Нова версия за катастрофата с двама загинали пилоти - неправилни команди
Обезопасяват допълнително мястото на катастрофата, тъй като самолетът е бил с въоръжение
Черната кутия и документите за полета, при който загинаха старши лейтенант Венцислав Дункин и майор Петко Димитров, вече са при разследващите. Военна прокуратура и военна полиция днес направиха допълнителен оглед на мястото на авиокатастрофата.
Фаталният инцидент може да се дължи на пилотска грешка, техническа неизправност, но и на неправилно подадени команди. Това са трите версии, по които разследващите от Военно-окръжна прокуратура Пловдив работят. Намерената черна кутия на самолета е сравнително запазена и предстои да бъде разчетена информацията от нея. Разследването ще бъде дълго, заради сложните експертизи и множеството свидетели, които трябва да бъдат разпитани.
От рано сутринта следствените действия бяха подновени. Извършен беше допълнителен щателен оглед на периметъра, където се разби учебно-бойния самолет L-39.
"Черната кутия е намерена и по мнение на военните, които разбират от тези неща, е сравнително запазена, може би ще се разчете. Това са предварителни данни", каза майор Христо Анчев, който е прокурор от Военно-окръжна прокуратура.
Три са версиите, по които се работи.
"Дали е пилотска грешка или техническа, или пък неправилно зададени команди, но от командния център - това ще се установява и ще го установим, само че няма да стане бързо. Ако има грешка в командването, едва ли те ще ни съдействат изцяло, т.е. ако има такъв момент, ще трябва да го установим по трудния начин", допълни майор Анчев.
Веднага след катастрофата се появи неофициална версия сред военните авиатори, че от командния пунк са наредили на Дункин и Димитров да направят няколко ефектни маневки и след това да кацат.
А военните накараха всички оператори и фотографи да изтрият видеата и кадрите на катастрофата, които са заснели.
Разпитват се свидетели. Иззета е и ще бъде анализирана цялата документация от авиобаза Граф Игнатиево, свързана с планирането и осъществяването на полета. Още вчера от авиобазата в Долна Митрополия, където е зачислен падналия самолет, е иззета техническата документация. Както стана ясно, той е бил реновиран в Чехия и върнат у нас в края на юни. Разследващите ще анализират всички видеокадри, запечатали тежкия инцидент.
"Самите военни от формированието са предоставили кадри, ще бъдат приобщени, ще се гледат и те, разбира се", каза още майор Анчев.
Практиката по разследването на подобни авиационни катастрофи показва, че заради сложността на експертизите, които трябва да се направят, са необходими много повече от два месеца, какъвто е законовият срок за приключване на следствените действия, пише БНТ.
Мястото днес беше допълнително обезопасено от военните, тъй като самолетът е бил с въоръжение. Няма официална информация дали е засегната критична инфраструктура в базата и дали всички подготвителни и тренировъчни полети на военните са отменени.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г