Радев наклони везната на КС, но ще поиска ли от него отмяна на домовата книга
Ако парламентът събере конституционно мнозинство да излъчи квотата си във ВСС, сам може да поправи текста
Ще поиска ли президентът отмяна на домовата книга, след като съотношението на силите в Конституционния съд се промени в негова полза. Или това ще сторят 48 народни представители - колкото имат право да сезират съда.
Въпросът се коментира от месеци, но наистина актуален стана от петък, когато нови трима съдии влязоха в КС. Докато Общото събрание на ВКС и ВАС гласуваше кого да излъчи, Румен Радев обяви своите назначения - професорът по финансово право Сашо Пенов и съветничката на президента по правни въпроси д-р Невин Фети. Малко след това 91 от общо 180 гласа на върховните магистрати посочиха и Галина Тонева. (Кои са избраниците - виж по-долу).
Тримата ще встъпят в длъжност на 12.11.2024 г., когато изтича мандатът на 4-ма съдии. Тръгват си назначените от Росен Плевнелиев проф. Марияна Карагьозова и Филип Димитров, избраната от съдиите Таня Райковска и Константин Пенчев от квотата на парламента. Но след 10 дни КС отново ще бъде в непълен състав - вместо 12 съдиите ще са 11, защото по нищо не личи депутатите да бързат с избора на съдия от своята квота.
Така в КС вече ще има четирима назначени от Радев - професорите Янаки Стоилов и Атанас Семов плюс новите попълнения - проф. Пенов и д-р Фети.
Останалите са: шефката на КС Павлина Панова, Надежда Джелепова, Соня Янкулова плюс Галина Тонева - от съдебната квота, и Красимир Влахов, Десислава Атанасова и Борислав Белазелков от тази на НС.
В края на юли съдът отмени немалко от новите текстове в конституцията, приети в края на декември м.г. Представяните като ключови промени, свързани с ВСС и прокуратурата, отпаднаха. Остана обаче лимитираният избор на служебен премиер, наречен от Радев “домова книга”. Съдиите се разделиха 6 на 6. Точно защото не надделя нито едно от двете мнения - “за” и “против”, въпросът за ограничените правомощия на президента по отношение на служебната власт остана отворен. Това дава възможност КС отново да бъде питан.
За махането на домовата книга бяха Павлина Панова, Мариана Карагьозова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова. Двама от тях си тръгват, но пък влизат двама, назначени от президента, тоест ще застъпят тази теза.
Тръгват си и двама от съдите, които бяха за орязване на правомощията на президента - Константин Пенчев и Филип Димитров. Четирима остават тези, които са за запазване на домовата книга - Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Десислава Атанасова и Борислав Белазелков. Към момента не е ясно какво становище би застъпила Галина Тонева, ако бъде отправено такова питане. Но при всички положения към момента групата на поддръжниците служебен премиер да се избира от кратък списък е по-малка.
Отворен обаче остава въпросът дали Радев ще сезира КС. До момента не е давал никакъв знак, че ще го направи. Според юристи по-добре би било подобно питане да излезе от средите на депутатите. Други пък са на мнение, че е редно поправката да стане не през КС, а през парламента. Което не е невъзможно, защото, ако се събере конституционно мнозинство за избор на членове на ВСС и на Инспектората към съвета, то може да промени и този текст.
Новите: съдийка, професор и доктор по сигурността на информацията
Съдийката от Наказателната колегия на ВКС Галина Тонева, професорът по финансово право Сашо Пенов и съветничката на Румен Радев д-р Недим Фети ще бъдат конституционни съдии в следващите девет години. Толкова е мандатът, а квотите в КС са три - на съдебната власт, на президента и на парламента. На всеки 3 години изтича мандатът на четирима от съдиите.
Другите двама номинирани от магистратската квота бяха съдиите Евгений Стайков и Светлана Калинова. Любопитен детайл от биографията на Тонева е, че през 2013 г. тя беше кандидат за главен прокурор заедно със Сотир Цацаров и Борислав Сарафов. ВСС избра Цацаров, а той за кратко я направи своя заместничка. После тя се върна в съда. През 2006 г. пък оглавяваше съдебния състав, който оправда подсъдимите за убийството на Андрей Луканов.
Проф. Сашо Пенов е бивш декан на Юридическия факултет на Софийския университет, бе служебен министър на образованието в двата кабинета на Гълъб Донев. Бил е и шеф на Комисията по опрощаване на несъбираеми държавни вземания, съветник на президента Георги Първанов и член на Консултативния съвет по законодателството при НС (от 2001 до 2017 г.)
Невин Фети за кратко е била адвокат, после старши експерт в Държавната комисия по сигурността на информацията. От 2004 до 2007 г. е асистент в “Защита на класифицираната информация” в Академията на МВР. Тя е съветник на президента Радев по правни въпроси. Хоноруван преподавател по “Правен режим на класифицираната информация” в Юридическия факултет на СУ. Преподава и “Правен режим на достъпа и защитата на информацията” във Факултета по журналистика.
Най-четени
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Галерия Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Следващия път заедно на сцената
"Следващия път заедно на сцената." - МИРО! Благодаря ти за музиката, енергията и посланията тази вечер! 🤍 Това написа във фейсбук певицата, като се снима с Миро след неговия концерт в НДК на 19
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г