Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Учени от двете мисии - на НАСА и на Европейската космическа агенция, си сътрудничат, за да разгадаят тайните на луните на Юпитер.
Учени от двете мисии - на НАСА и на Европейската космическа агенция, си сътрудничат, за да разгадаят тайните на луните на Юпитер.

50 обиколки около една от луните на Юпитер - Европа, ще направи изстреляният на 14 октомври космически кораб от мисията на НАСА Еuropa Clipper. При по-ранни мисии учените са установили, че под ледената й черупка има океан. Затова сега предстои да сканират почти изцяло космическото тяло, като изследователската машина ще се приближи на 25 км от Европа.

Европейската космическа агенция (ЕКА) също вече е изпратила своя мисия, за да проучи дали на големите луни на Юпитер - Европа, Ганимед и Калисто, има условия за живот. Jupiter Icy Moons Explorer, или за по-кратко Juice, е името на програмата на ЕКА, която ще изследва гигантската планета и нейните спътници в продължение на 8 г. Акцентът ще бъде върху Ганимед. Затова част от пътуването ще е в орбита около нея. За първи път космически кораб ще обикаля около луна в далечната част на Слънчевата система.

Има убедителни доказателства, че под привидно покритата с кратери повърхност на Ганимед се крие повече вода от всички океани на Земята, взети заедно. Предполагат, че същото може да е и на Калисто.

Корабът на Juice ще проучи и произхода на магнитното поле на Ганимед, което създава магнитен „балон" в много по-голямото магнитно поле на Юпитер. Те си влияят, а освен това си взаимодействат с частиците, които идват от Слънцето, междузвездното пространство и вулканичната луна на Юпитер - Йо. Един от ефектите при тези процеси е появата на полярни сияния около северния и южния полюс там.

Точно те са доказателство, че на тази луна има подземен океан. Магнитното й поле се влияе от това на Юпитер, йоните във водата генерират свое собствено магнитно поле, което има отношение към аурората.

Луните Йо, Европа и Ганимед са силно свързани. Докато Ганимед прави една обиколка около Юпитер, Европа прави две, а Йо - четири. Те взаимодействат и помежду си, и с Юпитер. Благодарение на възникващите приливни сили в резултат на променящата се гравитация (т.нар. tidal force) се получава енергия за затопляне на вътрешността им и поддържане на определени слоеве в течно състояние. Сърцевината на Йо е толкова гореща и вулканично активна, че би могла да съдържа много топъл океан.