Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Факсимиле от статията в „Кориере дела сера"
Факсимиле от статията в „Кориере дела сера"

София подала сигнала до Рим за съмнителните парични преводи

Незаконна организация с участието на шестима италианци използвала България като пералня за печалбите си от измами с фалшиви фактури. За аферата разказва италианският всекидневник „Кориере дела сера". Според него след като парите били изпирани през страната ни, били инвестирани в луксозни стоки, скъпи часовници, златни кюлчета и други. Вестникът твърди, че в трафика участвала и 45-годишната българка Антоанета Маркова, която според властите била не само преводачка. Трима души са задържани, а други трима са под домашен арест.

За какво точно става въпрос?

На 20 май 2022 г. Финансовата гвардия на летище „Орио ал Серио" до Бергамо открила у двама пътници, току-що кацнали от София, пари за 15 хил.евро. Става въпрос за Никола Чепаля и за албанеца Албан Шабанай. От България обаче пристигали по самолети и други пари – до 200 хил.евро на полет, поставени в обикновени раници.Според властите въпросните пътници служили като контрабандисти на парите, които потегляли първоначално от Бергамо. След сложен трафик с фактури за несъществуващи търговски операции, парите се връщали изпрани от България.

В центъра на аферата били братята Матиа и Лука Калегари, на 38 и 37 г., собственици на фирма за мрамор. И те самите пътували често до София, както твърди прокурорът по делото Паоло Мандурино. Съдията от предварителното следствие Мария Беатриче Парати е поискала незабавни арести за шестима души – трима са в затвора, а другите под домашен арест. Българката и други двама италианци се разследват, но са на свобода.

Срещу шестимата арестувани, сред които и неаполитански счетоводител, са повдигнати най-тежките обвинения – че са част от престъпна организация за пране на пари и за данъчни измами. Запорирани са и 9,5 млн.евро на арестуваните, тъй като се смята,че са от незаконни печалби. Разследващите власти са запорирали банкови сметки, пари в брой за 33 хил.евро, 23 луксозни часовници , сред които и „Ролекс", пет автомобила, златни кюлчета и луксозни имоти из цяла Италия, в това число в Милано и Неапол. Според неотдавнашната реформа в италианското правосъдие се дава възможност на разследвания да бъде разпитан предварително, с изключение на случаите,когато съществуват рискове. Такъв бил и конкретният случай, затова и италианският съдия заповядал незабавни арести. Опасенията били, че групата можела да продължи с данъчните си измами.

Според следователите Калeгари и Чепаля управлявали фиктивни фирми без служители и напълно непознати за данъчните власти. Същевременно имали оборот за милиони евро. Властите смятат, че Маркова била не само преводачка за банковите операции, а и била в течение за факта, че се перяли пари.

Финансовата полиция на Бергамо поддържа тезата, че разследваните мамели държавната хазна с неплащане на ДДС. Парите били пращани в България чрез банкови транзакции. Паричните потоци, преминаващи през страната ни обаче събудили съмненията на софийските власти за борба с прането на пари, и затова те поискали обяснения за тях. В отговор незаконната организация основала 4 консултантски фирми в България, чиято цел била да издава фактури за услуги. Чрез тях трябвало да се оправдае произхода на паричните потоци. След това печалбите се връщали в Италия. Парите били теглени от банкомати, издадени от наши банки, или били пренасяни от куриери чрез коли или със самолетни полети. След това изпраните пари били инвестирани в луксозни стоки.