Весела Чернева: Ескалация в Близкия Изток е нежелана и за САЩ, и за Европа
За съжаление, България познава Хизбула от атентата в Бургас и целият разказ за това как изглежда Хамас, Хизбула, не е нов за нас. В момента много се говори за т.нар. ос на съпротивата - Хамас, Хизбула, хутите, която създаваше много нестабилност. Тази ос е силно разклатена, Израел си върна инициативата след тази атака. Виждаме и една преместване на баланса в Близкия Изток изобщо. Този нов импулс никак не е нежелан и за страни като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства.
Това коментира Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика, пред Нова тв.
Има промяна в баланса в Близкия Изток. Но той трябва да бъде разглеждан в няколко вектора. От една страна имаме Иран, който подкрепя тази ос на злото, която аз наричам, защото това са терористични организации. Ливанското общество е силно разделено, в него Хизбула държи като заложник цялото общество и дори ливанската армия. И в същия момент имаме Израел, който е обвиняван. Всеки, който е тръгнал по линия на тероризма, трябва да е готов да получи своето наказание.
Това коментира Иван Анчев, съпредседател на Атлантическия съвет в България.
И едно дете да загине, е трагедия. Въпросът е защо се е стигнало дотам. Защото в Израел има 1 милион палестинци и араби, които живеят мирно. Самата среда в Газа генерира склонност към тероризма, допълни той.
Атаките срещу цивилното население на Газа са абсолйтно неприемливи и не трябваше да се стига дотам. Но 7 октомври и взимането на израелски заложници направи това. Съчетано с вътрешната ситуация, картината е много по-сложна и не трябва да говорим с квалификации "добри" и "лоши", коментира Чернева.
Иран реагира много умерено, почти не реагира. В крайна сметка и за САЩ, и за Европа допълнителната ескалация ще бъде нежелана, особено в следващите месеци около американските избори. Не мисля, че ще има увеличаване на военните действия. По-скоро да видим кой ще влезе във вакуума в Южен Ливан. Ще може и ливанската армия и служебното правителство да успее да влезе в този вакуум и да създаде стабилизация в този регион, допълни още Чернева.
Има резолюция на Съвета на сигурност на ООН от 2006 г., която предвижда създаването на буферна зона между река Литани в Ливан и северната граница на Израел - 20-30 км, където трябва да бъде настанена южноливанската армия и силите на ООН. За да не може оттам никой да обстрелва Северен Израел. Така че това е решение, коментира Анчев.
В момента Иран се намира в една много деликатна ситуация, има новоизбран президент, който минава за по-малко консервативен, който подава знаци, че търси възможност за контакт и диалог със САЩ и с ЕС. Това предполага и самата роля на Иран. Те излязоха с изявление, че бойните им другари в Ливан имат достатъчно сили, значи няма да търсят ескалация на конфликта, допълни Анчев.
Най-четени
-
Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се
Цезар: Дойдох, видях, победих. Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се. *От
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години
-
Секретно Нападения над Живков изчезват от снимките
Опити за покушения над Тодор Живков биват запечатани на десетки ленти на фоторепортерите от онова време, но никой не посмява да публикува кадрите. Цензурата на ЦК на БКП