повече жени на трудовия пазар, за да се подобри общото състояние на икономиката. Това без съмнение ще означава също, че мъжете трябва да помагат повече в домакинството", казва университетският професор.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц