Четвърт век чадър над скандален руснак с българско гражданство
- Натурализираният при неизяснени обстоятелства Сергей Дружинин упорито остава българин
- Вместо да отнемат неговия паспорт, гражданство е получила и бизнес партньорката му Татяна Бодрова
- Преди да се появи в България, руснакът има много интересно битие в Малта, откъдето е изгонен
Преди повече от 5 години - на 7 юни 2019-а, главният прокурор тогава Сотир Цацаров пише до министъра на правосъдието към онзи момент Данаил Кирилов – с искане да предложи на президента на България да отнеме гражданството на Сергей Олегович Дружинин. В писмото е описана много сериозна аргументация.
Какво се е случило оттогава, остава неясно, но фактът е, че Дружинин все още е български гражданин и е имал възможност да гласува и на последните избори в секция 98 в Пловдив, показа проверка на “24 часа”. Още преди два месеца официално зададохме въпроси към Министерството на правосъдието , откъдето отказаха каквато и да е информация по темата.
Кой е Сергей
Дружинин,
кой го пази
и защо е толкова важно той да е български гражданин? За първи път скандал избухва около името му в края на юни 2010 г., когато прокуратурата открива при обиск фалшив печат на Министерството на транспорта (МТ) и молбите на двама чужденци за гражданство - Сергей Дружинин и Каир Рахимов.
Обискът е в пловдивското село Брестник по разследване за подкуп. Тогава са “открити и иззети множество документи и други веществени доказателства, сред които правоъгълен печат гумен носител с надпис “министерство на транспорта” рег. номер, предложение от Петър Мутафчиев, министър на транспорта, с изходящ номер с ръкописно изписан номер с поправка и зачерквания за Сергей Дружинин”, пише в писмото на Цацаров до правосъдния министър.
Същият е казусът и с документите на казаха Рахимов. За него проверка установява дори, че номерът на преписката му съответства на заведен в МТ граждански договор, а не на искане за гражданство. Тоест кандидатурите за гражданство и на двамата са фалшификати. Отделно Рахимов
се оказва
издирван
от Интерпол
и разследван за пране на пари. Какви са окончателните факти около разследването в Пловдив, не е ясно, освен че е прекратено през 2012 г. Дружинин и Рахимов безпроблемно получават гражданство само година след обиска – през юни 2009 г. Цели десет години по-късно, през юни 2019-а, след пореден медиен шум държавните институции предприемат мерки за отмяна на незаконната им натурализация.
Пет години след писмото на главния прокурор отново резултат няма и както Дружинин, така и Рахимов си остават български граждани, включително с право да гласуват. Междувременно и рускинята
Татяна Бодрова
е получила
българско
гражданство
Тя е бизнес партньор на Дружинин в най-малко две фирми – “Грийн лайн БГ” и “Монтес аури”. Именно чрез втората Дружинин е представен като голям инвеститор, когато през 2008 г. е кандидатствал за българско гражданство “заради сериозни заслуги”.
Вероятно също заради големи заслуги и инвестиции Татяна Бодрова е получила българско гражданство. Засега не знаем кога и при какви обстоятелства Бодрова е натурализирана, защото и на този въпрос Министерството на правосъдието отказва отговор.
Междувременно миналата година Бодрова е придобила чрез дарение дяловете на Дружинин в “Монтес аури”, която е с предмет “посредническа дейност по управление на недвижими имоти”. От 2008 г. досега фирмата не е разгърнала грандиозна дейност, което би трябвало да се очаква, щом собствениците ѝ получават българско гражданство за заслуги като големи инвеститори. Периодично е на загуба, а в години, в които има приходи и печалби, те не надхвърлят няколко хиляди лева според данни от Търговския регистър.
От тях става ясно, че през годините фирмата е имало само 2 до 3-4 служители, а към 2021 г. е осигурено вече само едно лице – вероятно самата Татяна Бодрова. След 2021 г. данни за “Монтес аури” не са подавани към Търговския регистър , въпреки че статусът ѝ е “действаща”.
Проверка
на “24 часа”
в Пловдив,
където фирмата е регистрирана, разкри, меко казано, странни факти. Според Търговския регистър, “Монтес аури” се намира - от години и към момента, на адрес “село Труд, “Карловско шосе” 28” – на един от входовете на Пловдив. Там действително има два бизнес обекта, но те не са “Монтес аури”.
На “Карловско шосе” 28 е офисът на фирмата за луксозно кухненско оборудване Ecohinprom – той излиза, включително със снимка, при търсене в Google. На абсолютно същия адрес обаче се води и бензиностанция на Shell, потвърди пред “24 часа” управителят ѝ. Според него има проблем при номерацията и е добре администрацията да го оправи.
Съвпадението на адреса потвърди и единият от собствениците на Ecohinprom. Реалният проблем обаче е, че никой и в двата обекта
не е чувал за
“Монтес аури”
и Сергей Дружинин. Нито за друга негова фирма на същия адрес – “Грийн лайн БГ”, в която отново негов партньор е Бодрова. Къде тези руснаци, получили българско гражданство за сериозни заслуги, развиват дейността си, остава мистерия.
Единствената следа, която открихме, е проект на “Монтес аури” за вилно селище, което са се канели да построят още в далечната 2006 г. в община Сърница, на брега на язовир “Доспат”. Проектът е получил разрешение през 2008 г., но до момента не е построено нищо. През 2022 г. “Монтес аури” е предприела мерки по актуализация на проекта, но все още разрешение за строеж няма, тъй като фирмата не е изпълнила изискванията.
Проектът е за изграждане на седем свободно стоящи еднофамилни сгради с по две спални, триетажен хотелски комплекс със самостоятелни апартаменти с от една до три спални, ресторант и кафе-бар в имот с идентификатор 70648.131.88, местност Бардуче по КККР на град Сърница, община Сърница, област Пазарджик. Предвидени са за изграждане 6 паркоместа на входа на имота и по 2 пред всяка вила.
Представител на Сергей Дружинин е г-н Васил Бучков, сочи проектната документация. “24 часа” се свърза с него и г-н Бучков любезно потвърди, че работата по проекта продължава и че той вече няма да се продава като един обект, каквото е било първоначалното намерение.
Той направо
ни предложи
да си купим
отделно жилище в селището, но ако искаме, можем да платим и за целия комплекс. Помогна ни и с мобилния номер на г-н Дружинин.
Говорихме за проекта и с кмета на Сърница г-н Неби Бозов, който ни насочи към главния архитект на общината г-н Янакиев. Той ни запозна с последното развитие около проекта и потвърди, че лично г-н Дружинин (въпреки че е излязъл от „Монтес аури" в полза на Бодрова), се занимава с него в последните години. Според г-н Янакиев говорел, макар и много лош, български. Той потвърди, че телефонът, който г-н Бучков ни даде, е точно този, на който отговаря Дружинин.
Всички опити обаче да се свържем със Сергей Дружинин се оказаха напразни. Телефонът му даваше и свободно, и заето, както и периодични съобщения, че излиза или влиза в обхват. Г-н Дружинин не откликна на молбата ни за връзка, изпратена чрез есемес, както и вайбър.
Никой не отговори и на стационарния телефон, както и на мейла на “Монтес аури”, обявени в регистрацията на фирмата в Търговския регистър. Готови сме да публикуваме както позицията на Дружинин по темата, така и на г-жа Бодрова, веднага щом се обадят в “24 часа”.
Дотогава почти 30-годишната сага около българското гражданство на Сергей Дружинин и обкръжението му остава мистерия, разкриването на която евентуално очакваме с помощта на Министерството на правосъдието, прокуратурата, ДАНС, президентството и други отговорни институции. Такъв тип гражданство се получава само при много сериозни заслуги или инвестиции, като данните се проверяват от ДАНС, преди специална комисия в Министерството на правосъдието да вземе решение и да предложи на президента да издаде указ за натурализация.
Фактите към момента сочат, че Дружинин е получил гражданство по заслуги, но при твърде странна процедура. Фирмата я няма на официалния ѝ адрес и никой не е чувал за нея там. Тези обстоятелства повдигат въпроси най-малко, ако г-н Дружинин, предвид неясния си бизнес статут към момента, започне да продава недвижими имоти и да сключва други сделки.
Будят въпроси и още факти – Дружинин, Бодрова и други руснаци около тях от десетилетия се подвизават в района на село Труд, което е само на десетина минути път с кола от авиобазата “Граф Игнатиево” – основният стратегически обект на НАТО в България. Което е доста притеснително, като се има предвид какво е правил Дружинин в Малта, както и защо е изгонен от там - четете за това в следващата част на разследването.
Производството на това разследване е подкрепено от безвъзмездна помощ от фонд IJ4EU. Международният институт за преса IPI, Европейският журналистически център EJC и всички други партньори във фонда IJ4EU не носят отговорност за публикуваното съдържание и всякаква негова употреба.
Най-четени
-
Галерия Дебют и авиокатастрофа - фаталният рожден ден на Мария Нейкова, която първа изпя "Синева"
Певицата на финалната песен от филма за Гунди скача през 1971 г. от горящата счупена опашка на самолета, в който загива Паша Христова Ванга ѝ казва: Знам те, ти си от джазовите
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Галерия Дарина Радева без етикета “дъщеря на президента” влезе ударно в Народния с втора добра роля - на бивша манекенка
Дъщерята на президента Румен Радев влезе ударно в Народния с втора роля, играе бивша манекенка Драматургът Юрий Дачев: Вече е титуляр в моето представление, изключителна е
-
Софийската "Витошка" е 41-ва в световна класация за най-скъпите търговски улици за 2024 г.
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите улици за 2024 г. Традиционно всяка година консултантската компания Cushman & Wakefield публикува доклада